MenuetOS, një OS i shkruar në gjuhën e asamblesë 64-bit

Menutë

Pamja e ekranit të MenuetOS

Aktualisht, shumë nga zhvillimet e sistemit operativ të shkruar nga e para zakonisht bazohen në disa gjuhë programimi të nivelit të lartë, si Rust, C, C++, Java, ndër të tjera. Por duke dëgjuar për një OS që është ndërtuar nga e para duke përdorur vetëm gjuhën e asamblesë, Nëse është diçka që nuk dëgjohet çdo ditë dhe mbi të gjitha, është diçka që tërheq shumë vëmendje.

Siç e dini shumë prej jush Gjuhët e nivelit të ulët kundrejt gjuhëve të nivelit të lartë kanë një sërë avantazhesh dhe disavantazhesh. njëra ballë e tjetrës, por një nga më të njohurat dhe më të dukshmet është çështja e transportueshmërisë (e cila ka edhe kufizimet e saj në gjuhët e nivelit të lartë), ndërsa në anën tjetër të medaljes çështja e shpejtësisë, kujtesës, mirëmbajtjes. , ndër aspekte të tjera.

Kjo është arsyeja pse përmendi se dëgjimi për një sistem operativ i shkruar në gjuhën e asamblesë është mjaft interesant dhe projekti për të cilin do të flasim pak në këtë artikull ka të bëjë me MenuetOS, një sistem operativ në zhvillim, i ndërtuar tërësisht në gjuhën e asamblesë 64-bit.

Rreth MenuetOS

MenuetOS është një sistem operativ që me mbështetje për multitasking parandalues ​​dhe në kohë reale, boot në sistemet UEFI, SMP në sisteme me shumë bërthama, mbështetje për procesorë të shumtë dhe një ndërfaqe grafike të integruar të përdoruesit. Unë gjithashtu e di Ka një pirg rrjeti dhe drejtues për ndërfaqet Loopback dhe Ethernet, me mbështetje për USB 2.0, duke përfshirë disqet USB, printerët, sintonizuesit DVB dhe kamerat e internetit. Për më tepër, mbështetja AC97 dhe Intel HDA (ALC662/888) ofrohet për daljen audio.

Bërthama e menusëMua më pëlqen i gjithë sistemi, shkruhet në assembler, lose që ofron një nga avantazhet e punës me gjuhën e asamblesë, që është shpejtësia ndaj sistemeve të shkruara në gjuhë të tjera. Për shembull, GUI me transparencë llogaritet drejtpërdrejt në CPU-në kryesore x86-64, duke shmangur problemet e pajtueshmërisë me kartat grafike. Përveç kësaj, projekti po zhvillon serverin e tij X dhe ofron një ndërfaqe grafike Ndërfaqja e integruar e përdoruesit që përfshin tema të personalizueshme, operacione të tërheqjes dhe lëshimit, kodimin UTF-8 dhe ndërrimin e paraqitjes së tastierës.

një nga avantazhet dalluese nga Menuet është aftësia e tij për të programuar në montim, i cili lejon zhvillimin e aplikacioneve që janë më të shpejta, më efikase dhe që konsumojnë më pak burime. Për zhvillimin e aplikacioneve në asembler, ofrohet mjedisi i tij i integruar i zhvillimit.

Nga ana tjetër, përmendet se Menuja nuk është e rezervuar ekskluzivisht për programimin e montimit, pasi që Dizajni i tij favorizon programimin ASM 64/32-bit. Struktura e aplikacionit të Menuet lejon prodhimin e titujve në pothuajse çdo gjuhë tjetër, por fokusi i tij kryesor është në programimin e montimit. Programimi i menysë në Menuet është i shpejtë dhe i lehtë për t'u mësuar, dhe GUI-ja e tij e përgjegjshme është e menaxhueshme në gjuhën e asamblesë. Për më tepër, Menuet64 ka aftësinë për të ekzekutuar aplikacionet Menuet32, duke zgjeruar shkathtësinë dhe pajtueshmërinë e tij.

Në fushën e aplikimeve, projekti ka zhvilluar një shfletues të thjeshtë uebi HTTPC, klientë të postës dhe FTP, një klient VNC, serverë FTP dhe HTTP. Ai gjithashtu ka një paketë bazë të aplikacioneve multimediale (audio, video dhe imazhe) dhe për redaktimin e tekstit.

Vlen të përmendet se Në zhvillimin e projektit MenuetOS janë duke u punuar në dy edicione, të cilat janë një për 64 bit (Menuja64) i cili shpërndahet nën një licencë kufizuese dhe botimi tjetër është ai 62-bit (Menuja32) i cili shpërndahet nën licencën GPL.

MenuetOS është aktualisht në versionin e tij 1.50 dhe sipas fletës së ndryshimeve në këtë version janë ndryshuar vetëm përditësimet, rregullimet e gabimeve, përmirësimet, përditësimi Fasm në versionin 1.73.32 dhe sfondi.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth tij, mund të konsultoheni me detajet në lidhjen vijuese.

Provoni MenuetOS

Për ata që janë të interesuar të provojnë këtë sistem, duhet të dini se një imazh i disketës dhe një imazh ISO ofrohen për t'u djegur në një CD që mbështet ekzekutimin në VirtualBox. Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.