Aminator, Nebula dhe Spinnaker: Burimi i Hapur i Netflix - Pjesa 2

Aminator, Nebula dhe Spinnaker: Burimi i Hapur i Netflix - Pjesa 2

Aminator, Nebula dhe Spinnaker: Burimi i Hapur i Netflix - Pjesa 2

Me këtë pjesa e dytë nga seria e artikujve në "Burim i Hapur i Netflix" Ne do të vazhdojmë eksplorimin tonë të katalogut të aplikacione të hapura zhvilluar nga Gjigandi Teknologjik de «Netflix, Inc.».

Në mënyrë që të vazhdojmë të zgjerojmë njohuritë tona në lidhje me aplikacionet e hapura të lëshuara nga secili prej Gjigandëve Teknologjikë të grupit të njohur si GAFAM (Google, Apple, Facebook, Amazon dhe Microsoft) dhe të tjera si: "Alibaba, Baidu, Huawei, Netflix, Samsung, Tencent, Xiaomi, Yahoo dhe Yandex".

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
GAFAM Burim i Hapur: Gjigandët Teknologjikë në favor të Burimit të Hapur

Dhe në pjesën e parë të kësaj serie në "Burim i Hapur i Netflix":

Artikulli i lidhur:
NOS-P1: Eksplorimi i Burimit të Hapur të gjerë dhe në rritje të Netflix - Pjesa 1

NOS-P1: Burim i Hapur i Netflix - Pjesa 1

NOS-P2: Burim i Hapur i Netflix - Pjesa 2

Aplikimet e Burim i Hapur i Netflix

Përveç, në faqen zyrtare të internetit Netflix Burim i Hapur (NOS), i njohur edhe si Netflix Qendra e Burimeve të Hapura të softverit, ju mund të gjeni shumë projekte të tjera të hapura të kësaj kompanie në faqen e saj zyrtare në GitHub dhe faqet e internetit të Burim i Mrekullueshëm i Hapur, Agjenda me burim të hapur y Libs me burim të hapur.

Për më tepër, Netflix Qendra e Burimeve të Hapura të softverit Mund të ndahet në 6 seksione. Dhe aplikacionet e mëposhtme janë nga seksioni i dytë që korrespondon me Mjetet e Ndërtimit dhe Dorëzimit.

NOS-P2: Burim i Hapur i Netflix - Pjesa 2

Nga seksioni i dytë i përmendur i "Burim i Hapur i Netflix" mund të përmendim Aplikacionet vijuese:

Projekti i shtojcave të mjegullnajave

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

“Netflix ka hapur shumë prej shtojcave të tyre Gradle nën emrin Nebula. Mjegullnaja filloi si një grup mendimesh të forta për ta bërë më të lehtë përdorimin e Gradle për zhvilluesit tanë. Por shpejt mësuam se mund të përdorim të njëjtat supozime në projektet tona me burim të hapur dhe në shtojcat e tjera të Gradle për t'i bërë ato më të lehta për t'u ndërtuar, testuar dhe vendosur. Duke standardizuar zhvillimin e shtojcave, ne kemi ulur pengesën për gjenerimin e tyre, duke na lejuar të mbajmë ndërtimin tonë modular dhe të kompozueshëm ".

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

"Shtë një koleksion i shtojcave Gradle, i ndërtuar nga Netflix për përdorim të brendshëm dhe për të përmirësuar menaxhimin e tyre."

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

aminator

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

"Ne kemi nevojë për mjete shtesë për t'i sjellë këto ndërtime nga desktopët e zhvilluesve në AWS. Ka dhjetëra mijëra raste që drejtojnë Netflix. Secili prej tyre funksionon në një imazh të krijuar nga mjeti ynë me burim të hapur Aminator. Pasi të paketohen, këto Imazhe të Makinerisë së Amazon (AMI) vendosen në AWS duke përdorur platformën tonë të shpërndarjes së vazhdueshme, Spinnaker. "

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

“Aminator është një mjet për krijimin e figurave të personalizuara të makinës Amazon (AMI). Aminator krijon një AMI të personalizuar nga një bazë AMI ID ose nga një lidhje në një paketë .deb ose .rpm që instalon një aplikacion. Kjo është e dobishme për shumë rrjedha të punës AWS, veçanërisht ato që përfitojnë nga grupet autoskalike ".

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

vel trikëndësh

Shkurtimisht, "Burim i Hapur i Netflix" komentoni më poshtë në lidhje me këtë zhvillim të burimit të hapur:

“Pasi të paketohen, këto AMI vendosen në AWS duke përdorur platformën tonë të shpërndarjes së vazhdueshme, Spinnaker. Spinnaker e bën të lehtë lëshimin e ndryshimeve të softuerit me shpejtësi dhe besim të lartë. "

Ndërsa, në të tij Faqja e GitHub Më poshtë përshkruhet dhe shtohet në të, si më poshtë:

“Spinnaker është një platformë shpërndarjeje e vazhdueshme me shumë re të burimit të hapur për lëshimin e ndryshimeve të softuerit me shpejtësi dhe besim të lartë. Përveç kësaj, ai kombinon një sistem të fuqishëm dhe fleksibël të menaxhimit të tubacionit me integrimet me ofruesit kryesorë të reve ".

Shënim: Më shumë informacione plotësuese dhe të lidhura me këtë softuer mund të gjenden direkt në vijim lidhje.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në këtë eksplorim të dytë të «Netflix Open Source», ofron një larmi interesante dhe të gjerë të aplikacioneve të hapura të zhvilluara nga Gjiganti Teknologjik i «Netflix, Inc.»; dhe është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo publicación, Mos u ndal ndajnë atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve, mundësisht falas, të hapur dhe / ose më të sigurt si telegram, Sinjal, Mastodont ose një tjetër i Gjithësia, mundësisht.

Dhe mos harroni të vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux. Ndërsa, për më shumë informacion, mund të vizitoni cilindo Biblioteka online si OpenLibra y jedit, për të hyrë dhe lexuar libra dixhitalë (PDF) mbi këtë temë ose të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.