Me terminalin: Newsbeuter lexon RSS tuaj me tastierë

Edhe pse në një farë mënyre ajo që po bëj është të rikrijoj timonin, përsëri Unë vazhdoj me idenë e krijimit të një Lexues RSS për konsol për Nga Linux.

Sidoqoftë, nëse doni diçka tashmë funksionale për këtë detyrë, atëherë unë ju prezantoj Newsbeuter, një lexues RSS gjëja më e ftohtë. Për ta instaluar në Debian ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ sudo aptitude install newsbeuter

Pastaj ne e ekzekutojmë atë në mënyrë që të krijojë dosjen e konfigurimit në ~ / .newsbeuter. Me çelësin [P] ne dalim nga aplikacioni dhe pastaj vendosim URL Çfarë duam të ngarkojmë Lexues RSS. Për këtë ne krijojmë skedarin ~ / .newsbeuter / url dhe ne vendosim diçka të tillë brenda saj:

https://blog.desdelinux.net/feed/
http://feeds.feedburner.com/120linuxfeed
http://www.alcancelibre.org/backend/index.rss
http://feeds.feedburner.com/BeLinuxMyFriend
http://bulma.net/xml.php
http://www.com-sl.org/feed
http://crysol.org/es/node/feed
http://diariolinux.com/feed/

Këto janë disa, ju mund të vendosni sa të doni. Ne fillojmë përsëri aplikacionin në terminal me komandën:

$ newsbeuter

Dhe ne duhet të marrim diçka si kjo.

Për të azhurnuar të gjitha kanalet, ne përdorim kombinimin e tasteve [Shift] + [R]Ne mund të shohim të gjitha shkurtesat e disponueshme në pjesën e poshtme.

Nëse duam të shohim përmbajtjen e një kanali, lëvizim me tastet [lart dhe poshte] dhe ne shtypim [Hyni], duke marrë diçka si kjo:

Për t'i shënuar të gjitha si të lexuara, ne përdorim kombinimin [Shift] + [A]. Dhe nëse duam të shohim një artikull specifik, bëjmë të njëjtën gjë:

Për t'u kthyer në një nivel më të lartë ne e bëjmë atë me çelësin [P].

E vetmja gjë e keqe në lidhje me këtë Lexues RSS, është se duhet të shtojmë manualisht adresat URL por nuk ka rëndësi, funksionon në mënyrë perfekte dhe është shumë e shpejtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   i çmendur dijo

  Shkëlqyeshëm, faleminderit funksionon për mua me opml dhe eksporton në txt mirë, faleminderit.

  1.    elav <° Linux dijo

   Pikërisht çfarë është një leje kalimi? 😀