MintSpirit: Shkronja e re për LMDE

Linux Mint udhëtime në bandwagon me shkronja të personalizuara dhe versionin Alpha të MintSpirit, një burim për LMDE, e cila thuhet të jetë një përzierje e: Futura, Gillius, NeoGothis y Ubuntu fonts.

Siç na tregojnë ne OMGUbuntu, ky është vetëm një version Alpha, kështu që nuk është plotësisht i plotë. Versioni beta do të përfshijë mbështetje për gjuhët evropiane të Turqisë, Evropës Qendrore dhe Lindore, si dhe "të gjitha tiparet Lloji i Hapur« Një version i shkronjave për ueb është gjithashtu në zhvillim.

Veçanërisht, nuk më pëlqen shumë. Farshtë larg elegancës dhe bukurisë së tipografisë së Ubuntu, por hej, le të presim dhe të shohim se si do të shkojë tani e tutje. As nuk e di nëse do të jetë diçka zyrtare, pasi kjo u njoftua në fari nenexhik linux dhe jo ne blog.

Ju mund ta shkarkoni burimin nga kjo lidhje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Laegnur dijo

  mirë

  Tashmë më pëlqen kjo, unë shoh disa dështime. "L" është katror kur pjesa tjetër e shkronjave rrumbullakoset. Dhe «f» në italic del nga vija në fund ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Sigurisht që ka të metat e veta, është një version alfa. Do të duhet të presim për beta ose versionin përfundimtar

 2.   Aleksandër Nova dijo

  Ajo është alfa, nuk mund ta trajtojmë aq keq. Mbi të gjitha, kur beta të shkronjave Ubuntu u zbuluan, duke nënkuptuar ishte e tmerrshme, kishte probleme në formën e disa shkronjave dhe shumë personazhe mungonin.

  Sidoqoftë, MintSpirit ndan fajin kryesor të Arkandis, i cili është projektuesi që po e bën atë, që është mungesa e "lartësisë x". "Lartësia x" nuk është asgjë më shumë se lartësia e shkronjave të vogla në krahasim me shkronjat e mëdha, dhe nëse do të bëni një font për ekranin, ju DUHET një lartësi më e madhe se shkronja e vogël.