Me terminalin: Përsëritni komandën e mëparshme me !!

Ne vazhdojmë me komandat interesante dhe të dobishme që ne ndonjëherë harrojmë të përdorim, duke i pasur ato të nënkuptuara në sistemin tonë. Në këtë rast ne do të përdorim një që na lejon të luajmë pak me historinë tonë.

Le të marrim një shembull të thjeshtë, të hapim një terminal dhe të vendosim:

$ nano /etc/sudoers

Ata do të jenë në gjendje të kuptojnë se ne nuk mund ta modifikojmë skedarin nëse nuk jemi administratorë. Pra, le të përdorim sudo, por në mënyrë që të mos përsërisim komandën që vendosim:

$ sudo !!

Dhe kjo do të përsëritet:

$ sudo nano /etc/sudoers

Kjo është, komanda !! do të përsërisë komandën që kemi ekzekutuar më herët në terminal. Ne gjithashtu mund të ekzekutojmë një komandë tjetër që nuk është e mëparshme duke ditur numrin e saj në histori.

Hapni një terminal dhe vendosni:

$ history

Në rastin tim del diçka si kjo:

[kodi] 495 cd desktop /
496 ls
497 wget -c http://cinnamon.linuxmint.com/tmp/blog/119/classic.png
498 cd
499 cvlc Music / Jamendo / The \ Patinettes \ - \ Bliss \ - \ 2011.06.03 /
500 cvlc Muzikë / Rock /
[/ kodi]

Nëse e ekzekutoj komandën !! ekzekutohet komanda e mëparshme, e cila në këtë rast do të ishte:

$ cvlc Música/Rock/

Por nëse doni të ekzekutoni për shembull komandën:

$ wget -c http://cinnamon.linuxmint.com/tmp/blog/119/classic.png

Thjesht do të më duhet të vendos:

$ !497

497 është numri përpara komandës. E thjeshtë apo jo?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mauricio dijo

  Uau, nuk e dija këtë, informacion shumë të mirë, faleminderit.

 2.   sieg84 dijo

  Kjo më shpëton nga shtypja e shigjetës lart | start. Faleminderit për informacionin.

 3.   maksvel dijo

  Unë e shoh shumë të dobishme, kjo së bashku me Ctrl + R për kërkimin e komandave e bën përvojën në ttys edhe më të këndshme.

 4.   Hugo dijo

  Unë zakonisht përdor një pseudonim për të filtruar:

  alias h='history | egrep -i'

  Në fakt tani që e mendoj, ndoshta është më mirë të shtoni një funksion si ky te .bashrc:

  h () {
  # Función para listar comandos del historial
  HISTERROR="Se puede utilizar como máximo un parámetro."
  if [ $# -eq 0 ] ; then
  history | less
  elsif [ $# -eq 1 ] ; then
  history | egrep -i $1 | less
  else
  echo $HISTERROR
  fi
  }

  Në këtë mënyrë, thjesht përdorni h për të renditur të gjitha komandat në histori, ose parametri h për të renditur komandat që përputhen me parametrin (i cili, nga rruga, lejon shprehje të rregullta).

 5.   Lucas Matthias dijo

  Unë përdor drejtimin. Pastaj e provoj.