Me Terminal: Përmirësimi i pamjes së konsolës

Unë jam një nga ata që duan të përdorin terminalin. Unë mendoj se të gjithë përdoruesit e GNU / Linux në një moment ata nuk mund të jetojnë pa të, sepse ajo pjesë e dritares plot me shkronja na e bën jetën shumë më të lehtë, apo jo?

Por mund ta bëjmë të duket pak më e bukur se e paracaktuara. Një shembull i kësaj mund të shihet (dhe të shkarkohet) nga shikim gnome. Këshillat që do t'ju tregoj më poshtë është të largoheni nga terminali ynë me pamjen e mëposhtme:

Siç mund ta shihni, komandë për të ekzekutuar dhe vendoset midis çdo porosie një afat kohor me kohën e sistemit.

Si e bej?

Ne hapim një redaktues teksti (shembull Gedit) dhe e vendosim brenda:

# Fill with minuses
# (this is recalculated every time the prompt is shown in function prompt_command):

fill="--- "
reset_style='\[\033[00m\]'
status_style=$reset_style'\[\033[0;90m\]' # gray color; use 0;37m for lighter color
prompt_style=$reset_style
command_style=$reset_style'\[\033[1;29m\]' # bold black
# Prompt variable:
PS1="$status_style"'$fill \t\n'"$prompt_style"'${debian_chroot:+($debian_chroot)}\u@\h:\w\$'"$command_style "
# Reset color for command output
# (this one is invoked every time before a command is executed):
trap 'echo -ne "\e[0m"' DEBUG
function prompt_command {
# create a $fill of all screen width minus the time string and a space:
let fillsize=${COLUMNS}-9
fill=""
while [ "$fillsize" -gt "0" ] do
fill="-${fill}" # fill with underscores to work on
let fillsize=${fillsize}-1
done
# If this is an xterm set the title to user@host:dir
case "$TERM" in
xterm*|rxvt*)
bname=`basename "${PWD/$HOME/~}"`
echo -ne "\033]0;${bname}: ${USER}@${HOSTNAME}: ${PWD/$HOME/~}\007"
;;
*)
;;
esac
}
PROMPT_COMMAND=prompt_command

Ne e mbajmë atë brenda tonës / shtëpi me emrin .bash_ps2 për shembull. Pastaj ne hapim tonat .bashrc dhe shtojmë:

if [ -f "$HOME/.bash_ps2" ]; then
. "$HOME/.bash_ps2"
fi

Ne hapim një terminal dhe mund të shohim ndryshimet

 

Parë në: Njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luweeds dijo

  Faleminderit për blogun para së gjithash dhe një pyetje, a ka ndonjë mundësi të personalizimit të xterm ose lxterminal përtej ngjyrës së tekstit dhe sfondit? (Ato janë terminalet që unë përdor më shumë).
  Faleminderit!

 2.   Eduardo dijo

  GENIALLLLLLLLLLLLLLLL 🙂

  E provova një javë më parë kur lexova këtë temë në një blog tjetër, por për shkak të një problemi me citatet në ato që duhej shtuar në .bashrc Nuk mund ta përdorja. Tani punoi si duhet për mua së pari.

  Ju faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi të dihet se ajo bëri pikërisht atë që dëshironit
   të fala

 3.   Taregon dijo

  :] shkëlqyeshëm nëse bën atë që mendoj se e imagjinoj ... weeee, e instaloj këtë fundjavë

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në fakt e përmirësova hehe ... Vendos më shumë skuqje dhe duket shumë më mirë, do të bëj një postim duke publikuar përmirësimet dhe modifikimet e mia ...

   Redaktuar: Në vend që ta fusim atë .bash_ps2 vendosni këtë një tjetër: http://paste.desdelinux.net/paste/6

   1.    Eduardo dijo

    Kam një gabim në linjat 13 dhe 34.

    1.    elav <° Linux dijo

     Ne tashmë jemi 2

   2.    Guxim dijo

    Qij, një tjetër programues i errët anësor ...

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Unë e lë kodin këtu, nuk e di pse u jep atyre një gabim ... o_0U punon mirë për mua:
     # Fill with minuses
     # (this is recalculated every time the prompt is shown in function prompt_command):

     fill="--- "
     reset_style='\[\033[00m\]'
     status_style=$reset_style'\[\033[0;90m\]' # gray color; use 0;37m for lighter color
     prompt_style=$reset_style
     command_style=$reset_style'\[\033[1;29m\]' # bold black
     # Prompt variable:
     PS1="$status_style"'$fill \t\n'"$prompt_style"'${debian_chroot:+($debian_chroot)}\[\033[01;32m\]\u@\h\[\033[00m\]:\[\033[01;34m\]\w\[\033[00m$
     # Reset color for command output
     # (this one is invoked every time before a command is executed):
     trap 'echo -ne "\e[0m"' DEBUG
     function prompt_command {
     # create a $fill of all screen width minus the time string and a space:
     let fillsize=${COLUMNS}-9
     fill=""
     while [ "$fillsize" -gt "0" ]
     do
     fill="-${fill}" # fill with underscores to work on
     let fillsize=${fillsize}-1
     done
     # If this is an xterm set the title to user@host:dir
     case "$TERM" in
     xterm*|rxvt*)
     bname=`basename "${PWD/$HOME/~}"`
     echo -ne "\033]0;${bname}: ${USER}@${HOSTNAME}: ${PWD/$HOME/~}\007"
     ;;
     *)
     ;;
     esac
     }
     PROMPT_COMMAND=prompt_command

 4.   newbie dijo

  Shumë bukur kjo, sapo e provova dhe funksionon 100% ubuntu 11.10

  Pershendetje !!

 5.   vjedh dijo

  Epo, unë gjithashtu kam një gabim në rreshtin 13 dhe 34

  rreshti 13: EOF i papritur gjatë kërkimit të një përputhjeje "
  linja 34: gabim sintaksor: fundi i skedarit nuk pritej

  Unë përdor nenexhik linux 11 lxde për atë që ia vlen.

  Përshëndetje!

 6.   Vetëshkrime dijo

  Funksionon 100% me përdoruesin normal, por në momentin që ju bëheni superpërdorues ndalon punën, nuk bën asgjë. Them se është e lehtë, por nuk di si të bëj shumë, ndonjë zgjidhje?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Çfarë ju vendosni në tuajin .bashrc, ju gjithashtu duhet ta vendosni atë /roza/.bashrc
   Bëni provën dhe na tregoni si jeni

   Pershendetje

   1.    Vetëshkrime dijo

    Funksionon në mënyrë perfekte, nuk e di se si nuk e provova para se ta pyesja. Faleminderit

    1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

     Nah mos u shqetëso

 7.   engjëll dijo

  Hej shok, nëse do të më ndihmoni ju lutem e provova por rrethi nuk shfaqet dhe është akoma në të zezë, unë përdor fedora19, afati kohor shfaqet… sidoqoftë, shumë faleminderit për kontributin tuaj

 8.   Miguel dijo

  a funksionon e njëjta gjë në Debian ???