Microsoft Office 2013 do të mbështesë formatin ODF 1.2

microsoft këmbëngul që suita e tij e zyrës Zyrë do të përfshijë mbështetje për formatin ODF 1.2 dhe për redaktimin e skedarëve PDF.

A do të thotë kjo një kapërcim cilësor për ata që përdorin LibreOffice / OpenOffice? Do përdoruesit e Dritaret më në fund guardar skedarët tuaj në Formati ODF y redaktoni ato en Linux pa probleme?


Microsoft Office përfshin mbështetje ODF 1.1 në Microsoft Excel 2010, Microsoft Word 2010 dhe Microsoft PowerPoint 2010. Me përfshirjen e mbështetjes ODF në Office 2010, Microsoft shtoi një ekran të përzgjedhjes së formatit të skedarit që lejon përdoruesin të zgjedhë formatin e skedarit. Skedari i paracaktuar për këto produkte.

Megjithëse Microsoft jeton ende në një univers ku produktet e saj duhet të bashkëveprojnë vetëm me veten e tyre, kompania e mikut tonë Bill Gates njoftoi në blog Zyrtari i Microsoft Office 2013 i cili në versionin e zyrës së Windows do të jetë i pajtueshëm me dokumentet ODF 1.2 dhe Open XML.

Në versionin tjetër të Office, ne kemi shtuar mbështetjen për dy formate plotësuese: formatin strikt Open Document XML dhe formatin ODF (Open) 1.2. Supportshtë shtuar gjithashtu mbështetja për hapjen dhe redaktimin e dokumenteve PDF në Word dhe aftësia për ta ruajtur atë në çdo format të mbështetur. Duke shtuar mbështetje për këto formate të standardizuara të dokumenteve, Microsoft Office 2013 u jep përdoruesve më shumë mundësi për ndërveprimin e dokumenteve të zyrës. Pavarësisht nga formati i preferuar i skedarit, Microsoft Office i ri do t'ju japë më shumë mundësi për ndarjen, bashkëpunimin dhe arkivimin e dokumenteve të zyrës.

Kjo është hera e tretë në vit që Microsoft po shkon drejt ndërveprimit të platformave. Hapi i parë ishte mbështetja për serverin Ubuntu në Windows Azure dhe e dyta, lëshimi i një versioni të qëndrueshëm dhe azhurnimi i Skype për Linux. Në kthim, LibreOffice, që është paketa më e madhe e zyrës me burim të hapur, tashmë mbështet formate vendase të Microsoft Office dhe gjithashtu mbështet redaktimin dhe krijimin e tyre të mëpasshëm të dokumenteve PDF.

Sigurisht, ekziston edhe "ana e errët" e Microsoft. Mos harroni qëllimin tuaj për të zbatuar zbatimin tuaj "të sigurtë boot" që do të parandalojë boot dyfishtë ose të zëvendësojë Windows 8 me Linux. Nga ana tjetër, ata që kujtojnë luftën që shpërtheu disa vjet më parë midis Open XML dhe ODF mund të jenë skeptikë, sepse Microsoft kundërshtoi fuqimisht pranimin e ODF si një standard.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Benji sandoval dijo

  Epo shpresoj, sepse me të vërtetë është një gënjeshtar (mendoj se faji i MS). Unë u përpoqa të bëja tezën e masterit tim në LibreOffice dhe gjithçka ishte në rregull (kam shkruar rreth 70 faqe në Writer), por kur kam kursyer në dok ose duke provuar të punoj në MS Word formatimi ka ndryshuar (disa paragrafë me shkronja të pjerrëta, të tjerët me shkronja të zeza, hapësira që nuk duhet të shkojë etj). Tani unë punoj tezën time në MS Word në VirtualBox… por gjithçka tjetër që bëj në LibreOffice Writer. Shpresojmë që përputhshmëria të përmirësohet.

 2.   matias dijo

  Ata kanë frikë, por ne po shkojmë përpara

 3.   Guxim dijo

  Kjo do të thoshte

 4.   Saito Mordraw dijo

  Për tezën time unë bëra atë që rekomandon Carlos, në kohën e dorëzimit të saj: format PDF me dry dhe ujëra ... sinodet u tërbuan sepse ata mund të lexonin vetëm pa prekur asgjë (siç duhej të ishte), dy as nuk mund të "hapeshin" "PDF. Ishte dita më e mirë e jetës sime XD

 5.   Carlos dijo

  Kjo është arsyeja pse nuk rekomandohet të shkruani një tezë në një redaktor të WYSIWYG siç është fjala ose shkrimtari. Shtë e këshillueshme që të përdorni një redaktor latex në mënyrë që ajo që ruhet nga dokumenti juaj të jetë struktura dhe jo formati. kështu që ju mund të tregoni se cili format duhet të përdoret për çfarë lloj informacioni pa ju thyer kokën.

 6.   Ayosinho El AbayaLde dijo

  Epo, ju filloni me diçka. Unë nuk kam përdorur Window $ s për një kohë të gjatë dhe mendoj se nuk do ta përdor kurrë, dhe aq më tepër tani me ardhjen e Steam në Shtator. Pak nga pak ata po e kuptojnë që Linux është sistemi më i mirë operativ në botë.

 7.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Kjo është arsyeja pse unë nuk përdor më Winbugs, familja ime dëshiron që unë ta përdor atë, por unë nuk i bindem këtij urdhri duke ditur që nëse përdor Windows, kjo ndikon në ekonominë e familjes dhe unë i them lamtumirë lirisë që më jep Linux dhe e gjithë bota e softuerit të lirë , E dua dhe nuk do ta braktis kurrë

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Po kështu

 9.   Përdoruesi i Ubuntu dijo

  Nëse MS Office është kaq superior, atëherë cila është frika se ekziston vetëm një format dhe se të gjitha programet mund ta hapin atë në mënyrë të barabartë? Apo është që nëse dikush mund të modifikojë ndonjë format të MS Office nuk do të ishte më i përdoruri? Për mua, kjo është frika e Microsoft-it dhe ai përdor çdo burim në mënyrë që të ruajë vetveten. Konkurrencë dhe monopol i padrejtë.

 10.   i errët dijo

  Post shumë i mirë, nuk ka shumë që unë përdor linux, por mendoj se LibreOffice është më i mirë se MSOffice edhe pse ka akoma çështje pajtueshmërie, por gjithsesi është një suitë zyre shumë e mirë

bool (e vërtetë)