FlightGear: Simulues i sofistikuar dhe profesional i fluturimit me burim të hapur

FlightGear: Simulues i sofistikuar dhe profesional i fluturimit me burim të hapur

FlightGear: Simulues i sofistikuar dhe profesional i fluturimit me burim të hapur

Sot, ne do të hyjmë në Bota e Lojrave por profesionale. Kjo do të thotë, ne do të bëjmë një përmbledhje më të detajuar të një interesante Lojë Simulatori i Fluturimit me Burim të Hapur, që tashmë në një mundësi tjetër të kaluar e përmendëm. Dhe quhet "FlightGear".

"FlightGear" Për ata që nuk janë plotësisht në dijeni për këtë, është një imitues fluturimi krijuar nga një grup ndërkombëtar vullnetarësh, i cili gjithashtu është botuar si softuer falas dhe burim i hapur sipas licencës GPL. Dhe e njëjta gjë, përdoret të dyja për kërkime akademike dhe arsim, sa i përket argëtim.

3 alternativa vendase për Flight Simulator për Linux

3 alternativa vendase për Flight Simulator për Linux

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë lumturinë postimi i mëparshëm i lidhur shumë vite më parë, me temën e Lojëra në lidhje me imituesit e fluturimit, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

"FluturimiGjatë është një imitues multiplatform dhe falas i fluturimit. Aktualisht është një alternativë e rëndësishme për imituesit komercial të fluturimit. Probablyshtë ndoshta programi i vetëm i këtij lloji, kodi i të cilit është falas dhe pa qëllim për të fshehur se si funksionon brenda, gjë që e bën atë shumë të zgjerueshëm.

X-Plane është një imitues civil i fluturimit, krijuar nga Austin Meyer, është një nga imituesit kryesorë të fluturimit që konkurrojnë kundër Microsoft Flight Simulator. Sipas zhvilluesit të tij, është një imitues jashtëzakonisht i saktë, i bazuar në llogaritjen e efektit të rrjedhës së ajrit në sipërfaqet e avionëve të simuluar.

Sistemi i Simulimit të Fluturimit YS 2000 është një imitues fluturimi falas i zhvilluar nga Soji Yamakawa, anëtar i Departamentit të Inxhinierisë Mekanike në Universitetin Carnegie Mellon."

Artikulli i lidhur:
3 alternativa vendase për Flight Simulator për Linux

FlightGear: Simulatori i Fluturimit me Burim të Hapur

FlightGear: Simulatori i Fluturimit me Burim të Hapur

Çfarë është FlightGear?

Sipas faqen zyrtare të internetit de "FlightGear", aktualisht ky aplikacion përshkruhet shkurt si më poshtë:

"FlightGear është një imitues fluturimi me burim të hapur. E cila gjithashtu mbështet një sërë platformash të njohura (Windows, Mac, Linux, etj.) Dhe është zhvilluar nga vullnetarë të kualifikuar nga e gjithë bota. Kodi burim për të gjithë projektin është i disponueshëm dhe i licencuar sipas Licencës së Përgjithshme Publike GNU.

Më vonë, ata detajojnë në lidhje me këtë zhvillim në një mënyrë të përgjithshme, në vijim:

"Qëllimi i projektit FlightGear është të krijojë një kornizë të sofistikuar dhe të hapur të imituesit të fluturimit për përdorim në kërkime ose mjedise akademike, trajnime pilote, si një mjet inxhinierik i industrisë, që DIY-ers të ndjekin idenë e tyre. Simulatori i preferuar interesant i fluturimit, dhe i fundit por sigurisht jo më pak si një imitues argëtues, realist dhe sfidues i fluturimit në desktop. Ne po zhvillojmë një kornizë të sofistikuar dhe të hapur simulimi që mund të zgjerohet dhe përmirësohet nga kushdo që është i interesuar të kontribuojë."

karakteristika të

Ndërmjet tij tiparet kryesore aktuale mund të përmenden sa vijon:

 1. Instaluesit në dispozicion për Windows, Linux dhe MacOS. Dhe gjithashtu për FreeBSD, Solaris dhe IRIX.
 2. E disponueshme si Softuer Falas dhe Burim i Hapur.
 3. Ai mbështet formatet standarde të modelit 3D dhe shumica e konfigurimit të imituesit kontrollohet përmes skedarëve ascii të bazuar në xml.
 4. Ai lejon krijimin dhe përdorimin e shtesave të palëve të treta për FlightGear, duke e bërë atë një opsion tërheqës për përdorim në projekte private, komerciale, kërkimore ose hobi.
 5. Ai përfshin, midis shumë elementeve, sa vijon: Më shumë se 20.000 aeroporte të botës reale të përfshira në grupin e skenarëve; Shenjat dhe vendosja e saktë e pistës, ndriçimi i saktë i pistës dhe afrimit; pistat e mëdha të aeroportit, pistat e pjerrëta dhe ndriçimi i drejtuar.

Modelet e dinamikës së fluturimit (FDM)

"FlightGear" gjithashtu ju lejon të shtoni modele dinamike apo edhe ndërfaqe me modele "pronësore" të dinamikës së fluturimit të jashtëm. Sidoqoftë, vjen si parazgjedhje dhe është në dispozicion, përdorimi i 3 modeleve të ndryshme të Dinamikës së Fluturimit. Dhe këto janë si më poshtë:

 • JSBSim: Modeli i përgjithshëm i dinamikës së fluturimit (FDM) që lejon të simulohet lëvizja e automjeteve fluturuese. Isshtë shkruar në C ++ dhe lejon që loja të zhvillohet në një mënyrë të pavarur për ekzekutimet në grup. Ose lejoni drejtuesin të jetë pjesë e një programi më të madh simulimi që përfshin një nënsistem vizual (si FlightGear.) Në të dy rastet, avionët modelohen në një skedar konfigurimi XML, ku të gjitha masat, vetitë aerodinamike dhe ato të kontrollit janë përcaktuar të gjitha.
 • YASim: Ky FDM është një pjesë e integruar e FlightGear dhe përdor një qasje të ndryshme nga JSBSim duke simuluar efektin e rrjedhës së ajrit në pjesë të ndryshme të një avioni. Avantazhi i kësaj qasjeje është se është e mundur të kryhet simulimi bazuar në gjeometrinë dhe informacionin masiv të kombinuar me numrat më të zakonshëm të performancës në dispozicion për një avion.
 • UIUC: Ky FDM bazohet në LaRCsim, i shkruar fillimisht nga NASA. Dhe e zgjeron kodin duke lejuar vendosjen e skedarëve të konfigurimit të avionëve dhe shtimin e kodit për simulimin e avionit në kushte akulli. UIUC (si JSBSim) përdor tabela kërkimi për të tërhequr koeficientët e forcës dhe momentin aerodinamik të përbërësve të avionëve, dhe pastaj i përdor këta koeficientë për të llogaritur shumën e forcave dhe momenteve që veprojnë në avion.

më shumë informacion

Për tuajat shkarkoj, instalimi dhe përdorimi në GNU / Linux ju vetëm duhet të shkarkoni ekzekutuesin e dëshiruar nga "FlightGear" pranë skedarit përkatës të të dhënave të ngjeshura. Të dy mund të vendosen në dosjen e tyre dhe më pas të hapin skedarin e ngjeshur atje.

Pasi të skedar i ekzekutueshëm (në formatin AppImage) duhet t'i tregojmë rrugën e krijuar për skedarin e ngjeshur. Pas kësaj, mbetet vetëm të presim që instaluesi të marrë të dhënat dhe kjo është ajo, për të provuar dhe luajtur.

FlightGear: Pamja e ekranit 1

FlightGear: Pamja e ekranit 2

FlightGear: Pamja e ekranit 3

Shënim: Aktualisht "FlightGear" shkon për të fundit version i qëndrueshëm 2020.3.11 sipas faqes së saj zyrtare në SourceForge.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, "FlightGear" aktualisht është një nga të paktët Simulatorët e fluturimit me burim të hapur, e cila jo vetëm që mund të jetë shumë argëtuese, por mund të jetë shumë formuese / edukative. Dhe falë kësaj, juaji kodi burim është në dispozicion dhe licencohet sipas Licencë e Përgjithshme Publike GNU ajo zhvillohet në mënyrë të qëndrueshme përmes bashkësisë së saj të madhe.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.