Aria, menaxher i shkarkimit të terminalit

Ka disa menaxherë shkarkimesh në Linux, disa më shumë të pëlqyer nga disa përdorues sesa të tjerët. Sot dua të flas pak aria2c e cila është ajo që unë zakonisht përdor.

Aria2 është një menaxher i lehtë për shkarkime me mbështetje për HTTP / HTTPS, FTP, BitTorrent dhe Metalink .

Ka një numër të madh opsionesh për të personalizuar shkarkimet, ju lejon të ndaloni një shkarkim dhe pastaj ta vazhdoni atë, ju mund të shkarkoni nga protokolle të shumta, ka të gjitha karakteristikat e BitTorrent, për të përmendur disa. Këtu janë disa shembuj të përdorimit të tij:

* Për të shkarkuar një skedar pa specifikime të mëtejshme (supozoni se duam të shkarkojmë ISO ElementaryOS):


aria2c “url_del_archivo”
aria2c http://iweb.dl.sourceforge.net/project/elementaryos/unstable/elementaryos-beta1-i386.20121114.iso

* Kufizoni shpejtësinë e shkarkimit tonë:

aria2c --max-overall-download-limit=20K http://iweb.dl.sourceforge.net/project/elementaryos/unstable/elementaryos-beta1-i386.20121114.iso

Të jesh në gjendje të zëvendësosh 20K për sasinë që të pëlqen, e cila mund të jetë në bajte, kilobajt (K) ose megabajt (M).

* Për të ndaluar një shkarkim Ctrl + C për ta rifilluar atë:
aria2c -c dirección_del_archivo_pausado

Shtë e rëndësishme që të ndodheni në direktorinë ku ndërpritet shkarkimi.

* Shkarkoni 2 ose më shumë skedarë:
aria2c -Z dirección_del _archivo1 dirección_del _archivo2...

* Shkarkoni lidhje nga një listë:
aria2c -inombre_de_la_lista

* Shkarkoni një skedar duke përdorur lidhje të shumta:
aria2c -k1M -x8 dirección_del_archivo_a_descargar

Mund të ndryshoni -x8 për numrin që dëshironi nga 1 në 16

* Shkarkoni Torrentin:
aria2c http://tu_archivo.torrent

* Shkarkoni Magnetin:
aria2c "enlace_magnético"

Kam zbuluar që është gjithashtu e mundur të shkarkohet nga serverat me një llogari premium, por nuk i kam provuar këto mundësi, pasi nuk kam ndonjë llogari të tillë. Nëse doni të dini më shumë rreth opsioneve Aria2c, mund t'i vizitoni ato Wiki.

Shpresoj te te sherbeje ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ngas dijo

  Shumë mirë, nuk e njihja. Faleminderit

  1.    Citux dijo

   Ju mirepresim

 2.   KZKG ^ Gaara dijo

  Kontribut i madh, nuk e dija por kur duhet të shkarkoj diçka do ta përdor për të parë se si është

  Ju faleminderit!

  1.    Hyuuga_Neji dijo

   A nuk i ngjan Axel? axel gjithashtu lejon shkarkime me shumë fije edhe pse nuk jam i sigurt tani që ka gjithashtu mbështetje për bittorren

   1.    KZKG ^ Gaara dijo

    Po po, Axel bën shumë nga ato që bën Aria ... përveç përrua dhe nuk e di, opsioni i çuditshëm. Por gjithmonë më pëlqen të di të gjitha aplikacionet që kam për variante për të arritur «diçka»

 3.   Citux dijo

  Për asgjë, një kënaqësi

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ndonjë mënyrë për të ndarë seksionet ose fijet në 200 KB? Unë u përpoqa ta ndryshoja 1M në 200K por… ai më tha se nuk mundej, sikur minimumi të ishte 1M. 😀

 4.   Citux dijo

  Epo mundeni, e keni shkruar me germa të mëdha K?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po ... në të vërtetë, shiko këtu - » http://paste.desdelinux.net/4669
   Tani që lexova me kujdes gabimin ... Unë mendoj se e di pse është hehe, por gjithsesi do të më ndihmonte nëse më shpjegoni pak, unë jam shumë i uritur dhe neuronet e mia janë në grevë LOL!

   1.    Citux dijo

    Me sa duket është për shkak të madhësisë së skedarit. Nga rruga, unë jam ende shumë i uritur haha

 5.   heksborg dijo

  Eshte shume mire. Unë isha duke përdorur axel për të përshpejtuar shkarkimet e pacman, por me sa duket mund të vendoset aria2, kështu që unë do ta ndryshoj atë. Nëse jeni të interesuar se si ta bëni, wiki wiki e shpjegon atë: https://wiki.archlinux.org/index.php/Improve_Pacman_Performance#Using_aria2

  Shumë falemnderit.

  1.    Citux dijo

   Ju mirëpresim, dhe nëse keni të drejtë, Aria2c përdoret gjithashtu për të shpejtuar shkarkimet e Pacman… përshëndetje!

 6.   liamngls dijo

  Informacion i mirë, është gjithmonë e rëndësishme të keni alternativa

 7.   Hugo dijo

  Kam provuar disa herë me këtë aplikacion interesant për të shkarkuar torrente si një detyrë sfond duke ridrejtuar progresin në një skedar në mënyrë që të më lejojë të bëj një bisht për të parë se ku shkon, por deri më tani nuk kam pasur sukses, ose nuk shkarkohet ose verifikimi që rezulton nga skedari dështon. Ndoshta është ndonjë kufizim i ISP, por gjithsesi nëse dikush ka pasur sukses, ju lutemi ndani parametrat që funksionojnë për ju.

  Unë kam provuar diçka si kjo:
  aria2c -d ./ -l ./aria.log --max-overall-download-limit=1M http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.6/multi-arch/bt-dvd/debian-6.0.6-i386-amd64-source-DVD-1.iso.torrent > ./output.log 2>&1 &

  1.    Hugo dijo

   Unë i përgjigjem vetes: Nuk e di pse kishte gabime në shkarkim, por duke lexuar dokumentacionin të paktën gjeta një mënyrë për të riparuar shkarkimin:

   aria2c -V debian-6.0.6-i386-amd64-source-DVD-1.iso.torrent

   Gjithsesi, do të isha i interesuar të dija nëse të tjerët kanë arritur të bëjnë diçka si ajo që unë dua pa u dhënë atyre gabime.

 8.   Elynx dijo

  Shkëlqyeshëm!

 9.   Miguel dijo

  Përshëndetje, unë kam qenë duke u përpjekur të përdor aria2c por unë gjithmonë vuaj me çështjen e përfaqësuesit, kjo më jep një gabim në përdorimin e tij dhe unë kontrolloj gjithçka që thotë manuali dhe vazhdon të më japë një gabim nuk e di se çfarë mund te jete. për shembull:
  aria2c –http-proxy = »http: // miguel: passwd @ ip: port» http://gutl.jovenclub.cu/wp-content/uploads/2012/11/wordpress-3.4.2-es_ES.tar.gz
  çdo ndihmë që vlerësoj.

  1.    Citux dijo

   Epo, unë kurrë nuk e kam provuar atë opsion, por shembulli vijues shfaqet në wiki:
   aria2c –http-proxy = 'http: // emri i përdoruesit: fjalëkalimi @ proxy: 8080 http://host/file

   Unë shoh që para http keni vetëm një skenar nuk e di nëse kjo është arsyeja pse ...