Merrni të gjithë informacionin që mund të imagjinoni nga sistemi juaj me: dmidecode

Shumë prej nesh i dinë komandat si lsusb, lspci, lscpu një thjeshtë lshw, komanda që na ndihmojnë të marrim informacion të gjerë nga sistemi ynë. Sot ju sjell një komandë tjetër që për mendimin tim na jep shumë më shumë informacion: kodi dmide

Komandat e mëposhtme duhet të ekzekutohen si rrënjë ose me sudo

Për shembull, ne do të marrim informacionin bazë nga sistemi ynë:

sudo dmidecode -t System

Ja çfarë më tregon:

sistemi dmidecode

Siç mund ta shihni, kjo më tregon prodhuesin e laptopit tim (Hawlett-Packard), më tregon prodhimin dhe modelin e tij (HP Compaq tc4400) si dhe numrin e tij PartNumber (GE498LA # ABM) dhe numrin e tij serik (CND7100Q54) , dhe më shumë të dhëna.

Ky është informacioni bazë i Sistemit, informacioni Bios gjithashtu mund të shfaqet:

sudo dmidecode -t BIOS

Si dhe diçka që do ta gjeni më interesante:

sudo dmidecode -t Processor

Opsionet janë disa, ju mund të përdorni emrin e asaj që dëshironi të dini (Sistemi, BIOS, etj.) Ose numrin që e identifikon atë, këtu është një listë e të gjitha opsioneve që keni:

lista e dmidecode

Nëse dëshironi edhe më shumë mundësi për kodi dmide lexoni manualin e aplikimit, mund ta shihni duke shtypur në një terminal: njeriu dmidecode

Shpresoj ta keni parë interesante.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

26 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alebilët dijo

  Përshëndetje
  Shumë interesante, e vërteta është se dainfo shumë shumë e dobishme
  falënderim

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 2.   gaztor dijo

  wow, thjesht duhet të them se kam një kabllo ngarkues të shtrembër ...

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahahahahahahaha po.
   Kjo për të mbajtur një inventar të kompjuterëve në një kompani është më e mira

 3.   xhece47 dijo

  E shkëlqyeshme në dmidecode njeri është gjithçka.
  Faleminderit për këshillën. 😀

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit per koment

 4.   eliotime3000 dijo

  Ndërsa në Windows duhet të shkoni te "Informacioni i Sistemit" ose të fusni në EVEREST për një analizë më të hollësishme të pajisjes, me këtë komandë në GNU / Linux është shumë më praktike sesa përdorimi i mjeteve të palëve të treta.

  Shtuar në të preferuarat e mia.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   E saktë
   Këtu gjithçka gjenerohet me një komandë të thjeshtë (që mund ta shtypim në një skedar) ndërsa me Aida32 ose Everest është që të hapni programin, të krijoni raportin dhe pastaj ta ruani në një skedar.

   E shihni pse e dua Linux-in? LOL!

 5.   Manuel R. dijo

  Sa interesante: D ... kjo është arsyeja pse më pëlqen aq shumë GNU / Linux, disa komanda dhe mund të bësh gjëra që në sistemin tjetër operativ ndoshta do të të duhej ndonjë program shtesë dhe licenca e tij përkatëse;). Faleminderit për informacionin.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   +1

 6.   arianfornaris dijo

  Përshëndetje KZKG ^ Gaara

  Shumë interesante, më magjeps se si në Linux mund të bësh gjithçka duke përdorur programe jo-grafike. Nga rruga, mbase ky nuk është postimi më i përshtatshëm për t'u pyetur, por si ta instaloj (ose ta di që akoma nuk mundem) shoferin e pronarit NVIDIA në Ubuntu 13.04? Unë kam provuar të përdor kalorës, nga repo me synaptic, ose shkarkoni shoferin nga faqja NVIDIA. Nga skeda e Shoferëve shtesë të Softuerit dhe Azhurnimeve nuk kam qenë në gjendje ta bëj sepse nuk shfaqet asnjë shofer atje. Ndoshta unë kam arritur ta instaloj, sepse në lspci shoh që nvidia është moduli në përdorim, i njëjtë si në bërthamë, por kur rinis dhe hyj në Unity, ekrani merr një rezolucion prej 800 × 600 sepse në të vërtetë X mund të mos e ngre shoferin, domethënë nuk duket se instalohet mirë. Faleminderit dhe më falni për pyetjen e gabuar. Nga rruga karta grafike është GEFORCE GT 650M. Jam i dëshpëruar sepse punoj drejtpërdrejt me OpenGL dhe Noveau nuk funksionon shumë mirë për mua, plus kam përshtypjen se kompjuteri im po mbinxehet. A ka ndonjë distro që instalon drejtuesit Nvidia si parazgjedhje? Çfarë mund të provoj nëse është hardueri im apo a nuk kam qenë në gjendje të konfiguroj X siç duhet?

  të fala
  Arian

  PS Gjëja më e mirë për një blog kuban është që ata të mund të të tregojnë, shko në kodër dhe kërko Paco për atë që di një botë për këtë (merre një meze të lehtë që njeriu të gëlltisë)

 7.   blaxus dijo

  Thjesht diçka për të cilën kisha nevojë për hahaha, unë kam një kompjuter portativ shumë të vjetër dhe duhet të mësoj për pajisjet e tij për të marrë pjesë rezervë, dhe Windows XP nuk funksionon, aq më pak drejtuar Everest për shkak të RAM-it të tij të ulët, kur kam një karikues të ri Unë instaloj Puppy Linux dhe provoj këtë komandë
  Faleminderit shume!!!!

 8.   fiko dijo

  Faleminderit shumë KZKG ^ Gaara !!!. Komado shumë e dobishme.

 9.   fiko dijo

  Faleminderit shumë KZKG ^ Gaara !!!. Komandë shumë e dobishme.

 10.   st0rmt4il dijo

  E shkëlqyeshme, e vërteta është se në Linux ka shumë mënyra për të bërë gjëra!

  Përshëndetje dhe faleminderit për këshillën!

 11.   Dayara dijo

  Hey.

  Unë kam të njëjtin laptop, HP Compaq TC4400. Doja t'ju pyesja nëse keni arritur të merrni gjurmën e gishtit për të punuar. Unë kam provuar një mijë herë, në Linux Mint dhe Manjaro, por nuk ka asnjë mënyrë. Fakti është që unë instaloj shenjën e gishtit-gui dhe ajo e njeh atë, shfaqet modeli i pajisjes (Authentec nuk e di se çfarë), unë zgjedh gishtin për ta skanuar, por kur e kaloj nëpër detektor asgjë nuk ndodh, asnjë gabim ose çdo gjë E di që nuk është e korruptuar ose ndonjë gjë tjetër, sepse kohët e fundit e testova në Windows 8 dhe funksionoi në mënyrë perfekte.

  Përveç kësaj, gjithçka tjetër më njihet pa probleme, përveç butonave të prekjes në ekran (rrota e lëvizjes, ishte e vështirë, por kaq).

  Gjithsesi, unë pres ndihmën tuaj.
  Një përshëndetje.

 12.   Ghermain dijo

  Zbatim i shkëlqyeshëm; faleminderit për ndarjen e saj, duke e përdorur atë.

 13.   vivaldis dijo

  ajo gara e mbare !!!!

 14.   gri dijo

  Kontribut shumë i mirë mik më ndihmoi shumë

 15.   Pablo dijo

  faleminderit më shërbeu

 16.   Jorge dijo

  është shumë e dobishme.

 17.   nahu dijo

  Shumë interesante! Faleminderit për kontributin!

 18.   mat1986 dijo

  Super super i dobishëm ... aq i dobishëm sa që deri më tani kam zbuluar se BIOS i fletores sime është xD i azhurnueshëm

 19.   xxmlud dijo

  Hello!
  Unë përdor: ~ $ sudo dmidecode -t 16, për të zbuluar se sa është kapaciteti RAM maksimal që lejon pllaka amë. Them gjoja sepse në makinerinë time kam 8 GB (Bios dhe Xubuntu i zbulojnë), por komanda më thotë se kapaciteti maksimal është 4 GB. Mund të ndodhë që ju keni probleme vërtet të dini se sa kapacitet RAM mbështet pllaka juaj amtare?

  përdoruesi @ kompjuteri: ~ $ sudo dmidecode -t 16
  #dmidecode 2.12
  SMBIOS 2.5 i pranishëm.

  Trajtoni 0x0012, lloji DMI 16, 15 bajtë
  Vargu i Kujtesës Fizike
  Vendndodhja: Sistemi i bordit ose pllaka amë
  Përdorimi: Kujtesa e sistemit
  Lloji i korrigjimit të gabimit: Asnjë
  Kapaciteti maksimal: 4 GB
  Trajtimi i informacionit të gabimit: Nuk ofrohet
  Numri i pajisjeve: 2

  Kjo është ajo që komanda më tregon.
  Në vend të kësaj unë vendos:
  përdoruesi @ kompjuteri: cat $ sudo cat / proc / meminfo | grep MemTotal
  MemTotal: 8159784 KB
  Dhe kjo më tregon 8 GB që kam RAM.
  Përshëndetje dhe thanks.

  1.    Adolfo dijo

   Veryshtë shumë e mundur që ajo që tregon dmidecode është që ju të keni dy banka RAM, secila me një kapacitet maksimal prej 4 GB.
   Kapaciteti maksimal: 4 GB
   Numri i pajisjeve: 2
   Kështu që kapaciteti i mbështetur i pllakës amë është efektivisht 8 GB.

 20.   adlkh dijo

  Shumë interesante dhe komode për t’u përdorur.
  Se nëse, për të marrë të gjithë shërbimin, është e nevojshme të lexoni shumë.