Mitet më të zakonshme rreth burimit të hapur dhe hapjes së tij

Sot, një numër i madh i ndërmarrjeve kanë zgjedhur të përdorin përbërës me burim të hapur në infrastrukturën e tyre dhe po përfitojnë prej tij. Sidoqoftë, ekziston një keqkuptim kur një kompani hap kodin e saj për publikun e gjerë dhe kjo është arsyeja pse ne duam t'ju prezantojmë me mitet më të zakonshme kur ngrihet mundësia e hapjes së kodit.

burim të hapur

Miti # 1: Burimi i hapur po heq dorë nga biznesi im për asgjë në këmbim

Kjo është false! Kur hapni kodin tuaj për publikun, ju e dorëzoni atë me shpresën se dikush tjetër e sheh të dobishme. Nga ana tjetër, u lejon njerëzve ta modifikojnë atë për t'iu përshtatur nevojave të tyre dhe ata gjithashtu mund t'ju informojnë për mete ose funksione të reja që kanë gjetur.

Mos harroni se kompania juaj është një njësi e veçantë dhe ka shumë më tepër potencial sesa kodi juaj.

Miti # 2: Ju do të humbni kontrollin e gjithçkaje.

Alsoshtë gjithashtu e rremë. Kodi juaj do të jetë gjithmonë i juaji, pavarësisht nëse është në dispozicion për përdorim nga njerëzit e tjerë. Në mënyrë ideale, merrni kohë për të zgjedhur një licencë të fortë të burimit të hapur që do t'ju lejojë të bashkoni ndryshime të ndryshme në projektin tuaj, nëse dëshironi.

grua biznesi me laptop relaksues

grua biznesi me laptop relaksues

Miti # 3: Burimi i hapur nuk ka aspak vlerë

Meqenëse Windows, OS X dhe Linux përmbajnë elemente me burim të hapur. Edhe telefoni juaj duhet të ketë softuer me burim të hapur dhe madje edhe hosti juaj i internetit ndoshta po komprometon shumicën e projekteve tuaja me burim të hapur, kështu që edhe ky pretendim është i rremë.

Miti # 4: dikush do të vjedhë idenë time

Ideja e tyre mund të jetë vërtet unike, por ju nuk duhet të nënvlerësoni tregun rreth projektit. Siç u përmend më herët, kompania juaj është shumë më tepër sesa hapja e kodit për publikun; kështu që ju duhet t'u jepni rëndësi strategjive tuaja të marketingut arrini diferencimin nga konkurrentët tuaj.

Kjo mund të ndodhë edhe nëse kodi juaj është i mbyllur. Hapja e kodit i lejon ata të shohin logjikën e funksioneve dhe veçorive, por nuk ua bën më të lehtë integrimin e tyre në projektin e tyre. Në mënyrë të ngjashme, është e qartë për përdoruesit kur një biznes fillon të kopjojë një tjetër.

Në fillim, Microsoft e kishte futur tregun në produktivitetin e një kompanie me mjetet e Office dhe Outlook, por tani janë bërë alternativa me burim të hapur për të dy. Tani media sociale, softueri CRM, sistemet operative dhe aplikacione të tjera kanë modele me burim të hapur.

hajdut

Miti # 5: Fundi im do të shembet.

Mund të ndodhë, por nuk ka gjasa të ndodhë si rezultat i drejtpërdrejtë i hapjes së kodit tuaj. Ne ju rekomandojmë që të merrni kohë për të ndërtuar një ekosistem të shëndetshëm dhe të sigurt rreth projekteve tuaja; Kjo do t'ju lejojë të rritni biznesin tuaj ndërsa projekti juaj fiton reputacionin e tij.

Miti # 6: Biznesi im do të dalë nga biznesi.

Kjo gjithashtu nuk ka gjasa. Ka shumë raste të ndërmarrjeve që kanë projekte me burim të hapur që janë shumë të rëndësishëm për biznesin, dhe janë akoma në treg. Disa shembuj janë Red Hat, Rackspace dhe Comcast; të cilët kanë projekte të panumërta të hapura për publikun dhe janë ende kompani me miliona dollarë. keshtu qe po është e mundur të hapni kodin tuaj dhe ta bëni atë fitimprurës.

 

ekonomi

Ne e kuptojmë që ju mund të keni dyshime për të hapur kodin tuaj për publikun, por është koha të ndërmarrni sepse burimi i hapur është këtu për të qëndruar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.