Menaxhoni faqet WordPress me komanda

Të gjithë ne që në një mënyrë apo në një tjetër jemi të lidhur me zhvillimin e faqeve në internet dhe përdorim WordPress-in HelpWordpress.com. Pa dyshim një nga faqet kryesore të lidhura me këtë CMS.

Pak para dje lexova një artikull jashtëzakonisht interesant që merret me të njëjtën gjë, kontrollimin ose menaxhimin e një faqe në WordPress duke përdorur asgjë më shumë dhe asgjë më pak se terminali ynë

I kërkova autorit të tij leje për ta ndarë këtu, falënderoj shumë Fernando për një artikull kaq të mrekullueshëm dhe për të na lënë ta ndajmë me ju

Epo, ja postimi:


Epo vini re se kjo linjë komande WordPress është geek, por shumë geekAsgjë për të gjithë audiencat, por në çdo rast një mundësi më shumë e ekosistemit që WordPress është bërë.

La ndërfaqja e komandës për WordPressose wp-cli, është një seri komandash për të menaxhuar instalimet e WordPress dhe më shumë. Dhe është se me wp-cli mund të azhurnoni shtojcat, të instaloni WordPress, të publikoni postime, praktikisht gjithçka dhe të rriteni.

Oh, dhe Nuk është një shtojcë, është një sistem që kërkon instalimin e tij që mund t’i bëni në mënyra të ndryshme, përkatësisht ...

përmes Dardhë do ta bënit kështu:

sudo pear channel-discover wp-cli.org/pear
sudo pear install wpcli/wpcli

përmes GIT:

git clone --recursive git://github.com/wp-cli/wp-cli.git ~/git/wp-cli
cd ~/git/wp-cli
sudo utils/dev-build

Ku mund të zëvendësoni ~/git/wp-cli me atë që ju dëshironi.

Dhe në MAMP, XAMP, Etj

Nëse nuk ka komandë php të disponueshëm, mund të përpiqeni të gjeni një binar për ta bërë atë nga:

./utils/find-php

Pastaj krijoni një variabël të mjedisit të quajtur WP_CLI_PHP me itinerarin që gjen gjej.php
Në një mjedis UNIX mund ta bëni duke shtuar rreshtin vijues në skedarin tuaj .bashrc:

WP_CLI_PHP=/path/to/php-binary

Ok, shumë mirë, tashmë e kam të instaluar por ... Si përdoret kjo?

Epo, ju shkoni në dosjen rrënjësore të WordPress:

cd /var/www/wp/

Nëse shtypni wp ju duhet të shihni një prodhim të ngjashëm me këtë:

Komandat e disponueshme:
wp blog krijoni | fshini
wp cache add | decr | delete | flush | get | incr | zëvendësoj | vendosur | lloji
koment për wp krijoni | fshini | plehra | heq plehrat | postë e bezdisshme | heq unpam | aprovoni | mos aprovoni | numëroni | statusi | e fundit
Shkarkimi i wp core | konfigurimi | është i instaluar | instaloni | instaloni-rrjetin | versioni | azhurnoni | azhurnoni-db
wp db krijoni | rënie | rivendosni | optimizoni | riparoni | lidhni | kli | pyetje | eksport | import
wp eval-skedar
...
Shikoni 'wp help' për më shumë informacion mbi një komandë specifike.

Nga atje ne mund, për shembull, të instalojmë një shtojcë nga WordPress.org. Për të mos e komplikuar shembullin, ne zgjodhëm Hello Dolly të padobishme:

wp plugin install hello-dolly

Y lo que veremos será esto:

Instalimi i Hello Dolly (1.5)

Shkarkimi i paketës së instalimit nga http://downloads.WordPress.org/plugin/hello-dolly.1.5.zip…
Shpaketimi i paketës ...
Po instalon shtojcën
Shtojca u instalua me sukses.

Siç mund ta shihni, komandat, pasi të instalohen, janë me të vërtetë të thjeshta dhe intuitive.

Një shembull tjetër do të ishte një instalim Multisite, ku do të duhet të jepnim wp-cli parametrin --blog Kështu që ju e dini se në cilën uebfaqe supozohet të veproni:

wp theme status --blog=localhost/wp/test

Y si es en una instalación en subdominio sería algo así:

wp theme status --blog=test.example.com

Nëse jeni duke punuar në të njëjtën faqe shumicën e kohës mund ta vendosni url-in e asaj faqe në një skedar të quajtur 'wp-cli-blogqë do të krijoni në dosjen rrënjësore të WordPress-it tuaj:

echo 'test.example.com' > wp-cli-blog

Nga ky moment mund të telefononi wp pa parametrin --blog:

wp theme status

Lista e plotë e komandave është këtu, dhe madje mund të krijoni më shumë komanda në kuzhina e wp-cli.

Epo, siç ju paralajmërova, nuk është diçka që dikush të përdorë çdo ditë, por është një mënyrë e shkëlqyeshme për të menaxhuar një WordPress nga rreshti i komandës, për shembull përmes SSH, kështu që ruaje lidhjen atje për disa ditë pa kuptim në ata që nuk dinë çfarë të ngatërrojnë me WordPress.


Dhe kështu mbaron postimi.

Fernando në fillim tha se ishte një postim për geeks ... por, pothuajse të gjithë ne nuk e shohim këtë vërtet të mrekullueshme? OL… LOL !!, Unë nuk e di për ju, por ideja për të qenë në gjendje për të kontrolluar WordPress me komanda unë e shoh atë me të vërtetë fenomenale ♥ 0

Shumë faleminderit Fernando për postin edhe një herë, ky artikull u mor fillimisht nga HelpWordpress.com.

Shpresoj se ju ka dukur interesante

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fernando dijo

  Thjesht fantastike!

  Do ta zbatoj në praktikë tani. Sapo më dhatë një gëzim.

  Faleminderit shumë për ndarjen, KZKG ^ Gaara.

  Një përshëndetje!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Asgjë, një kënaqësi e plotë për të ndihmuar
   të fala

 2.   Hyuuga_Neji dijo

  Nice Job… .. tani kam mbaruar «dominuar» Nginx tim do të shoh nëse ajo gjë wp-cli funksionon. dhe nëse dikush dëshiron të më quajë një geek për të pëlqyer variantet e konsolës nuk më shqetëson aspak xD

 3.   eliotime3000 dijo

  Shikoni nëse mund t'i jap vetes kohë për të përfunduar vozitjen e Drushit.