Kujtesë me fillimin automatik për të instaluar Debian, CentOS, ose openSUSE

Përshëndetje miq!

Se nuk është një CD-JETOJE, por një memorie nga e cila mund të boot sistemin operativ që duam të instalojmë, thjesht sepse kompjuteri i synuar nuk ka lexues CD ose DVD.

Në mënyrë koncize

 • Ne kemi një memorie me më shumë kapacitet sesa madhësia e imazhit ISO që do të përdorim
 • El Ejemplo real bazohet në një kujtesë Teknologjia Co A-DATA, Ltd 4 GB Pen Drive, i cili pretendon të ketë një kapacitet prej 16 GB. Ju nxirrni konkluzionet tuaja rreth ngadalësisë kur kopjoni, veçanërisht drejt tij. Genjeshtra te bardha! nga shitësit e lirë të kujtesës.
 • Ndërsa do të fillojmë një seri në openSUSE do të përdorim imazhin openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso 4.7 GB si referencë. Sidoqoftë, mund të jetë imazhi i një Jessie, CentOS 7, etj.
 • Kujtesa e destinacionit NUK duhet të ketë ndonjë informacion
 • Memoria është e lidhur me pajisjet nga të cilat ne do ta bëjmë të dobishme për qëllimet tona

Ne përdorim konsolën për ta bërë jetën më të lehtë:

buzz @ sysadmin: mount $ monto ....
/ dev / sdc1 në / media / gumëzhitje / memorie lloji vfat ... dhe kështu me radhë

buzz @ sysadmin: ~ $ sudo umount / dev / sdc1

Ne kopjojmë imazhin në pajisje, JO në një ndarje specifike

zhurmë @ sysadmin: ~ $ sudo cp -v isos / Linux / OpenSuse / openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso / dev / sdc
"Isos / Linux / OpenSuse / openSUSE-13.2-DVD-x86_64.iso" -> "/ dev / sdc" ... Durim, ai e merr kohën e tij ...

gumëzhitje @ sysadmin: ~ $ sudo sync
gumëzhitje @ sysadmin: ~ $ sudo sync

Ne kthehemi në ndërfaqen grafike të Desktopit

Nëse tani e heqim memorien, pasi ajo nuk është e montuar dhe e lidhim përsëri me ndonjë portë USB, asgjë nuk do të ndodhë. Do të duket sikur e prishim kujtesën tonë. Krejt e kundërta.

Extremelyshtë jashtëzakonisht e vështirë të gjesh një stacion pune pa të. GPartD instaluar, ose një mjet ekuivalent. Epo atëherë le të fillojmë GPartD dhe të vëzhgojmë: Kujtesa me fillimin automatik

Atëherë ne mund të krijojmë një-ose më shumë- ndarje në hapësirë ​​«pacaktuara»Me sistemin e skedarëve që duam dhe madhësinë që duam. Në këtë mënyrë, kujtesa do të shërbejë për të ruajtur firmware, drejtuesit dhe informacionin e përgjithshëm, si dhe për të instaluar sistemin operativ të zgjedhjes sonë prej tij në çdo kompjuter që nuk ka lexues CD ose DVD,

Le të krijojmë një ndarje siç tregon imazhi i mëposhtëm:

Pas aplikimit të ndryshimeve, do të duket si:

Dhe njerëz, ristartoni sistemin, vetëm për të provuar, dhe zgjidhni boot USB dhe shikoni.

Deri në aventurën tjetër!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   felipe dijo

  Gjithmonë e kam bërë kështu:

  dd nëse = ~ / Linux.iso e = / dev / sdb

 2.   Ismael Alvarez Wong dijo

  Federico, madhështia e mashtrimit të ndarjes së një memorie USB me kapacitet të madh për të lënë ndarjen tuaj të parë për tu nisur nga LiveCD (s) dhe ndarjen e dytë për informacionin që dëshironi dhe kjo e fundit është e vetmja që do të shihet nga një Skedar-menaxher .

 3.   federico dijo

  Felipetiza, rekomandimet moderne të Debian dhe openSUSE rekomandojnë metodën e përshkruar, megjithëse e di që mund të bëhet me komandën dd. Nëse funksionon për ju, vazhdoni kështu. 😉

 4.   federico dijo

  Wong, Faleminderit një mijë për komentet tuaja në kohë! Shumë e vërtetë që me këtë metodë merret një memorie për shumë qëllime.

 5.   Gustavo Woltman dijo

  Interesante. Në përgjithësi kam dy flash drive për këtë. Një për kujtesën dhe një tjetër për t'u përdorur si një çizme.

 6.   Jos dijo

  Në fillim nuk kuptohet se çfarë bën me montimin dhe zhvendosjen, dhe nëse do të përdorim "gparted", gjithashtu ia vlen të përdorni "gnome-disk" për të shkruar imazhe ISO në shkopinj USB, veçanërisht nëse ato janë imazhe me boot UEFI, e cila ndonjëherë nuk thjesht kopjoni ato.