Këshillë: menuja xdg nuk funksionon në Openbox

Nëse çdo herë që përpiqeni të përdorni menu-tuba (menuja që krijohet automatikisht me të gjitha programet e instaluara në Kuti e hapur) hedh një kuti dialogu duke treguar a gabim dhe nuk ju lejon të hyni në të, vazhdoni të lexoni sepse tashmë e kemi zgjidhje.


Për ta rregulluar këtë, thjesht shtoni paketën xdgmenu. Në Arch, do të ishte kështu:

paketues sudo -S openbox-xdgmenu

Do t'ju pyesë nëse doni ta instaloni, thoni po. Pastaj nëse dëshironi të modifikoni dy skedarë instalimi. Në të dy rastet, kontrolloni opsionin jo dhe paketa do të fillojë të instalohet. Kur të keni mbaruar, menuja xdg do të funksionojë si më parë.

Nëse për ndonjë arsye shfaqet një gabim varësie, është vetëm çështje instalimi i tyre para openbox-xdgmenu. Në rastin tim, më mungonte paketa gnome-menus2. Unë e instalova atë përmes yaourt dhe voila:

yaourt -S gnome-menu2 

Fuente: Frikilinux


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.