Menaxhoni komentet e WordPress me komandat MySQL

Hace ca kohë më parë ju tregova si të menaxhosh faqet WordPress me komanda, kjo ishte përmes një skenari perl. Në këtë rast, unë do t'ju tregoj specifikisht se si të menaxhoni komentet e WordPress duke përdorur pyetje SQL, domethënë duke përdorur komandat në konsolën MySQL.

Gjëja e parë që duhet të mbani në mend është se ata duhet të kenë qasje në terminalin ose konsolën MySQL, supozoni se ne kemi hyrë në server nga SSH dhe brenda tij shkruajmë:

mysql -u root -p
Kjo duke supozuar se përdoruesi ynë MySQL është root, nëse është një tjetër, thjesht ndryshoni rrënjë për përdoruesin tuaj

Pasi kjo është shkruar dhe shtypur Shkruani do të kërkojë fjalëkalimin e atij përdoruesi të MySQL, ata e shkruajnë atë, ata shtypin përsëri Shkruani dhe voila, ata do të kenë hyrë tashmë:

mysql-terminal-access

Pasi të futemi në shell MySQL, ne duhet të tregojmë se cilën bazë të dhënash do të përdorim, ju mund të shihni bazat e të dhënave të disponueshme me:

tregojnë bazat e të dhënave;
Në MySQL është shume e rendesishme që udhëzimet gjithmonë të përfundojnë me pikëpresje;

Kjo do t'ju tregojë siç thashë bazat e të dhënave në dispozicion, supozoni se thirret e dëshiruara sitewordpress, le ta përdorim atë:

përdorni sitewordpress;

Le të kontrollojmë se si thirren tabelat:

tregojnë tabelat;

Kjo do të na tregojë emrat e tabelave, jashtëzakonisht të rëndësishme sepse duhet të shohim se cili është saktësisht emri i tabelës në lidhje me komentet: komente

Zakonisht quhet wp_comments ose në mënyrë të ngjashme, e rëndësishme është që gjithmonë të përfundojë në: komente

Fshi komentet e SPAM

Me këtë linjë të gjitha komentet që janë shënuar si SPAM do të fshihen:

Fshije nga wp_comments WHERE comment_approved = 'spam';
Mos harroni, nëse ju tregon se tabela wp_comments nuk ekziston, atëherë duhet të ndryshoni wp_comments në emrin e saktë të tabelës së komenteve, emrin sipër pas tabelave të shfaqjes; iu shfaq atyre

Fshi të gjitha komentet në pritje të moderimit

Fshije nga wp_comments KU koment_aprovuar = '0';

Zëvendëso tekstin në të gjitha komentet

Supozoni se duam të kërkojmë të gjitha komentet për fjalën "politike" dhe ta zëvendësojmë atë me "të korruptuar", do të ishte:

UPDATE wp_comments SET `comment_content` = REPLACE (` comment_centent`, 'politicos', 'corruptos');

Fshini komentet bazuar në URL-në e faqes së autorit

Le të supozojmë se për një arsye të caktuar ne duam të eleminojmë të gjitha komentet e çdo përdoruesi i cili, kur komenton, ka specifikuar në të dhënat e formularit të komentit (emri, faqja dhe emaili) që faqja e tyre ishte http://taringa.com (për të përmendur një shembull) , atëherë do të ishte kështu:

Fshije nga wp_comments KU koment_author_url LIKE 'http://taringa.com';

Mbyll komentet mbi artikujt e vjetër

Unë njoh njerëz që duan të mbyllin komentet në postimet e vjetra në faqet e tyre, kështu që ata duhet të modifikojnë postimet një nga një në mënyrë që të çaktivizojnë opsionin "aktivizuar komentet" në secilin, kjo linjë do të zgjidhë jetën e tyre:

UPDATE wp_posts SET comment_status = 'mbyllur' KU post_date <'2010-02-10' AND post_status = 'publiko';

Siç mund ta shihni, në mes të rreshtit është një datë, 2010-02-10, kjo do të thotë që të gjitha postimet që janë botuar dhe kanë një datë botimi më të ulët se 10 shkurt 2010 (domethënë, ato janë botuar më parë ) do të mbyllë komentet, askush nuk do të mund të komentojë më mbi to.

Mbyll komentet për të gjithë artikujt

Në rast se nuk doni të mbyllni komentet vetëm në disa postime, por në të gjitha, kjo linjë do t'ju ndihmojë:

UPDATE wp_posts SET comment_status = 'mbyllur', ping_status = 'mbyllur' KU koment_status = 'hapur';

Nëse doni ta ndryshoni këtë, ndryshoni mbyllur për të hapur dhe anasjelltas, dhe voila, ri-ekzekutoni vijën me ndryshimet.

Fshini komentet e bëra në një interval të caktuar kohor

Supozoni se duam të fshijmë të gjitha komentet e bëra më 1 Prill 2014, ndërmjet orës 4:15 të pasdites dhe 10:40 të natës, rreshti do të ishte:

Fshije nga wp_comments KU koment_datë> '2014-04-01 16:15:00' DHE koment_datë <= '2014-04-01 22:40:00';

Siç mund ta shihni, koha është në format 24 orë, domethënë kohë ushtarake.

Fund!

Epo, asgjë më shumë për të shtuar, unë e di se më shumë se një do ta konsiderojë këtë interesante.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   @Jlcmux dijo

  Mendoj se sapo keni hakuar desdelinux pa e kuptuar hahaha

 2.   diazepani dijo

  Çfarë ndodh me pintën e këtij artikulli? Kjo duket si mut.

  1.    le të përdorim linux dijo

   gati rregulluar lart.
   ky Alejandro ...

 3.   le të përdorim linux dijo

  haha! ndalo bërjen e mutit alejandro!
  kur te kap.

 4.   Yeretik dijo

  Dhe a nuk do të kishte më kuptim një tutorial MySQL? Ose, nëse ajo që dëshironi është "Menaxho komentet e shtypit nga tastiera" të paktën keni dekorin e paraqitjes së një skenari shell që automatizon të gjitha këto pyetje.

  Gjithsesi, duke kufizuar kontributin tim në postim (çfarë risie!)

  Për të ngarkuar bazën e të dhënave WordPress dhe për ta bërë atë të bazuar:
  BAZA E TAT DHNAVE

  Shpresoj të jetë e dobishme ...

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një udhëzues MySQL, pyetje dhe të tjerët do të ishin më të gjerë ... por, për ata që duan të bëjnë vetëm ndryshime të caktuara në komentet e një WordPress, do të ishte jopraktike, ata nuk do të kuptonin shumë.

   Lidhur me çështjen e të paturit ose jo dekor, hajde Willians, ju së pari kontribuoni diçka dhe pastaj, pastaj kritikoni kontributin e të tjerëve ok

   Ku është faqja / blogu juaj që është i dobishëm për komunitetin? Pyes pse, duhet të kesh dekor dhe dinjitet, apo jo? ^ _ ^

   1.    Rafael Kastro dijo

    Pjesa më e mirë e postimit. politikanë të korruptuar

    +1