MidnightBSD një derivat i FreeBSD që ia vlen të provohet

0.8-lumina

MidnightBSD është një sistem derivati ​​FreeBSD, me elementë të transportuar nga DragonFly BSD, OpenBSD dhe NetBSD, MidnightBSD ndryshe nga sistemet e tjera operative të bazuara në BSD, kjo përqendrohet në lehtësinë e përdorimit, siguron një program të përbashkët për skenarët e aplikacioneve të tilla si përpunimi i tekstit, shfletimi i faqeve në internet, lojëra dhe posta, i cili është i mjaftueshëm për detyrat e përditshme.

Një nga qëllimet kryesore të projektit MidnightBSD është krijimi i një mjedisi desktop të lehtë për t’u përdorur që përfshin menaxhimin grafik të portit dhe konfigurimin e sistemit duke përdorur GNUstep.

Rreth MidnightBSD

Mjedisi themelor i desktopit bazohet në GNUstep, por lPërdoruesit mund të instalojnë WindowMaker, GNOME, Xfce ose Lumina.

MidnightBSD vjen nga versioni beta i FreeBSD 6.1, i është nënshtruar një mjedisi të personalizuar dhe të integruar, përfshirë portet dhe konfigurimin e sistemit.

Sistemi është pirun për të na lejuar të rregullojmë dhe integrojmë mjedisin, duke përfshirë portet dhe cilësimet e sistemit.

Ideja është që sistemi të apelojë për fillestarët dhe përdoruesit më me përvojë të BSD, pasi projekti dëshiron të përqendrohet në përmirësimet e optimizimit dhe përdorshmërisë për përdoruesit e desktopit.

MidnightBSD është duke u zhvilluar në mënyrë aktive, përmes këtij projekti, ekipi juaj dëshiron të përqendrohet në përmirësimet e përdoruesve të desktopit dhe përdorimin e tyre.

0.7-gnome3

Version i ri i MidnightBSD

Lucas holt njoftoi publikimin e MidnightBSD 1.0 në listën postare të projektit. Ky version është i pajtueshëm me arkitekturat i386 dhe AMD64.

Versioni i ri i MidnightBSD mbart disa përmirësime të FreeBSDNë veçanti, bootloader i ri është transportuar, mbështetje për ndarjet GPT, aftësia për të nisur nga ZFS, mbështetje për NVME SSD.

Po kështu ne mund të nënvizojmë se drejtuesit e rinj janë përfshirë për patate të skuqura AMD Radeon me aktivizimin e përshpejtimit të pajisjeve, mbështetje e përmirësuar për AMD Ryzen dhe një hypervisor të integruar Bhyve.

Përfshirë një rregullim për të lëvizur faqen e ndarë poshtë nga një për të shmangur përçarjen, si dhe mbështetjen për chipset e rinj për chipset AMD B350, X370 dhe X399.

Karakteristikat e reja të harduerit përfshijnë mbështetje për procesorët e gjeneratës së 8-të Intel, tastierat Corsair K70 LUX, pajisje të ndryshme Wi-Fi siç janë pajisjet Realtek USB 802.11n.

Drejtuesit e azhurnuar të rrjetit Intel® për, ix, igb, duke përfshirë mbështetjen për pajisjet Ice Lake dhe Cannon Lake dhe mbështetjen për Intel® i219 / i219 kaby lake.

mbsd1b

Ndryshime të tjera

Në këtë version, sipas zhvilluesve të tij, korniza e sensorit (kishte probleme me bravat) dhe biblioteka Lindev u eliminuan.

Sudo është zëvendësuar nga veprimet e OpenBSD, edhe pse Sudo mund të instalohet nëse përdoruesi e kërkon atë.

Paketat e mëposhtme janë përfshirë në sistem:

Perl 5.26.0, WPA_Supplicant 2, Bsnmp, Binutils, Dialog 1.2, Expat 2.2.0, skedari 5.32, LLVM / Clang 3.4.1, gperf 3.0.3, minus 530, libarchive 3.2. 1 libc-vis 2017/4/30 (netbsd), Netcat, Nvi, OpenPAM, OpenBSM, OpenSSH 7.3p1, openresolv, Pf, Subversion 1.8.17, SQLite 3.20.1, SMBFS, ACPI, Tcsh 6.20, Open ZFS. Grupi kryesor përfshin aplikacione të Unbound, Ldns, Mandoc 1.14.3 dhe drejtues për ambiente virtuale të bazuara në Microsoft hyper-v.

Nga ndryshimet e tjera që mund të nxjerrim në pah:

 • Emuluesi Linux ka mbështetje për skedarë ekzekutues 64-bit dhe 32-bit.
 • Mbështetja e pajisjeve është përmirësuar dhe përfshin procesorë të gjeneratës së 350-të Intel, çipeta AMD B370, X399 dhe X802.11, pajisje të ndryshme rrjeti dhe pa tel, përfshirë kartat USB Realtek XNUMXn.
 • Që prej FreeBSD 10.4, drejtuesit nvme dhe nvd janë migruar, si dhe mbështetje për eMMC dhe drejtuesit grafikë.
 • Në menaxherin e paketave mport, shtohet opsioni i instalimit të vetëm të disa paketave nga një kompjuter dhe problemet me azhurnimin e disa paketave në të njëjtën kohë zgjidhen.

Shkarkoni MidnightBSD

Më në fund, nëse nuk e keni të instaluar MidnightBSD në kompjuterin tuaj dhe doni të shkarkoni dhe instaloni këtë derivat të FreeBSD në kompjuterin tuaj ose dëshironi ta provoni atë nën një makinë virtuale.

Thjesht duhet të shkoni në faqen zyrtare të MidnightBSD dhe në seksionin e tij të shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit. Lidhja është kjo.

Imazhi i shkarkuar mund të regjistrohet në një pajisje USB me ndihmën e aplikacionit Etcher.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pirat dijo

  A mund të testohet me një usb të drejtpërdrejtë? Apo thjesht duke e instaluar?

bool (e vërtetë)