MinerOS GNU / Linux: Sistemi Operativ për Miniera Dixhitale (MilagrOS)

Përshëndetje, anëtarë dhe vizitorë të këtij Blogu të madh dhe të gjerë me shtrirje ndërkombëtare në Softuerin e Lirë dhe GNU / Linux. Pas shumë muajsh pa shkruar në këtë mënyrë, sot ju sjell një botim rreth zhvillimit tim të ri në Botën e Softuerit të Lirë, i cili ndërthur gjithçka që kam mësuar deri më tani GNU / Linux, Internet (Webapps) dhe Miniera digjitale e kriptomonedhave:

Minatorët e GNU / Linux: Një sistem operativ i gatshëm 100% për minierat dixhitale të kriptomonedhave

Çfarë është MinerOS GNU / Linux?

Është një Distro e GNU / Linux, i cili aktualisht është në zhvillim e sipër dhe i disponueshëm për shkarkim në versionin beta (0.2) dhe donacionin e mëparshëm (kontributi në projekt) në versionin e tij beta 0.3.

Sidoqoftë, pritet që versioni i parë i qëndrueshëm, dmth Version 1.0 (Petro) e Minatorët e GNU / Linux mund të përdoret si Rrethi i përdorimit ditor, pasi sjell të gjitha Softueri Themelor dhe Thelbësor për Shtëpi dhe Zyrë, në një konfigurim të bazuar në Ubuntu 18.04 (Moderniteti dhe pajtueshmëria e lartë) dhe MX Linux 17 bazuar në DEBIAN (Stabiliteti, Transportueshmëria dhe Personalizimi i lartë) në një bashkim të mjedisit XFCE (Lehtë dhe Funksional) + Plazma (E bukur dhe e fortë), kështu që ai përshtatet në mënyrë të përkryer për çdo PC (Kompjuter Personal) me performancë të ulët të mesme ose të lartë pa ndonjë problem.

Version i ardhshëm i qëndrueshëm

La Version 1.0 de Minatorët e GNU / Linux do të vijë bazuar në Ubuntu 18.04 dhe do të peshojë 1 GB plus (4.3 GB) që Version 0.3 për shkak të Mjedisi i personalizuar i plazmës me më shumë aplikime vendase, por do të harxhojë më pak memorje RAM, afërsisht 400MB përkundrejt 640MB të Versionit 0.3. Çizmet plotësisht deri te menaxheri i sesionit të hyrjes (lightdm) mesatarisht në 30 sekonda dhe mbyllen plotësisht mesatarisht në 10 sekonda. Me 5 Softuerin e Minierave Dixhitale dhe 6 Kuletat e instaluara.

Versioni Distro MinerOS GNU / Linux Ai pritet të nisë nga 19 Prill 2.018, ose pas publikimit zyrtar të Ubuntu 18.04. MinerOS GNU / Linux 1.0 do të sjellë programet minerare Minergate, CGMiner, CPUMiner, Claymore dhe CPU XMR-STAK, plus Armory, Exodus, Jaxx, Magi Wallets dhe shtojca e zbulimit të Portoforit të Hardware Trezor të instaluar si parazgjedhje.

Me pak fjalë, MinerOS GNU / Linux është një Sistemi Operativ "Jo-Privat" dhe "100%" gati për t'u përdorur në Shtëpi, Zyrë dhe / ose Miniera Cryptocurrency. Dhe lehtësisht i konvertueshëm në një Gamer Linux i pajtueshëm me aplikacionet e pronarit të Microsoft duke instaluar PlayOnLinux dhe Steam.

Informacion i rëndësishëm i azhurnuar në 11/07/2018

Beenshtë liruar Versioni 1.1 i MinerOS dhe është vendosur që zhvillimi i tij të përfundojë plotësisht. Kështu që në një të ardhme të afërt, gjithçka e zhvilluar në të do të migrohet në një Distro të re të quajtur MilagrOS.


MilagrOS - Version i ri i qëndrueshëm

Informacion i rëndësishëm i azhurnuar në 30/07/2021

Që nga korriku 2.019, i vjetër Distro MinerOS bazuar në Ubuntu 18.04, nuk është azhurnuar më shumë, megjithatë, i gjithë zhvillimi i tij është migruar në Distro MilagrOS i ri, bazuar në MXLinux 19.X, e cila nga ana tjetër bazohet në DEBIAN 10.X, rrjedhimisht, për të mësuar më shumë rreth kësaj shpërndarja të përshtatshme për Miniera dixhitale, ata duhet të vizitojnë vetëm faqen zyrtare të internetit në të Projekti Tic Tac | Distros.

"Mrekulli GNU / Linux, është një botim jozyrtar (Respin) i MX-Linux Distro. E cila vjen me personalizim dhe optimizim ekstrem, gjë që e bën atë ideal për kompjutera me burime të ulëta ose kompjutera të vjetër, dhe për përdoruesit pa potencial të Internetit dhe njohuri të GNU / Linux. Pasi të merret (shkarkohet) dhe instalohet, mund të përdoret në mënyrë efektive dhe efikase pa nevojën e Internetit, pasi gjithçka që ju nevojitet dhe më shumë është e instaluar paraprakisht".

Ju gjithashtu mund të shihni informacione më të fundit në faqen tonë të internetit në vijim lidhje.

Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?

Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   MANUEL ARTURO SILVA ROCHA dijo

  hej post i mbare

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Faleminderit! Të gjitha njohuritë e mia i kam futur në atë Distro!

 2.   anonim dijo

  Përshëndetje Jose, mirëmëngjesi
  Unë e kuptoj që është një distro e re dhe pyetja ime është: A e mbështet ky distro i ri instalimin e programeve të tilla si postgres, docker, postman, mysql, etj pa probleme apo është vetëm për programet shtëpiake (free office)?
  regards

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Anonim, sigurisht. Mbështet të gjithë platformën themelore të programimit GNU / Linux!

 3.   kutia e reve dijo

  "Emri i koduar i Distro MinerOS GNU / Linux Version 1.0 do të jetë" Petro "për nder të kriptomonedhës së parë zyrtare ose kriptoaktivit të Republikës Bolivarian të Venezuelës." Sa keq, keni përfshirë politikën (dhe jo më të mirën) në një sistem operativ linux.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Sigurisht që është për të ardhur keq që ju e shihni emrin si diçka politike! Versioni 1.2 do të quhet Onixcoin, 0.3 do të quhet Bolivarcoin dhe në vijim do të quhen kriptomonedhat e ardhshme private private ose qeveritare të krijuara nga sektori privat kombëtar ose shteti (qeveria) i Venezuelës, pavarësisht nga partia ose doktrina që e komandon atë! Prandaj, nuk quhet Petro për diçka politike, quhet Petro për diçka të logjikës dhe marketingut! Nëse Capriles, Machado, Mendoza ose një tjetër i Opozitës së Vendit tërheq një Crypto, atëherë me siguri një pjesë e së ardhmes 1.X do të quhet kështu. Unë nuk jam politikan, jam teknolog!

   1.    Luani dijo

    Z. Teknolog që nuk dëshiron të politizojë:
    Çdo gjë me markën "Venezuela" nuk është e besueshme, as një kriptovalutë, as një shpërndarje linux. Bota e di se çfarë po ndodh në Venezuelë.

    Dhe nga rruga ... edhe një shpërndarje tjetër linux ... që ofron të njëjtën gjë që mund të merrni në shpërndarjen tuaj linux me disa komanda në tastierë. I pagojë.

    Unë nuk blej Faleminderit.
    Ka gjithçka që çdo mashtrim do të kishte.

    1.    Ing Jose Albert dijo

     Qasje interesante dhe e respektueshme! Le të shohim nëse e kuptova: Asgjë që ka të bëjë me Venezuelën ose e bërë në Venezuelë nuk është e besueshme? Le të themi, në një supozim të mohuar, se kjo është absolutisht dhe në mënyrë të pakthyeshme e vërtetë, dhe prandaj keni absolutisht të drejtë. Por duke e pasur atë, ju e mohoni veten si një qenie mendimtare, e zhvilluar e evoluar, pasi jeni, jeni ose përdorni këtë Blog të Vjetër dhe të Vjetër të Programeve të Lirë. Dhe me sa di unë, Populli Venezuelian (Të gjithë: Zyrtarët dhe kundërshtarët, socialistët dhe kapitalistët, të djathtët dhe të majtët) janë të njëjtë, të mirë dhe të këqij, si çdo popull tjetër. Gjithsesi, kur ju evoluoni ne flasim. Përshëndetje dhe kujdesuni për të ëmblat ...

     1.    Luani dijo

      Një mijë falje për komentin tim të mëparshëm. Unë tërheq gjithçka që thashë me turp.
      Venezuela është një popull i bukur, në një vend të bukur dhe me të vërtetë gjithmonë shquhet për dëshirën për të përmirësuar vetveten, edhe nëse, sipas këndvështrimit tim modest, qeveria e saj nuk e shoqëron atë.
      Unë gjithashtu kujtoj që e kam zhvlerësuar punën e tij. Unë e di shumë mirë që ai duhet të ketë kaluar shumë orë në të, dhe koha është gjëja më e vlefshme që kemi.

      Ndonjëherë, në një ditë të keqe, bëhen gabime, si komenti im i neveritshëm. Ju lutem më falni dhe ju falënderoj për mëshirën në nivelin tim shumë të dobët evolucionar.

      E vlerësoj kontributin tuaj në komunitetin e softuerit të lirë.

      1.    Ing Jose Albert dijo

       Faljet tuaja pranuan dhe rroftë Software-i i Lirë!


   2.    anonim dijo

    Përshëndetje José, mirëmëngjesi. Synimi im nuk është të krijoj një tiradë. Përveç që emrat që zgjidhni për çfarëdo që të zhvilloni ose shpikni, në fund të fundit vendosni një ton, qoftë pozitiv apo negativ. Veçanërisht nuk jam në dijeni të shpërndarjeve të bazuara në Linux që bëjnë referenca për vendet ose kushtet politike. As Nova OS, një distro e krijuar në Kubë dhe që deri më sot nuk u përshtat në botën e OS, ose Canaima, e cila i referohet një trashëgimie natyrore në Venezuelë. Janë thjesht kriteret e mia personale. Ah, as unë nuk jam politikan dhe megjithëse nuk jam zhvillues jam edhe teknolog.

    1.    Ing Jose Albert dijo

     Emrat kryesorë të Distro MinerOS do t'i referohen vetëm kriptomonedhës Venezuelës shtetërore ose private, pasi është një Distro Venezuelës e përqendruar në Miniera Dixhitale, e cila krijohet në Venezuelë! Unë nuk shoh ndonjë gjë politike në këtë, por unë respektoj këndvështrimin tuaj, që ka kuptim nëse një projekt nga ndonjë vend bie brenda parametrave tuaj të ekspozuar.

  2.    Miguel dijo

   Cloudbox, unë nuk e shoh veprimin e supozuar "politik" për të përmendur emrin e koduar të një distro.

  3.    Manuel dijo

   Krejt e drejtë, nuk besoj se diktatori Venezuelës Maduro e meriton këtë nder.

 4.   Rodolfo dijo

  Projekt i pabesueshëm! Do ta shkarkoj distro për ta provuar. A do të mbështetet projekti në të ardhmen në një platformë si Github?

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Aktualisht në Blog është në dispozicion 0.2 krejtësisht falas dhe 0.3 i arritshëm pas dhurimit në projektin e krijimit!

 5.   Alexander TorMar dijo

  Duket interesante. Do të jem i vëmendshëm kur ta publikojnë
  Faleminderit për pamjet në ekran dhe rishikimin
  të fala

 6.   imrahil dijo

  Përshëndetje,

  Kjo distro do të përqendrohet në minierat e Bitcoin ose ndonjë kriptomonedhe? Faleminderit paraprakisht, duket mirë

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Çdo kriptomonedhë mund të minohet në këtë GNU / Linux Distro për sa kohë që është e mundur që të përpilohet në Distros me bazë Ubuntu / DEBIAN.

 7.   Kabina e Darvinit dijo

  I dashur José nga Cry & to CA Corporation, kompani këshilluese për fillimin në Blockchain dhe Cryptoactive të Regjistruar në Venezuelë, ne dëshirojmë t'ju kontaktojmë për të diskutuar mënyrat për të mbështetur zhvillimin e MinerOS. Ju lutemi na kontaktoni me email corpocrypto@gmail.com. Përshëndetje dhe më shumë suksese.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Çdo gjë që email-i im është: albertccs1976@gmail.com

 8.   anderson dijo

  Miku im më thirri shumë, vëmendjen, projektin tuaj dhe unë vërtet jam shumë i interesuar Unë do të doja më shumë informacion në lidhje me të, do të keni një kanal telegran ku mund t'ju bëj disa pyetje në lidhje me projektin? faleminderit paraprakisht .. dhe lart VENEZUELA! mos u kushtoni vëmendje komenteve absurde që thonë për vendin tonë të bukur .. përshëndetje

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Kanali: https://t.me/proyectotictac2k1x

   Telegrami: @Linux_Post_Instalo

 9.   Ares dijo

  Duket shumë mirë. Kur mundem ta provoj.
  Dhe është kënaqësi që është një ndërmarrje venezueliane (është e vetmja gjë që do ta nxjerrë Venezuelën nga toka, duke mos pritur për mesia).

  Gjëja "Petro" është thjesht një emër i koduar, me sa di unë nuk është i minuar nga askush. Ata nuk duhet të bëjnë bujë në lidhje me të dhe ka kuptim që të përdoren emrat e koduar të kriptomonedhave.

  Ashtu siç emëroni programin e minierave të përfshirë, ju gjithashtu mund të komentoni se cilat kriptovaluta janë të minuara nga atje, që mund të jenë informacione "më vizuale" për shumë njerëz.

  Unë vetëm shtoj se vitet e datave nuk kanë një ndarës të mijërave.

  PS: Mendova se Bolivarcoin ishte një shaka, jo një gjë e vërtetë.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Faleminderit për shikimin e datës! Dhe komuniteti Cryptocurrency me origjinë jo-shtetërore i quajtur Bolivarcoin është më i vjetër se Onixcoin.

 10.   rainerhg dijo

  Koment: Faleminderit për postimin. "Bashkimi i mjedisit XFCE + Plasma" ka tërhequr veçanërisht vëmendjen time. Nuk e dija që këto ambiente mund të përziheshin.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Distro im i mëparshëm, kurrë i mbushur me njerëz, i quajtur XenOS erdhi me të gjitha mjediset e instaluara tashmë dhe të qëndrueshme, ajo ishte e bazuar në Testimin DEBIAN. Por nuk ishte e famshme pasi nuk kishte arritur ta bënte instalimin e tij të qëndrueshëm përmes Systemback, por në LiveCD ishte e mrekullueshme dhe erdhi me Virtualbox tashmë të instaluar të përfshirë.

 11.   Melvin dijo

  Përshëndetje Albert, një ndjekës besnik i blogut tuaj Project tic tac dhe i punës suaj Unë një herë ju pyeta që nëse nuk do të kishit një akademi të mësimdhënies së softuerit të lirë do të doja të ishte kështu, mbase në të ardhmen ju mund të merrni përsipër këtë lloj projekti do të ishin më të arritshëm për Ata prej nesh që dëshirojnë të marrin klasa linux me ju dhe nuk kanë pse të paguajnë për klasa private, në lidhje me kursin e shkëlqyeshëm të kriptomonedhës.

 12.   Ing Jose Albert dijo

  Unë ende nuk jap mësim në asnjë akademi, për fat të keq. Tani për tani unë ofroj shërbimet e mia profesionale dhe teknike, dhe këshilla të bazuara në shtëpi për Softuerin e Lirë dhe Tregtinë Crypto. Unë jam nga Caracas, Venezuela siç e dini!

 13.   ChrisADR dijo

  Mirëmëngjes inxhinier,

  Meqenëse në artikullin tuaj ju komentoni se një nga versionet e tij është falas dhe falas, unë do të doja të di se ku mund ta gjej kodin burimor të shpërndarjes, pasi unë do të doja të rishikoja formën dhe shpërndarjen e konfigurimeve para se të instaloja sistemin, nuk dyshoj fjala e tij, por unë mendoj se është e rëndësishme të jesh në gjendje të kesh këtë informacion në rastin e një shpërndarjeje falas (GPL) dhe që ka softuer që duhet të konfigurohet me kujdes për të shmangur rrjedhjet ose urat e papritura.

  Regards,

 14.   Ing Jose Albert dijo

  Përshëndetje!

  Kodi burimor është i njëjti ISO, domethënë kur shkarkoni ISO ju mund ta hiqni nga zinxhiri dhe të ndryshoni secilin prej skedarëve të tij të konfigurimit. Ose në formatin e tij DVD / USB Live, ekzekutojeni dhe dorëzojeni në testet e trafikut dhe monitorimin për të parë nëse ka apo kryen ndonjë lloj trafiku automatik jo të autorizuar nga përdoruesi. Kodi burimor i binareve, pasi ato janë të njëjtat origjinale si Distros Ubuntu 18.04 dhe MX Linux 17, pasi që 2-të u bashkuan për të arritur Distro MinerOS. Ju ftoj të shkarkoni 0.2 në mënyrë që ta provoni dhe të komentoni!

 15.   Nicholas dijo

  Problemi është se në Uruguaj dritat rriten çdo vit

  Pune e shkelqyer

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Faleminderit! Epo, pengesa kryesore në miniera është konsumi i energjisë, prandaj një konsum i lehtë dhe me proces i ulët Distro lehtëson disa nga konsumi i energjisë i pajisjeve kushtuar kësaj veprimtarie.

 16.   Nicholas dijo

  A e mbështet UEFI-n?

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Duke qenë Ubuntu 18.04, unë imagjinoj se e mbështet atë, pasi që Ubuntu është më i përputhshmi dhe moderni me Windows që ekziston në nivelin GNU / Linux.

 17.   Jose Gonzalez dijo

  Përshëndetje.
  Urime Distro shumë e mirë!. Unë shoh që edhe ju keni AnyDesk të instaluar tashmë dhe me konfigurime të caktuara. Pyetja ime është nëse versioni 0.2 ose 0.3 do të mund të azhurnohet në 1.0 pasi të dalë në treg? Brohoritje

 18.   Ing Jose Albert dijo

  MinerOS, si Distro MX Linux 17 (Nëna Distro) përmes instaluesit vendas MX Install mbështet azhurnimin e Distro në versionet e mëvonshme, megjithatë, në këtë rast nuk do të mund të azhurnohet nga 0.3 në 1.0 meqenëse Distro tjetër i tij Nëna (Ubuntu) ndryshon nga 17.04 për versionin 0.3 në 18.04 për versionin 1.0. Prandaj, rekomandohet absolutisht të instaloni MinerOS versionin 1.0 nga e para.

  Tani kushdo që dhuron shumën e përcaktuar për të hyrë në versionin 0.3 do të marrë lidhjen e shkarkimit për versionin 1.0 plotësisht falas. Dhe kushdo që dhuron shumën e përcaktuar për 1.0 do të marrë shumën e parashikuar për versionet 1.1 dhe 1.2 absolutisht falas.

  Shënim: Nuk është një pagesë, është një donacion për zhvillimin e këtij GNU / Linux Distro të ri që ka marrë shumë orë / punë për tu ndërtuar në një mënyrë krejtësisht altruiste për të mirën e të gjithëve!

 19.   walter silveira dijo

  Ajo arrin në momentin më të përshtatshëm dhe të treguar për të vendosur minierat në shkolla dhe universitete. Të qenit program i lirë dhe i lehtë për tu fuqizuar.
  Si koleg dhe mësues universiteti është një mjet i mirë fillestar
  Faleminderit për kontributin tuaj Jose Albert, Urime.

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Faleminderit shumë për urimet tuaja të mira! Së shpejti shpresoj të lëshoj plotësisht versionin 0.3 të MinerOS GNU / Linux, i cili është i fundit i bazuar në Ubuntu 17.04. Dhe keni gati versionin 1.0 bazuar në Ubuntu 18.04 për shkarkimin tuaj të dhurimit paraprak. Dallimet midis 2 janë në thelb versioni i Ubuntu që shërben si bazë, konsumi i tij më i ulët i RAM dhe përfshirja e Wallets. Nga rruga, tani kam përfshirë Arepacoin Wallet dhe azhurnoj Webapps (Menuja e faqeshënuesve) në Shfletuesit. Nëse pas 20 Feb dhe para 20 Mars nuk ka asnjë lajm për Petro Mining Software, unë do të përfshij Portofolin në internet ose me Softuer që ata fillojnë dhe unë do ta vendos Versionin 1.0 në internet për Prillin. Dhe në lidhje me përdorimin e tij në Universitete dhe Kolegje, ose vendndodhje të tjera që do të shërbejnë për Nyjet e Federuara ose për ata Përdorues individualë ose legalë, të cilët dëshirojnë të hyjnë në Miniera Dixhitale pa shumë njohuri, sepse ky Distro është ideal sepse është përdorur Formati (DVD / USB) bëhet i gjallë (i drejtpërdrejtë) ose i instaluar, ai është praktikisht i gatshëm për t'u përdorur ndryshe nga çdo Distro tjetër duke përfshirë Ubuntu, i cili duhet të instalohet dhe konfigurohet nga e para, i cili kursen orë / punë dhe shkurton kurbën e të mësuarit për fitim! Epo, më në fund, shpresoj që të gjithë ta shijojnë atë dhe të dhurojnë atë që munden, në mënyrë që unë të vazhdoj të përparoj në zhvillimin e tij, pak nga pak!

 20.   pablojet dijo

  Mbresëlënëse, sqaroj se nuk e dija që kjo faqe në internet që po ndjek për vite me radhë që nga koha e lexuesit të Google, ishte Venezuelës, unë ju përgëzoj dhe ju falënderoj për uebin, rroftë linux dhe çdo veprim që dobëson këtë sistem të konsumit dhe korporatës financiare, qeverinë narco war

 21.   Ing Jose Albert dijo

  Faleminderit për ndjekjen DesdeLinux!

 22.   Kallash Joel dijo

  Urime! Me të vërtetë është një kontribut i madh në botën e Softuerit të Lirë dhe ekonomisë së decentralizuar. Shpresoj që Monero të minohet me shpërndarjen, Përshëndetje!

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Nëse jo, nuk duhet të ketë problem me këtë! Qëllimi përfundimtar i këtij Distro ose një tjetri do të ishte t'i fuste ato në Gamer Consoles (me kernelin e tyre përkatës të optimizuar) në mënyrë që kur ta ekzekutoni atë me gjithçka të gatshme (të instaluar / përpiluar) në minierën tuaj, për shembull, nga një PS3 / PS4 ose Nintendo Switch. siç pashë sot në një video të disa Hakerëve që mblodhën një GNU / Linux me Plasma në një Nintendo Switch.

 23.   Ing Jose Albert dijo

  21-Shkurt-18: Programi i Minierave Cpuminer-Opt dhe Portofoli NEM u përfshinë në versionin e ardhshëm 1.0. Webapps (Faqeshënuesit e Uebit) u azhurnuan dhe u përfshinë informacione të azhurnuara për Petro. Baza (aplikacionet) e Sistemit Operativ bazuar në Ubuntu 18.04 (Bionic) u azhurnua deri më 21.

 24.   Ing Jose Albert dijo

  02-Mar-18: Duke përfituar nga fakti që që nga dje, MinerOS Base, Ubuntu 18.04 LTS "Bionic Beaver", versioni tjetër i LTS i Ubuntu ka hyrë në një fazë ngrirjeje, që do të thotë se asnjë tipar i ri nuk do të shtohet para nga fillimi dhe puna do të përqëndrohet në korrigjimin e defekteve ekzistuese dhe lehtësimin e adaptimit të paketave të ndryshme, sot u bë një imazh i ri i MinerOS GNU / Linux! Me këtë azhurnim të ri të GNU / Linux MinerOS Base, tani do të shohim gjithashtu gjëra të tilla si: Kernel 4.15, Xorg si një server grafik, Server grafik Wayland i disponueshëm, GNOME 3.28 Desktop, me disa paketa si menaxheri i skedarëve Nautilus akoma në 3.26, Mozilla Firefox 57.0.4 dhe shembulli i parë i LibreOffice 6.0.1.1. Dhe para Prillit, përpara lëshimit zyrtar të Ubuntu 18.04 dhe MinerOS 1.0, shpresoj të jem në gjendje të shtoj dhe të lë funksional Virtualbox 5.2 brenda Distro në mënyrë që në formatin Live DVD / USB ose pasi të instalohet, të mund të trajtojë imazhet ISO të vetvetes. të njëjtën ose Distros tjetër për të provuar.

  1.    Frank Silva dijo

   Punë e jashtëzakonshme !!

 25.   Ing Jose Albert dijo

  Tani për tani, pasi të keni instaluar MinerOS, duhet të fshini dosjen .anydesk (direktoria) nga / home / $ USER me komandën: sudo rm -f /home/$USER/.anydesk në mënyrë që AnyDesk (Softueri i Hyrjes dhe Kontrollit) Remote) është rigjeneruar dhe mund të konfigurohet nga e para, pasi që përndryshe çdo MinerOS GNU / Linux i instaluar do të kishte të njëjtin emër përdoruesi dhe fjalëkalim hyrjeje. Në versionin e lëshimit 1.0 kjo do të rregullohet! Dhe tani lajmi i vetëm është që LibreOffice nuk ekzekutohet në formatin DVD / USB Live (Drejtpërdrejt) por kur instalohet Distro funksionon në mënyrë perfekte! Shpresoj gjithashtu që të jem në gjendje të shtoj Kodin për të zgjeruar përdorimin e Distro!

  1.    Ing Jose Albert dijo

   Korrigjoj: sudo rm -rf /home/$USER/.anydesk

 26.   Frank Silva dijo

  I nderuar Inxhinier Jose Albert, është e drejtë t'ju njohim dhe t'ju përgëzojmë për krijimin e këtij Distro. Kontributi i tij i madh për komunitetin është i padiskutueshëm. Urime të merituara mirë. Doja t'ju bëja disa pyetje: 1. Ku mund të shkarkohet pasi të bëhet dhurimi që ju sugjeroni? 2. Çfarë programesh minerare përfshin? 3. A përfshin Dual Miner të Claymore? 4. A keni një udhëzues hap pas hapi të instalimit? Ju faleminderit shumë për përgjigjet tuaja. Ju lutem më shkruani, unë do të doja të bashkëpunoja me ju në zhvillimin e këtij projekti. Urime !!

  1.    Frank Silva dijo

   Gjithashtu pyesni se si përdoret mbështetja MinerOS GNU / Linux 1.0 për drejtuesit e pllakave amë dhe GPU-ve të ndryshme? Faleminderit

 27.   Ing Jose Albert dijo

  1.- Pas Dhurimit të 0,00010000 BTC për Versionin 0.3 ose 0,00030000 BTC për Versionin 1.0 Unë ju dërgoj një Lidhje Shoferi Google me të njëjtën në emailin që ju tregoni! Unë përdor Wallet Eobot për të marrë Donacione!

  2.- MinerOS GNU / Linux 1.0 do të sjellë programet miner Minergate, CGMiner, CPUMiner (Version: Multi dhe Opt), Claymore (Dual ETH + DCR / SC / LBC / PASC GPU Miner 10.2) dhe XMR-STAK-CPU, plus Kuletat Armory, Bolivarcoin, Exodus, Jaxx, Magi, Onixcoin dhe shtojca e zbulimit të Portofolit Hardware Trezor të instaluar si parazgjedhje.

  3. - Po: Claymore (Dual ETH + DCR / SC / LBC / PASC GPU Miner 10.2)

  4.- Ju keni një udhëzues video instalimi në këtë botim: https://proyectotictac.wordpress.com/2018/03/07/mineros-gnu-linux-1-0-ya-esta-lista/

  5.- Unë jam në shërbimin tuaj me këtë email: albertccs1976@gmail.com

  1.    Frank Silva dijo

   Ing. Jose Albert faleminderit për përgjigjen. Pyetje të tjera? Cila është adresa juaj BTC? Të kontaktojmë me postë për dhurimin? A mund ta instaloj Claymore's Dual Miner 11.2 në Distro, i cili është tashmë i disponueshëm? Lidhjet e shkarkimit janë GOOGLE: https://drive.google.com/open?id=0B69wv2iqszefdFZUV2toUG5HdlU dhe MEGA: https://mega.nz/#F!O4YA2JgD!n2b4iSHQDruEsYUvTQP5_w

   Faleminderit. Të fala. Urime

   1.    Ing Jose Albert dijo

    BTC Address: 1GdmeZ6J13vPeVk6y8Ef8AM6ehxAgXryq9
    Adresa LTC: LgcK79zr7zoRP2HqfGrMvdWPKobcdWtqzE
    Adresa BCH: 1QBVdzdQTmEzSc7PEcXmogiqCbbqC274iC
    DOGE Address: DTDg3KYKQvPPZs5p5kwKYXxzpHafs4zcg4
    XRP Address: rB1za2ZVgDnNB7u8LbVN61k5nCByBUtXCA
    Etiketa e Destinacionit: 1286923
    DASH Address: Xk7mpUUss3p4o2wjfKCQ7hoEku24dZe5Se
    CURE Address: B6uu9bAKmtVMLL7XAVckAfnzgzP1AJzL81
    XEM Address: ND3B5UDCIBPOJA5P43VMQYATX2X5I4DRGLS7D76N
    Mesazhi: 1286923
    Adresa e KZZ-së: t1eCN7qmsTQQiHgAbVNPYYgYFGPuvQGRUjr
    XMR Address: 45SLfxvu355SpjjzibLKaChA4NGoTrQAwZmSopAXQa9UXBT63BvreEoYyczTcfXow6eL8VaEG2X6NcTG67XZFTNPLgdR9iM
    ID e pagesës: 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000001286923
    FCT Address: FA3koQBnFEcStEWGypq5kcqi3kWEPbHfL9PsfJbXtDBoccp2hCJL
    Adresa e MAID: 15easGdbFy4TuwvsmVDwNYZukxRskGodJN

    Pas dhurimit, një email duhet të dërgohet në llogarinë e postës elektronike "albertccs1976@gmail.com" me emrin ose Alias ​​në Internet, Shteti dhe Shuma e dhuruar, për të konfirmuar transferimin dhe për të dërguar një email me lidhjet përkatëse të shkarkimit.

   2.    Ing Jose Albert dijo

    PO. Ju mund të azhurnoni dhe / ose shtoni praktikisht çdo Softuer të Minierave që vjen për Linux dhe madje edhe për Windows nëse instaloni Playonlinux ose Wine!

 28.   Ing Jose Albert dijo

  Nga rruga, minutën e fundit shtova Suite Zyra WPS plotësisht në Spanjisht që nëse hapet në modalitetin e drejtpërdrejtë të Distro për të kompensuar faktin që LibreOffice nuk e bën! Dhe gjithashtu ka Qendrën Multimedia KODI që lejon menaxhimin e përmbajtjes multimediale në internet ose të shkarkuar dhe madje duke luajtur konsola lojërash retro duke imituar ROM-et e tyre.

 29.   Frank Silva dijo

  Ing. Jose Albert mirëmëngjesi, dyshime të tjera kam:

  MinerOS GNU / Linux 1.0 mund të azhurnohet me depot e Ubuntu ??
  Si përdoret mbështetja MinerOS GNU / Linux 1.0 për drejtuesit e AMD dhe NVIDIA Motherboards dhe GPU të ndryshme?

  Falënderim

  1.    Frank Silva dijo

   Duke marrë parasysh që Ubuntu 18.04 LTS do të dalë në treg më 26 Prill në versionin e tij të fundit të qëndrueshëm, a do të ketë ndonjë azhurnim të MinerOS GNU / Linux 1.0, pas kësaj? A do të ishte akoma MinerOS GNU / Linux 1.0 apo do të kishte një nën-version si 1.1 apo diçka e tillë?
   Falënderim

   1.    Ing Jose Albert dijo

    MinerOS GNU / Linux 1.0 do të dalë disa ditë pasi të lëshohet Ubuntu 18.04, atëherë 1.1 dhe 1.2 ndoshta do të dalin.

  2.    Ing Jose Albert dijo

   Po. Përdorni depot e Ubuntu dhe MX Linux 17 vetëm ose së bashku. Mbështetja është e njëjtë me Ubuntu.

 30.   Ing Jose Albert dijo

  Për ata që duan të dhurojnë dhe / ose të marrin Distro, këto janë Portofolet e mia për dhurime:

  BTC Address: 1GdmeZ6J13vPeVk6y8Ef8AM6ehxAgXryq9
  LTC Address: LgcK79zr7zoRP2HqfGrMvdWPKobcdWtqzE
  BCH Address: 1QBVdzdQTmEzSc7PEcXmogiqCbbqC274iC
  DOGE Address: DTDg3KYKQvPPZs5p5kwKYXxzpHafs4zcg4
  XRP Address: rB1za2ZVgDnNB7u8LbVN61k5nCByBUtXCA
  Destination Tag: 1286923
  DASH Address: Xk7mpUUss3p4o2wjfKCQ7hoEku24dZe5Se
  CURE Address: B6uu9bAKmtVMLL7XAVckAfnzgzP1AJzL81
  XEM Address: ND3B5UDCIBPOJA5P43VMQYATX2X5I4DRGLS7D76N
  Message: 1286923
  ZEC Address: t1eCN7qmsTQQiHgAbVNPYYgYFGPuvQGRUjr
  XMR Address: 45SLfxvu355SpjjzibLKaChA4NGoTrQAwZmSopAXQa9UXBT63BvreEoYyczTcfXow6eL8VaEG2X6NcTG67XZFTNPLgdR9iM
  Payment ID: 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000001286923
  FCT Address: FA3koQBnFEcStEWGypq5kcqi3kWEPbHfL9PsfJbXtDBoccp2hCJL
  MAID Address: 15easGdbFy4TuwvsmVDwNYZukxRskGodJN

  Pas dhurimit, një email duhet të dërgohet në llogarinë e postës elektronike "albertccs1976@gmail.com" me emrin ose Alias ​​në Internet, Shteti dhe Shuma e dhuruar, për të konfirmuar transferimin dhe për të dërguar një email me lidhjet përkatëse të shkarkimit.

 31.   Ing Jose Albert dijo

  16-Mar-18: Deri më tani 7 GNU / Linux 1.0 Sisteme Operative të Minierave janë instaluar në kompjutera të ndryshëm Desktop dhe Mobile me karakteristika të ndryshme teknike në vende të ndryshme (Institucione dhe Shtëpi) për përdorimin e tyre ekskluzivisht administrativ (automatizimi i zyrës) dhe për të vlerësuar performancën e tyre si një qëllim i përgjithshëm Distro për Shtëpi dhe Zyra. Gjithçka është ekzekutuar në mënyrë të kënaqshme deri më tani.

  15-Mars-18: ISO e fundit me përfshirjen e Petro Wallet.

  14-Mar-18: Përpilimi i parafundit i ISO-së me 4.5 GB me një konsum mesatar prej 0.4 GB memorje RAM gjatë fillimit dhe 13 GB hapësirë ​​në Disk kur instalohet, dhe më shumë se 3700 aplikacione të instaluara tashmë. Fillon konceptimi i specifikimeve të versioneve 1.1 dhe 1.2, të cilat pritet të përfshijnë ndryshimet e mëposhtme:

  a) Versioni 1.1: ISO më i lartë se 4.7 GB kështu që do të ekzekutohet vetëm nga një DVD me dy shtresa 8.4 GB ose një njësi ruajtëse USB 8 GB. Do të vijë me Playonlinux, Wine dhe Steam të instaluar tashmë. Dhe ndoshta disa Emulators të Konsolës së Lojërave Retro. Do të mbështesë instalimin (e lehtë) të Aplikacioneve vendase të Windows, veçanërisht të Lojërave.

  b) Versioni 1.2: ISO më i lartë se 4.7 GB kështu që do të ekzekutohet vetëm nga një DVD me dy shtresa 8.4 GB ose një njësi ruajtëse USB prej 8 GB. Do të vijë me MS Office 2016 tashmë të instaluar. Për një përdorim transparent, të pranueshëm dhe të qëndrueshëm nga Përdoruesit e Windows dhe MS Office në GNU / Linux (MinerOS).

  Shënim: Ndërsa MinerOS GNU / Linux 1.0 është arkitekturë 64Bit, versionet 1.1 dhe 1.2 do të jenë me shumë arkitekturë, domethënë 32 dhe 64 Bit. Për një universalizim më të gjerë të përdorimit të tij!

  13-Mar-18: Procesi i eleminimit të aplikacioneve të tepërta (të panevojshme) në Distro për të shtuar më të rëndësishme, pa rritur madhësinë aktuale të ISO (4.5 GB). Kjo ka lejuar që të shtohet e mëposhtme: Alternativ Firefox (Versioni 51.0.1) që mbështet shtojcën e Java Java (JRE), e cila ishte instaluar së bashku me Sun Java JDK 9.0.4 të plotë. E gjithë kjo në mënyrë që Distro të jetë gati për ekzekutimin e programeve dhe programeve lokale dhe të internetit të bëra në Java siç janë Lojërat e Emuluara të Konsolës Retro. Një listë më e gjerë e lidhjeve (URL / Lidhje) është shtuar në webapps (menuja e faqeshënuesve të shfletuesve të internetit) te Emulatorët, ROM-et dhe Lojërat Online dhe Vendet e Konsollave Retro të shkarkueshme.

  10-Mars-18: Conky i 5-të i hequr i personalizuar (Monitori i desktopit) u shtua dhe u përmirësua Conky i parë i shtuar me të njëjtin informacion dhe më shumë. Meqenëse Conky i 1-të jep probleme të shfaqjes grafike kur filloni me rezolucione të ulëta.

  08-Mar-18: WPS Office u përfshi si një Office Suite shtesë, plotësisht në Spanjisht, me fjalorin e tij drejtshkrimor në Spanjisht dhe të gjitha gërmat vendase të përfshira, dhe LibreOffice u azhurnua në versionin 6.0.2.1 dhe Mozilla Firefox në versioni 58.0.2, duke bërë që imazhi ISO i Distro të shkojë deri në 4.5 GB.

  07-Mar-18: Nga kjo ditë e tutje, do të bëhen vetëm udhëzimet e reja për videot se si është, instalon dhe funksionon MinerOS GNU / Linux 1.0, në mënyrë që ata të njohin Distro në tërësinë e saj. Derisa të lëshohet Ubuntu 18.04, së bashku me azhurnimet më të fundit të MX Linux 17, gjenerojnë një version përfundimtar dhe përfundimtar dhe imazhin ISO të MinerOS GNU / Linux 1.0, i cili do t'u vihet në dispozicion krejtësisht falas Donatorëve me një donacion prej 10.000 satosh ( 0.00010000 BTC) të versionit 0.3 dhe duke paguar një donacion prej 30.000 satosh (0.00030000 BTC) për donatorët e rinj.

  06-Mar-18: Kodi (Qendra Multimedia / Qendra e Medias) u shtua në Distro MinerOS GNU / Linux 1.0. Ju mund të identifikoheni direkt nga Qendra Multimedia ose nga mjediset XFCE dhe Plasma Desktop, për të menaxhuar Burimet Multimedia (Filma, Video, Muzikë, Tinguj, Imazhe dhe përmbajtje të tjera në internet ose të shkarkuara). Përfshirë mundësinë e lojërave Retro Console (Atari, SEGA, DreamCast, ndër të tjera). Ajo tashmë vjen me Depot e Intrcomp.net, SRP.nu, Fusion.tvaddons.co, Gamestarter dhe Zach Morris. Dhe shtesa shtesë (shtesë) të ROM Launcher të Arkivit të Internetit. E cila do të rritet për të optimizuar përdorimin e Qendrës Multimedia të Kodit.

 32.   Miguel Matos dijo

  Shumë mirë, unë tashmë kam një version të drejtpërdrejtë të distro-s për ta provuar; por nuk e di pse duhet të fus një fjalëkalim hyrjeje dhe nuk i kam ato informata në dorë për të hyrë. Do të doja të dija nëse kjo vinte kështu si parazgjedhje, apo ishte për shkak se mjeti i imazhit të diskut ishte përdorur nga një version i instaluar dhe nuk më këshilluan fjalëkalimin.

 33.   Francis Esposito dijo

  Mirëmëngjes Jose, unë të përgëzoj për blogun tënd, çfarë lloj hardueri rekomandohet apo ia vlen për mua?
  të fala

 34.   Ing Jose Albert dijo

  Tani për tani, minatori grafik dhe minatorët e konsolës që janë instaluar mund të minojnë lehtësisht nga CPU por pasi të instalojnë Drivers për secilën kartë grafike ata me siguri do të jenë në gjendje të minojnë pa probleme nga GPU.

 35.   Ing Jose Albert dijo

  Versioni 0.2 - 0.3 - 1.0: Përdoruesi: sysadmin / Fjalëkalimi: Sysadmin * 2018 *

 36.   Carlos escobar dijo

  Shkëlqyeshëm, njerëz si JU, entuziastë dhe me bindjen se gjërat mund të bëhen në nivel lokal. Une ju pergezoj ju. Unë do ta instaloj dhe do t'ju shkruaj për të.

 37.   Ing Jose Albert dijo

  Faleminderit për komentin tuaj dhe nëse është shumë e vërtetë që në nivel lokal për të zgjidhur duke përfituar nga mundësitë (kriza).

  Sot mund të shkarkoni falas versionet Beta 0.2, 0.3 dhe RC1 të Versionit 1.0. Dhe versioni i dhurimit paraprak 1.0 i qëndrueshëm përfundimtar.

 38.   Lucio dijo

  Përshëndetje I dashur, unë dua të provoj distro tuaj në minierë me një ekip ekskluziv për të. Por kam disa pyetje, a mund të më dërgoni një email për tu këshilluar?

  Emaili im është kleisinger.lucio@gmail.com

  puna juaj duket shume interesante

  faleminderit paraprakisht, përshëndetje nga Argjentina

 39.   Johan linares dijo

  A e dini se platforma minerare MintMe është në përputhje me Linux? Kështu që sidomos pas përmirësimeve të lëshuara me versionin e tij të fundit 1.2. Këtu po lë lidhjen që ju të rishikoni të gjitha azhurnimet që ata bënë https://www.mintme.com/news/release-notes-v1-2