Menaxheri i Shërbimit MX: Një mjet i ri në MX Linux 23

Menaxheri i Shërbimit MX: Një mjet i ri në MX Linux 23

Menaxheri i Shërbimit MX: Një mjet i ri në MX Linux 23

Pa asnjë dyshim, Debian GNU / Linux Është një nga shpërndarjet më të njohura, më të përdorura dhe më të qëndrueshme në botë. Linuxverse. Për këtë arsye, shumë nga Shpërndarjet e bijave të saj (të rrjedhura) priren të jenë po aq të shkëlqyera dhe të dobishme. Sidoqoftë, jo të gjithë karakterizohen zakonisht nga shërbimi i tyre i parcelave, d.m.th. një koleksion i fuqishëm i mjeteve të pronarit. Përveç kësaj, veçori origjinale dhe novatore dhe konfigurime ose rregullime të veçanta, të cilat e bëjnë vërtet të denjë për vëmendjen e Komunitetit Linux.

Prandaj, një shembull i mirë i këtij rasti është zakonisht shpërndarjet antiX dhe MX. Të cilat përfshijnë një koleksion solid dhe në rritje të mjeteve të pronarit, të cilat në rastin e MX Linux zakonisht quhen MX Mjetet (MX Tools). Dhe si sot, 7 shtator 2023, ata kanë shpallur një tjetër mjet të dobishëm që i shtohet koleksionit në fjalë, emri i të cilit është "Menaxheri i Shërbimit MX", atëherë këtë botim në kohë do t'ia kushtojmë njohjes me të.

MXLinux

MX Linux është një sistem operativ Linux i qëndrueshëm me peshë të lehtë të bazuar në Debian, me komponentët thelbësorë të antiX

Por, para se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me këtë mjet të ri dhe të dobishëm softuerësh të quajtur "Menaxheri i Shërbimit MX" dhe të përfshira në MX Tools, ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur për lexim të mëvonshëm:

MXLinux
Artikulli i lidhur:
MX Linux 23 "Libretto" mbërrin bazuar në Debian 12, përmirësime dhe më shumë

Menaxheri i Shërbimit MX: Një aplikacion i dobishëm për menaxhimin e shërbimit

Menaxheri i Shërbimit MX: Një aplikacion i dobishëm për menaxhimin e shërbimit

Çfarë është Menaxheri i Shërbimit MX?

Sipas njoftimi zyrtar nga ekipi i zhvillimit të MX Linux Distribution, ky mjet i ri softuer i quajtur Menaxher i Shërbimit MX në anglisht, ose Menaxher i Shërbimit MX Në spanjisht, përshkruhet në detaje si më poshtë:

Një mjet për të nisur, ndalur, aktivizuar dhe çaktivizuar shërbimet. Menaxheri i Shërbimit MX operon me systemd dhe sysVinit dhe është i pavarur nga desktopi. Mjeti është aktualisht i disponueshëm përmes zgjidhjeve të zakonshme të menaxhimit të paketave dhe përfundimisht do të arrijë të gjithë përdoruesit përmes një përditësimi të metapaketave të ndryshme mx-apps-*. Ky është një mjet relativisht i avancuar, por përdoruesit që janë të njohur me menaxhimin e shërbimit mund ta gjejnë mjedisin GUI të përshtatshëm për të bërë rregullime të shpejta.

Ose me fjalë më të thjeshta, ky mjet i ri na ofron mundësinë e bëni shërbimin dhe menaxhimin e demonëve në sistemin tonë operativ GNU/Linux është më e lehtë, duke na ofruar më shumë kontroll mbi atë që ka filluar në kohën e nisjes, ose një shërbim ose një demon.

Duke sqaruar për më pak të avancuarit ose ekspertët në Linux se, Një shërbim është një program që i përgjigjet komandave të përdoruesit përmes një ndërfaqe grafike ose linjës së komandës. Dhe prandaj këto janë thelbësore për përvojën e qetë të përdoruesit dhe funksionimin e programeve të tjera. Derisa, Daemon është një program që funksionon në heshtje në sfond dhe i shërben një qëllimi shumë specifik. Prandaj, ato përdoren shpesh për të monitoruar komponentët kritikë ose për të ofruar funksionalitet thelbësor për proceset e tjera.

Cilat mjete të tjera të pronarit përfshin aktualisht MX Linux?

Një nga aplikacionet e fundit të shtuar në MX Linux 23, versioni i fundit i qëndrueshëm i lëshuar, ishte një telefonatë Paketat e instaluara nga përdoruesi, në anglisht, ose Paketat e instaluara nga përdoruesi në spanjisht. Sidoqoftë, ky mjet është gjithashtu i disponueshëm në MX-21.

Dhe qëllimi juaj është krijoni një skedar që përmban një listë të paketave të instaluara nga përdoruesi në sistemin tuaj operativ. Kjo, me qëllim që të lejojë hapjen e skedarit të përmendur në një sistem tjetër operativ për instalimin e tyre (paketat). E cila mund të jetë shumë e dobishme për të ndihmuar përdoruesit me migrimin nga një version kryesor në tjetrin.

Për pjesën tjetër, në imazhet e mëposhtme mund të shihni se çfarë mjet "Paketat e instaluara nga përdoruesi". Përveç kësaj, emrat e të tjerëve "MX Tools" ekzistuese dhe të përfshira në dritaren e tyre kryesore:

Mjeti "Paketat e instaluara nga përdoruesi".

MX Tools

Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë
Artikulli i lidhur:
Tutorial II: Paketat thelbësore për Debian 12, MX 23 dhe më shumë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky mjet i ri nga ekipi MX Linux, i quajtur "Menaxheri i Shërbimit MX", vjen pa dyshim për të thjeshtojnë menaxhimin e shërbimeve me pagesë në shpërndarjen në fjalë. Kështu duke i lejuar përdoruesit fuqinë optimizoni shërbimet e nisjes dhe merrni kontrollin e plotë të sistemit tuaj operativ të lirë dhe të hapur të bazuar në GNU/Linux. Në këtë mënyrë, ju mund të vazhdoni të shijoni thjeshtësinë dhe stabilitetin e një shpërndarjeje kaq popullore dhe inovative të dritës pa Systemd.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.