OpenKM, menaxhimi i dokumenteve për ju

 OpenKM, është një aplikacion në internet, i krijuar për administrimin dhe menaxhimin e dokumenteve, i cili karakterizohet nga zhvillimi i funksionalitetit të tij dhe përdorimi i teknologjive, në atë që njihet si softuer i lirë ose burim i hapur. isshtë aplikacioni ideal për çdo kompani që dëshiron, në një mënyrë të thjeshtë, administroni dhe menaxhoni gjithçka që përmban dokumentacioni.

km 1 Ndër veçoritë e tij kemi:

 • Zotëron a ndërfaqe në internet që karakterizon strukturën e tij në kornizën Google Web Toolkit.
 • Ajo gjithashtu ka një ndërfaqe për telefonat mobil, e cila është strukturuar në JQuery Mobile; një Kuadër celular ose që është i pajtueshëm me pajisjet prekëse.
 • Mund të menaxhohet nën shfletuesit: Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Safari, Opera dhe Chromium.
 • Adaptshtë i adaptueshëm për çdo lloj antivirus.
 • OpenKM funksionon java ee; një platformë për zhvillimin e softuerit të aplikimit në kodin Java.

km 2

 • OpenKM mund të zgjerojë kapacitetin e ruajtjes dhe leximit në barkode për të identifikuar dokumentet.
 • Ai prezanton standardin e Menaxhimit të Ndërveprimit të Menaxhimit të Përmbajtjes (CMIS), i cili ofron menaxhim të dokumenteve përmes internetit ose protokolleve të ngjashme me internetin.
 • OpenKM ofron një API mjaft të plotë për hartimin e Shërbimet REST, e cila ofron integrim të lehtë të aplikacioneve të tjera.
 • Paketa për Zhvillimin e Softuerit është në dispozicion në . NET.
 • Zbaton OpenKM Korniza e pranverës, për të zhvilluar objektet e nevojshme për t'u përdorur në aplikacion.
 • Për të menaxhuar dhe centralizuar vërtetimin dhe kontrollin e hyrjes, si një masë sigurie, aplikacioni ekzekuton Spring Security; një shërbim që ofron siguri për aplikacionet e zhvilluara në Java dhe që janë të orientuara për aktivitete të tipit të biznesit.
 • Për verifikim dhe kontroll të hyrjes në zgjerim, ju mund të keni shërbimin LDAP, CAS ose bazat e të dhënave që kanë të ruajtura informacionet e përdoruesit.
 • Në thelb, administrata dhe centralizimi i objekteve ose nyjeve që gjenden në depo mund të shihen; dosjet, skedarët, postat elektronike, përveç arkitekturës së meta të dhënave.
 • Për rrjedhën e punës ose rrjedhën e punës, aplikacioni ka të inkorporuar motorin e punës JBPM. Çfarë lejon ekzekutimin paralel të rrjedhave të punës.
 • Për integrim me bazat e të dhënave, përdoret prehem; Kuadër Java që lejon krijimin e hartës ORM me bazën e të dhënave. Ky mjet mbështet motorë të shumtë të bazës së të dhënave, të tilla si Oracle, DB2, MS SQL Server, MySQL, PostgreSQL, për të përmendur disa.
 • Ruajtja e meta të dhënave është në një bazë të dhënash DBMS, dhe ndërsa dokumentet mund të gjenden në skedarët e arkivit ose në të njëjtën mënyrë në bazën e të dhënave.
 • Lucene është motori i kërkimit të aplikacionit, ai mbledh informacionin e kërkimit dhe më pas e pret atë në një indeks kërkimi. Dokumentet para se të analizohen nga Lucene janë analizuar nga Text Extractors dhe imazhet nga OCR (i cili identifikon vargjet e tekstit), më vonë rezultatet kalohen përmes filtrit SecurityManager.
 • Për llojet e dokumenteve, imazheve ose PDF të Microsoft Office, këto shtohen në një listë ose indeks.
 • Përdoruesit mund të kenë qasje vetëm në informacionin për të cilin u është dhënë leja.
 • Aplikacioni ofron integrim me motorë të ndryshëm OCR, si përdorimi i burimit të hapur dhe ai tregtar.
 • Për mbledhjen, administrimin dhe ekzekutimin e procesit të mbledhjes së meta të dhënave, ne gjejmë së bashku teknologji të tilla si Bean Shell (për skenare), Smart Task, Crontab (planifikues detyrash) dhe Jasper Reports.

Si të instaloni OpenKM për Linux.

Nëse dëshironi të instaloni OpenKM me magjistarin, thjesht ndiqni udhëzimet e thjeshta për të instaluar ekranin.

km 3 Instalimi pa magjistar:

Kërkesat janë:

 • Instaloni Java jdk 1.6.
 • Instaloni paketën OpenKM-Tomcat.

Shënim: Ka disa mënyra për ta instaluar, por në këtë rast, këto hapa janë përdorur për ta instaluar Ubuntu. Mund të përdoret gjithashtu në një shpërndarje tjetër Linux.

Instaloni Java JDK 1.6:

Instaloni komandën e mëposhtme në terminal: aftësia $ sudo instaloni sun-Java6-bin sun-Java6-jdk sun-Java6-jre

Pas kësaj shkarkoni paketën OpenKM 6 + Tomcat 7 për ta zbërthyer në diskun e sistemit. Një opsion i mirë është ta zbërtheni atë në / opt /.

Ekzekutoni komandën e mëposhtme në terminal: $ unzip OpenKM-6.xx-community-tomcat-bundle.zip

Shënim: Tashmë të instaluar konsultohuni me udhëzuesin e përdoruesit për tu njohur me OpenKM,

Konfigurimi i aplikacionit për më shumë informacione konfigurimi, ose udhëzues administrimi për të qenë një administrator i mirë i OpenKM.

Lidhja e parë:

 • Drejtoni komandën: /opt/tomcat-7.0.27/bin/catalina.sh për të filluar ekzekutimin e serverit OpenKM + Tomcat.
 • Hapni URL-në dhe këtë adresë: http://localhost:8080/openkm/ .
 • Hyni në OpenKM duke përdorur përdoruesin "OKM Admin" me fjalëkalimin "admin". Pas kësaj, Mirësevini në OpenKM!

km 4 Nëse dëshironi informacion më të hollësishëm, mund të vizitoni sa vijon lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego regero dijo

  Nuk keni mbështetje për opendocument?

 2.   Francisco dijo

  Çfarë gështenje, meqenëse keni fituar blogun, keni vënë publicitet edhe në mes të artikullit, atë pak turp.

 3.   jbmondeja dijo

  Nuk më pëlqen aspak ky dizajn i ri, nuk më ngarkon mirë, ishte mirë