Me terminalin: Fshihni një skedar brenda një tjetri

Ne kemi parë tashmë se si të fshehim një skedar brenda një tjetri duke përdorur SilentEye dhe tani do të shohim se si ta bëjmë të njëjtën gjë përmes terminalit.

Përparësia e kësaj metode është se ne nuk jemi të detyruar të përdorim një zgjatje specifike për rezultatin përfundimtar siç ndodh me të SilentEye, përveç kësaj është më komode për mua.

1- Marrim skedarin që duam ta fshehim dhe e kompresojmë. Le të supozojmë se quhet fotografi e fshehur.rar.

2- Kërkojmë një imazh (do ta quajmë img_original.jpg) dhe vendoseni në të njëjtën dosje si fotografi e fshehur.rar.

3- Tani hapim një terminal dhe vendosim.

$ cd /home/usuario/ruta_de_la_carpeta
$ cat img_original.jpg fichero_oculto.rar > img_falsa.jpg

4- Nëse ekzekutojmë img_falsa.jpg ne do ta shohim imazhin në mënyrë të përsosur img_original.jpg, por nëse shikoni, madhësia është më e madhe se origjinali.

Tani për të parë skedarin e fshehur, ne vetëm duhet të riemërtojmë img_falsa.jpg, për img_falsa.rar dhe e heq nga zinxhiri.

Shenim: Unë u përpoqa të ngjesh skedarin e fshehur në .tar dhe hileja nuk funksionoi për mua.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   aer0 dijo

  punon perfekt me formatin e kompresimit .7z

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit shumë për informacionin