MiniOS dhe Vendefoul Wolf: 2 alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët

MiniOS dhe Vendefoul Wolf: Alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët

MiniOS dhe Vendefoul Wolf: Alternativa Linux për të ringjallur kompjuterët

Është thënë shumë herë se Linuxverse tashmë është i ngopur me shpërndarjet GNU/Linux nënat dhe derivatet e ekipeve dhe komuniteteve të mëdha të zhvillimit, si dhe të respines, të cilat janë sisteme operative të personalizuara të optimizuara nga palë të treta (të krijuara nga individë, grupe dhe komunitete të vogla). Dhe kjo, për rrjedhojë, nevojiten më shumë aplikacione dhe programe, se versionet e reja të sistemeve operative GNU/Linux. E cila është shumë e vërtetë, dhe plotësisht e vlefshme.

Megjithatë, çdo projekt i ri, pavarësisht sa i madh apo i vogël, zakonisht kontribuon me një kokërr rëre të zgjuar, origjinale dhe të vlefshme në favor të përdorimi dhe masivizimi i GNU/Linux. Për shembull, unë kam Respin MX-in tim personal, të personalizuar dhe eksperimental, të cilin zakonisht e ndaj me të tjerët për qëllime thjesht edukative dhe mësimore, për tema të ndryshme si Shell Scripting, dhe i cili fokusohet në kompjuterë modernë me burime të mëdha harduerike. . Ndërsa, projekte të tjera si këto që do të shohim sot, të quajtur «MiniOS dhe Vendefoul Wolf», të cilat bazohen në Debian dhe Devuan, priren të fokusohen më shumë ringjallin kompjuterët me pak burime harduerike dhe shumë të vjetër. Kjo i bën ata alternativa të shkëlqyera për t'u njohur, provuar dhe përhapur.

Debian 12 Bookworm është lëshuar: Detajet e publikimit

Debian 12 Bookworm është lëshuar: Detajet e publikimit

Por, përpara se të filloni të lexoni këtë postim në lidhje me projektet interesante Linux të quajtura "MiniOS dhe Vendefoul Wolf", ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur me Debian 12, për lexim të mëvonshëm në fund të atij aktual:

Debian 12 Bookworm është lëshuar: Detajet e publikimit
Artikulli i lidhur:
Debian 12 Bookworm është lëshuar: Detajet e publikimit

MiniOS dhe Vendefoul Wolf: Distros GNU/Linux për të ringjallur kompjuterët

MiniOS dhe Vendefoul Wolf: Distros GNU/Linux për të ringjallur kompjuterët

Rreth MiniOS

Pavarësisht nëse jeni përdorues i rregullt i Debian Distros ose GNU/Linux i bazuar në Debian si MX/antix ose të tjerë, ose përdorues fillestar ose fillestar në GNU/Linux, dhe ju keni një kompjuter me pak burime harduerike (Disk, Memorie dhe CPU) ose shumë të vjetër si një kompjuter kryesor ose një i veçantë për testim, dhe ju dëshironi të provoni diçka të ndryshme miniOS Është padyshim një projekt që, pavarësisht se nuk është krijuar së fundmi, së fundmi ka fituar popullaritet dhe popullaritet brenda Komuniteti Linuxera.

Që nga kjo Shpërndarja GNU / Linux sipas ekipit tuaj të zhvillimit në tuaj faqen zyrtare të internetit Isshtë përshkruar si më poshtë:

MiniOS është një shpërndarje e lehtë dhe e shpejtë Linux e krijuar për t'u instaluar në një shkop USB. Projekti MiniOS u lançua në vitin 2009 si një shpërndarje Linux për disqet USB bazuar në Mandriva Linux. Megjithatë, ajo u ndërpre në vitin 2013 për shkak të likuidimit të Mandrivës. Versioni modern i MiniOS është publikuar që nga viti 2020 dhe bazohet në Debian, një nga shpërndarjet më të njohura dhe më të qëndrueshme.

Megjithatë, sot, Ka disa versione me kapacitete dhe funksionalitete të ndryshme të cilat e bëjnë ideal për të testuar aftësinë tuaj për të ringjall PC me pak burime harduerike dhe shumë të vjetër. Për më tepër, ndryshe nga projektet e tjera të ngjashme, ai ka një ekip solid zhvillimi me përvojë dhe histori, që do të thotë se nuk është një projekt i përkohshëm për dikë thjesht për argëtim ose iniciativë personale.

MiniOS është një shpërndarje Linux modulare dhe portative e bazuar në Debian, e ndërtuar duke përdorur skriptet minios-live, objektivi kryesor i të cilit është t'i sigurojë përdoruesit një mjedis pune të plotë dhe të rehatshëm për punë, argëtim dhe kreativitet kudo dhe në çdo harduer të pajtueshëm. me x86, duke ruajtur të dhënat tuaja personale në media të lëvizshme. Dokumentacioni MiniOS në spanjisht

Pamjet e ekranit të Distro

Mund të thuhet shumë për këtë Distro, por meqenëse ka një faqe zyrtare dhe shumë dokumentacion në gjuhën spanjolle, më shumë a Grupi i Telegramit Për të mbështetur Komunitetin, idealja është të lexosh, të provosh dhe të marrësh pjesë, pak nga pak për të kuptuar në thellësi avantazhet dhe përfitimet që mund t'u sjellë shumë njerëzve. Pavarësisht nëse kanë apo jo pajisje moderne dhe të fuqishme apo të vjetra me pak karakteristika teknike.

Sidoqoftë, më poshtë ju lëmë disa pamje nga ekrani për të vërtetuar se sa bukur dhe funksionale duket në secilin version të ofruar:

Gradient: 355 MB me ISO 32/64 Bit

Versioni MiniOS Flux

minimum: 375 MB me ISO 32/64 Bit

Versioni minimal i MiniOS

standard: 565 MB me ISO 32/64 Bit

Versioni standard MiniOS

maksimal: 695 MB me ISO 64 bit

Versioni maksimal i MiniOS

Ultra: 1370 MB me ISO 64 bit

Versioni ultra i MiniOS

Mister: Me 2 ISO 64-bit: Një bazë prej 530 MB dhe një e plotë prej 1660 MB.

Versioni i misterit të MiniOS

Objektivat e secilit version të krijuar

Objektivat e secilit version të gjeneruar - 1

Objektivat e secilit version të gjeneruar - 2

Dhe në rast se dëshironi të shihni një përmbledhje të mirë në spanjisht për MiniOS, ne ju lëmë sa më poshtë lidhje.

Rreth Vendefoul Wolf

Projekti i mëposhtëm Linux nuk është një Distro, është më tepër një Respin Devuan. Dhe qëllimet tuaja janë shumë të ngjashme me të miat. Respin MX, domethënë, ka objektiva trajnimi, edukative dhe mësimore në lidhje me përdorimin e GNU/Linux për fillestarët dhe përdoruesit fillestarë në fushën Linux. Por, duke përdorur Devuan në vend të Debian.

Gjithashtu, ky Respin Devuan thirri Vendefoul Ujku (Ujku hakmarrës, në spanjisht) ka karakteristikat e mëposhtme dalluese të Devuan:

 • Ai bazohet në Devuan 5 dhe vjen me kernel 6.1 dhe 6.4 të instaluar tashmë.
 • Ai është i fokusuar në botën hispanike, pasi që në fillim, duke zgjedhur "gjuhët e tjera" është themeluar në spanjisht.
 • Jo vetëm që është i lehtë dhe i shpejtë për t'u instaluar, por është shumë i bukur dhe i lehtë, falë konsumit të ulët të RAM-it dhe mjedisit të personalizuar të desktopit XFCE.
 • Çuditërisht, ai përfshin MX Tools për të rritur potencialin e tij të përdorshmërisë, si të instaluar ashtu edhe në formën e një USB Live shpëtimi.
 • Ai përfshin një koleksion të mirë softuerësh të instaluar tashmë, për një përdorues mesatar, në mënyrë që ata të mund të përdorin dhe të punojnë në mënyrë optimale pa pasur nevojë të kenë internet në kompjuter.

Dhe së fundi, dhe ajo që më tërheq më shumë vëmendjen është ajo veglën e vet softuerike të quajtur PassWin, i cili përfshihet për qëllime edukative, objektivi i të cilit është "rivendosni në zero" (fshini) fjalëkalimin e sistemit operativ Windows të instaluar në çdo kompjuter. Gjë që e bën një mjet të shkëlqyeshëm shtesë për të provuar dhe testuar sigurinë e Windows duke ekzekutuar një Live-USB me Linux, dhe në raste të tjera, për të qenë në gjendje të aksesoni dhe veprimet e rikuperimit të të dhënave të përdoruesit.

Për momentin dhe për shkak të natyrës së tij të fundit, ky projekt nuk ka shumë dokumentacion. Por ofron një Shkarko url dhe një Grupi i Telegramit për mbështetje. Dhe në rast se dëshironi të shihni një përmbledhje të mirë në spanjisht rreth Vendefoul Ujku ju lëmë si më poshtë lidhje.

Pamjet e ekranit të Distro

Ujku Vendefoul - 1

Ujku Vendefoul - 2

Ujku Vendefoul - 3

Përdorimi i MX Tools

Ujku Vendefoul - 4

Duke përdorur mjetin PassWin

Ujku Vendefoul - 5

Ujku Vendefoul - 6

Ujku Vendefoul - 7

Ujku Vendefoul - 8

Ujku Vendefoul - 9

Devuan Dedalus
Artikulli i lidhur:
Devuan Daedalus 5.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Në përmbledhje, këto 2 alternativa pak të njohura për sistemet operative të lira dhe të hapura quhen «MiniOS dhe Vendefoul Wolf», të cilat bazohen në Debian dhe Devuan dhe priren të përqendrohen më shumë ringjallin kompjuterët me pak burime harduerike dhe shumë të vjetër Ata janë pa dyshim 2 projekte Linux që ia vlen të njihen, të provohen dhe të shpërndahen për të gjithë Komunitetin e Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur. Prandaj, pa dyshim dhe si zakonisht, ju ftojmë t'i shkarkoni, t'i provoni dhe të na tregoni përshtypjet tuaja për të, përmes komenteve.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.