LessPass: Një menaxher i shkëlqyeshëm i fjalëkalimeve me Burim të Hapur

Në një botë ku ne jemi të detyruar të regjistrohemi në qindra faqe me një emër përdoruesi dhe fjalëkalim, përveç kësaj, ku ekspertët e sigurisë kompjuterike rekomandojnë: «përdorni fjalëkalime të ndryshme për secilën faqe për të cilën regjistrohemi«Essentialshtë thelbësore, përdorimi i një menaxher fjalëkalimesh, të sigurt, të hapur dhe të qëndrueshëm.

Ka shumë menaxherë të besueshëm të fjalëkalimeve, disa pronarë dhe të tjerë me burim të hapur, kësaj here do të flasim Më pak kalim, Një menaxher i shkëlqyeshëm i fjalëkalimeve me burim të hapur, me shtesa për shfletuesit Firefox y krom.

Çfarë është LessPass?

Isshtë një mjet që na lejon të menaxhojmë fjalëkalimet tona, lehtë, shpejt dhe në mënyrë të sigurt, pa nevojën e sinkronizimit me ndonjë server. LessPass genera contraseñas únicas para sitios web, cuentas de correo electrónico, o cualquier otra cosa sobre la base de una contraseña maestra y la información que usted sabe.

LessPass es diferente a otros gestores de contraseñas que puedes encontrar en Internet porque:

 • No guarda sus contraseñas en una base de datos;
 • No necesita sincronizar sus dispositivos;
 • Es código abierto (el código fuente puede ser auditado).

Gjëja më e shquar në lidhje me këtë mjet është se computa las contraseñas, en lugar de generar y almacenar contraseñas aleatorias. 

La forma más sencilla de probarlo es utilizar su sitio web oficial para escribir el sitio a donde desea acceder, login y la contraseña maestra. La contraseña va a ser generada inmediatamente, por lo que sólo tiene que copiar (utilizando el botón o el teclado).

Pruébelo en su teléfono, en otra computadora, incluso fuera de línea, tanto como sea necesario, dará el mismo resultado. No hay necesidad de sincronizar.

Lesspass Fjalëkalimi Manager

Lesspass Fjalëkalimi Manager

Karakteristikat e LessPass

 • Isshtë një aplikacion në internet që punon në të gjitha pajisjet (kompjuter, smartphone, tabletë dhe smartTV).
 • Rigjeneroni fjalëkalimet tuaja kur keni nevojë për to. Nuk kërkohet hapësirë ​​për ruajtjen e reve.
 • Algoritmi i fortë dhe praktik i gjenerimit të fjalëkalimeve.
 • Isshtë burim i hapur. Prandaj, siguria juaj mund të kontrollohet.
 • Freeshtë falas dhe do të jetë gjithmonë kështu.
 • Menaxhoni fjalëkalimet tuaja direkt nga shfletuesi juajJu duhet vetëm një sit, një hyrje dhe një fjalëkalim kryesor për të gjeneruar një fjalëkalim unik. Nuk ka nevojë të sinkronizoni kutinë e fjalëkalimit në të gjithë shfletuesit dhe pajisjet.
 • Kjo lejon krijimin e fjalëkalimeve komplekse, përfshirë ato që janë të nevojshme për Bankat dhe faqet e tjera të internetit shumë të sigurta.
 • Ju mund të ndryshoni fjalëkalimet tuaja, pa pasur nevojë të ndryshoni fjalëkalimin kryesor.
 • Puede alojar su propia base de datos LessPass si no desea utilizar la base oficial. Në një mënyrë të thjeshtë dhe të thjeshtë.
 • Shtesa për Firefox dhe Chrome.
 • Mund të përdoret direkt nga tastiera.
 • Nuk përdor cookies ose mjete analize (pa Google Analytics, ose lidhje me shërbimet e jashtme). kalim më i vogël

Si të instaloni LessPass

Pritja e LessPass

Puede alojar su propia base de datos LessPass si no desea utilizar la base oficial. Ju vetëm duhet të plotësoni kërkesat dhe ejecutar el comando de instalación, luego escriba su nombre de dominio y la herramienta hace el resto:

kërkesat

 • docker
 • docker-compose

instalim

Ekzekutoni komandën e mëposhtme

bash <(curl -s https://raw.githubusercontent.com/lesspass/lesspass/master/lesspass.sh)

Instaloni LessPass Cli

Ne mundemirear contraseñas LessPass directamente en la línea de comandos con nodejs. Para ello debemos:

Instaloni pak-kalim

$ npm install --global lesspass-cli

Përdorni pakicë

$ lesspass --help

 crea contraseñas LessPass directamente desde la línea de comandos

 Uso
  $ lesspass <site> <login> <claveMaestra>

 Opciones
   --lowercase, -l  true or false (default true)    
   --uppercase, -u  true or false (default true)  
   --symbols, -s   true or false (default true)  
   --numbers, -n   true or false (default true)
   --length, -L    int (default 12)
   --counter, -c   int (default 1)

 Ejemplo
  $ lesspass lesspass.com contact@lesspass.com 'mi claveMaestra' --length=14 -s=false
  onAV7eqIM1arOZ
pakicë-kalim

pakicë-kalim

Instaloni LessPass në Firefox

Ne mund të përdorim shtesën zyrtare për Firefox nga ketu. Thjesht instaloni aplikacionin dhe filloni të shijoni.

Instaloni LessPass në Chrome

Ne mund të përdorim shtesën zyrtare për Chrome nga ketu. Thjesht instaloni aplikacionin dhe filloni të shijoni.

Përfundime rreth LessPass

Pa dyshim LessPass është një menaxher i ndryshëm i fjalëkalimeve, me një qasje shumë inovative kur gjenerojmë, administrojmë dhe "rezervojmë" fjalëkalimet tona. Analiza e algoritmi i gjenerimit të fjalëkalimit, na tregon se ato priren të jenë shumë komplekse për t'u shkelur.

Ajo që më pëlqen më shumë në lidhje me këtë mjet të shkëlqyeshëm është transparenca e tijNuk ka nevojë që të dhënat tona të sinkronizohen në re, nuk përdor cookies ose nuk dërgon informacionet tona tek palët e treta, është shumë e kontrollueshme dhe mbi të gjitha është e lehtë për t'u përdorur.

Në fund, unë ftoj të gjithë lexuesit të vlerësojnë këtë mjet dhe të na lënë komente për të. Shpresoj që ky artikull të ketë qenë i dobishëm për ju dhe që ju po filloni të shijoni menaxhim të shkëlqyeshëm të fjalëkalimit aq sa unë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Erathori dijo

  https://youtu.be/sdlGy3kg2lM

  Një analizë e mjetit. M’u duk shumë mirë. Ajo kripton kaq shumë variabla dhe i kthen ato vetëm me 3 fusha?

  Cfare mendoni ju

  1.    Luigys toro dijo

   Dhe kjo është një nga gjërat më të mira që ka burimi i hapur, mundësia e marrjes së defektit shpejt dhe mbi të gjitha aftësia për përmirësim që kemi çdo ditë, e bën këtë rrugën e duhur për këto mjete.

   Padyshim që ky është një pengesë për këtë aplikacion, por është gjithashtu një hap përpara për pjesën tjetër të komunitetit që tani do të ketë përmirësime të reja në sigurinë e fjalëkalimeve të tyre.

   Krijuesi i këtij aplikacioni në lidhjen vijuese https://github.com/lesspass/lesspass/issues/88 ai po jep shpjegimin e tij për gabimet e bëra, por gjithashtu po propozon gjerësisht një zgjidhje të pranueshme për të zgjidhur problemin.

   Ai citoi autorin: "Ne mendojmë se askush nuk e kupton në fillim, dhe falë studimeve të vëzhgimit të komunitetit dhe kodit kritik, ky lloj mjeti bëhet më i fortë sa më gjatë që të jetoni".

   Ne do të përdorim alfabetin e plotë në versionin tjetër si parazgjedhje. Ne ndoshta do të rrisim gjatësinë e paracaktuar të fjalëkalimeve të gjeneruara.

   Kështu që në të ardhmen, ne do të përshkruajmë (me fotografi) algoritmin dhe zbatimin e tij. Ne do ta thjeshtojmë kodin për t'i ndihmuar të gjithë të kuptojnë se si funksionon. Dhe ne shpresojmë që ju të vazhdoni të kontrolloni për gabime dhe të qëndroni kritik ndaj kodit tuaj. "

   Në mënyrë të ngjashme, tashmë ekziston një punë për versionin v2 të algoritmit të minimumkalimit që po diskutohet dhe që mund të testohet këtu https://github.com/lesspass/lesspass/issues/89

   Nga ana ime, unë besoj se është ende një mjet i shkëlqyeshëm, të cilin duhet të vazhdoj ta ndjek dhe si përdorues të marr masat paraprake të nevojshme, në mënyrë që informacioni im të mos rrezikohet. Shpresoj që versioni i ri të azhurnohet së shpejti. Dhe unë do të jem i vëmendshëm për të komunikuar.

 2.   Erathori dijo

  Shkëlqyeshëm! Faleminderit për informacionin ... Unë jam vërtet i interesuar për mjetin dhe jam i kënaqur që gabimet zbulohen dhe janë në procesin e riparimit.

  Ju faleminderit.

bool (e vërtetë)