Si të menaxhoni flotën tuaj me Odoo?

Unë trajtoj dhe njoh një larmi të softuer me burim të hapur për biznes, por pa frikë se mos gaboj unë e konsideroj atë Odoo Oneshtë një nga më të mundshmet për tu përshtatur sot, sepse struktura, komuniteti dhe lehtësia e përdorimit, ju lejon të krijoni funksionalitete për pothuajse çdo model biznesi ose aktivitet.

Easyshtë e lehtë dhe e shpejtë për tu arritur përshtatni Odoo në pothuajse çdo treg Për shkak të numrit të madh të moduleve të disponueshëm, lehtësia e të kuptuarit të kodit burimor dhe dokumentacionit të shkëlqyeshëm të gjetur për të optimizuar një ERP që tashmë si parazgjedhje na ofron një bazë mjaft të fuqishme që lejon që ajo të përdoret në kompani të vogla, të mesme dhe të mëdha .

Një pjesë shumë e rëndësishme për shumicën e modeleve të sotëm të biznesit është menaxhimin e flotës tuaj (veçanërisht ato biznese të ngarkuara me komercializimin e produkteve të prekshme ose transferimin e produkteve), ky proces i thjeshtë që në disa raste kërkon kontroll të avancuar zakonisht kryhet në fletëllogaritëse që në shkallë të gjerë përfundojnë duke qenë një alternativë mjaft e rëndë dhe me një mundësi të lartë të humbjes së informacionit ose mungesës së kontrollit. Duke menduar se ky proces mund të jetë më efikas, është një përparësi në shumë organizata dhe se menaxhimi i saktë i flotës lejon në shumë raste rrit fitimet ose ulur kostot, Odoo ka implementuar një modul të përparuar të menaxhimit të flotës, e cila është me burim të hapur, falas dhe mjaft efikase.

Çfarë është sistemi i menaxhimit të flotës Odoo?

El Sistemi i Menaxhimit të Flotës Odoo, është një mjet i përparuar që ju lejon të menaxhoni të gjitha karakteristikat e automjeteve të një kompanie, përfshirë karakteristikat e automjetit siç janë marka, ngjyra, numri i sediljeve, shoferi, targa, karburanti, ndër të tjera. Në të njëjtën mënyrë, kjo na jep mundësinë e menaxhoni informacionin e lidhur me automjetet si kontratat, kostot, sigurimet, shtesat, konsumi, etj., e gjithë kjo nga një ndërfaqe intuitive, shpejt dhe me efikasitet.

Me Sistemin e Menaxhimit të Flotës Odoo mundemi kemi një monitorim të azhurnuar që na lejon të regjistrojmë konsumin dhe kostot e lidhura me një automjet, të cilat më pas do të jemi në gjendje të konsultohemi shpejt dhe me raportet e ndara sipas datave ose periudhave. Po kështu, mjeti na jep Njoftimet me email që lidhen me skadimin e kontratave të lidhura me një automjet, shtuar kësaj, kjo na jep mundësinë e analizimit të duhur të kostove të të gjithë flotës sonë, gjë që na lejon të bëjmë një analizë të shpejtë të vendimeve që do të merren për qëndrueshmërinë dhe performancën e automjeteve tona.

Sistemi i Menaxhimit të Flotës Odoo mund të integrohet në larminë tjetër të moduleve të disponueshëm në këtë platformë, kështu që ne mund të shoqërojmë shpenzimet e karburantit me shpenzimet e punonjësve tanë ose të regjistrojmë automatikisht lëvizjet e flotës në raportet tona të kontabilitetit, të gjitha nga një mjet i vetëm dhe me procese të automatizuara.

Karakteristikat e Sistemit të Menaxhimit të Flotës Odoo

Sistemi i përparuar i Menaxhimit të Flotës së Odoo ka një larmi karakteristikash, ndër të cilat mund të nxjerrim në pah:

 • Ju lejon të ruani informacione të hollësishme në lidhje me një automjet të tillë si marka, modeli, targa, numri i shasisë, numri i dyerve dhe sediljeve, ngjyra, lloji i karburantit të përdorur, ndër të tjera.
 • Ne mund të regjistrojmë të dhënat e shoferëve (emri, leja e drejtimit, numri i identitetit, telefoni, etj.).
 • Kjo lejon etiketimin e automjeteve kështu që ne mund t'i klasifikojmë ato sipas karakteristikave që duam, për shembull, automjete vetanake, automjete të konvertueshme, automjete sedan, etj
 • Një shumëllojshmëri e të dhënave master për të përdorur mjetin në mënyrë më efikase, zotëruesit kryesorë janë: Modeli i Automjetit, Makineria e Automjetit, Statusi i Automjetit, Lloji i Shërbimeve, Etiketat e Automjetit, Automjetet dhe Drejtuesit.
 • Ju lejon të menaxhoni çdo lloj kontrate dhe qira duke marrë parasysh datën e ekzekutimit dhe përfundimit të tyre, si dhe kostot fillestare të kontratës dhe ato kosto të përsëritura, në të njëjtën mënyrë, ajo dërgon një mesazh me email kur këto kontrata do të skadojnë.
 • Ka një menaxhim të përparuar të kilometrazhit të automjetit, të cilin më pas mund ta shoqëroni me rekordin e konsumit të karburantit, i cili na lejon të dimë konsumin e karburantit për kilometër që bëhet një menaxhim i avancuar i shpenzimeve.
 • Kjo lejon mbajtjen e një historiku dhe regjistrimi të mirëmbajtjes të lidhur me një automjet, si dhe mundësinë e caktimit të mirëmbajtjes së tillë pas një kohe të caktuar, ato shoqërohen me shpenzimet e organizatës.
 • Ka raporte të shpejta dhe të avancuara që na lejojnë të kemi një ide të qartë për automjetet tona dhe flotën tonë në përgjithësi.
 • Mundësia e integrimit me mjetet e monitorimit në kohë reale.
 • Integruar me të gjitha modulet Odoo.
 • Shumë të tjerë më shumë.

Si të konfiguroni sistemin e menaxhimit të flotës Odoo?

Sistemi i Menaxhimit të Flotës Odoo është midis moduleve vendase të Komunitetit Odoo dhe Ndërmarrjes, ne thjesht duhet të instalojmë versionin që na pëlqen më shumë, të shkojmë në skedën APP dhe të aktivizojmë modulin e Flotës, moduli nuk ka nevojë për ndonjë konfigurimi teknik pasi krijon automatikisht të gjitha konfigurimet e nevojshme.

Për të filluar parametrimin e modulit, ne thjesht duhet të aktivizojmë mënyrën e zhvilluesit të odoo tonë, pastaj të shkojmë në menunë e flotës dhe të shikojmë për seancën e Konfigurimit, në të do të gjejmë një seri master që detajojmë më poshtë:

 • Marka e automjetit: Ne mund të krijojmë çdo markë automjeti dhe të shoqërojmë një imazh përfaqësues me të. Marka e automjeteve - flota
 • Modeli i automjetit: Ne krijojmë modele automjetesh të cilat mund t'i shoqërojmë me një Markë dhe gjithashtu përcaktojmë furnizuesin që nuk i shet ato. Modeli i automjetit - flota
 • Statusi i automjetit: Ky master përcakton gjendjet që një automjet mund të ketë nëse është aktiv, joaktiv, për shitje ose dëmtuar.Statusi i Automjetit - Flota
 • Lloji i shërbimeve: Ne mund të regjistrojmë të gjitha shërbimet ose kontratat që mund t'i atribuohen një automjeti, të tilla si furnizimet që përdoren si pjesë rezervë, shërbimet e qiradhënies ose ndryshimit të gomave. Lloji i Shërbimeve - Flota

Etiketat e automjeteve: Ky master na jep mundësinë për të klasifikuar ose etiketuar automjetet tona nga karakteristika të ndryshme të tilla si lloji i automjetit (Sedan, Convertible), lloji i statusit (i blerë, i marrë me qira) ose thjesht kush mund të përdorë një automjet (punonjës, menaxherë).Etiketat e automjetevePasi të jenë krijuar mjeshtrat, ne thjesht duhet të regjistrojmë automjetet tona me të cilat do të shoqërojmë markën, modelin, targën, drejtuesin, pronat e tyre, vlerën e tyre dhe datën e blerjes, ndër karakteristikat e tjera.

Sistemi i menaxhimit të flotës

Atëherë ne duhet të regjistrojmë kontratat e lidhura me një automjet, kilometrazhin e automjetit, konsumin e karburantit, shërbimet dhe mirëmbajtjen shoqëruese, të cilat automatikisht do të ushqejnë historinë e kostove të automjetit, gjë që do të na lejojë të shohim raportet tona indikative të kostos .

Në këtë mënyrë, Odoo na ofron një mjet të thjeshtë për ta përdorur por që ka një ndikim të madh në menaxhimin e flotës së kompanisë sonë, duke na lejuar të kemi një rekord në çdo kohë të statusit dhe shpenzimeve që lidhen me automjetet tona, i cili gjithashtu garanton që ne do të të jemi në gjendje të njoftohemi kur duhet të kryejmë një kontratë të re sigurimi ose shërbimi, ose që duhet të bëjmë mirëmbajtje parandaluese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JORGE RIOS dijo

  Unë pata mundësinë të provoja Menaxhimin e Flotës me ODOO, dhe pas gjithçkaje që lexova për produktin, në të vërtetë prisja shumë më tepër. Jam i zhgënjyer me funksionimin themelor që ka, nuk siguron ecurinë e kilometrazhit të automjeteve, sipas konsumit të karburantit, nuk lejon të mirëmbahet një katalog i pjesëve të këmbimit që do të përdoren në flotë, nuk kontrollon rezervuarët e karburantit për automjetet, nuk kontrollon ndryshimet e gomave dhe ID-të e secilës gomë, nuk ka një program udhëtimi për secilin automjet, nuk kontrollon politikat e sigurimit, nuk kontrollon patentat e shoferëve, nuk kontrollon pretendimet e automjeteve. Shpresoj se kjo analizë e shkurtër do t'ju ndihmojë. Brohoritje