Gjurmuesi i Hapur Vizual: Mjet i Rrjetit me Burim të Hapur

Gjurmuesi i Hapur Vizual: Mjet i Rrjetit me Burim të Hapur

Gjurmuesi i Hapur Vizual: Mjet i Rrjetit me Burim të Hapur

Shumë herë, ata prej nesh që janë thjesht më shumë se përdorues normalë të një kompjuteri, domethënë përdorues të zyrës dhe administratës, priren të dinë dhe të përdorin disa komandat ose mjetet teknike që na lejojnë të eksplorojmë në thellësi më të madhe, se si funksionojnë disa gjëra ose si i zgjidhim problemet e caktuara, të cilat shpesh shoqërohen me tonat lidhje interneti.

Megjithëse, shumë kanë tendencë të zgjedhin ato të besueshme komandat apo mjetet terminale, të tjerët priren të preferojnë komod aplikacione vizuale (grafike) ose mjete desktop që përmbushin të njëjtin qëllim. Dhe një shembull i mirë i këtyre alternativave vizuale është Traceroute e Hapur Vizuale.

Traceroute e Hapur Vizuale: Hyrje

Kështu, Traceroute e Hapur Vizuale mund të konsiderohet si alternativë grafike ndaj të njohurës komanda traceroute. Dhe gjithashtu, mund të konsiderohet si version falas softveri i skaduar Gjurmues vizual e njohur më parë si NeoTrace. Dhe ekuivalenti i softverit aktual të quajtur Itinerari vizual de Vizualware.

Traceroute e Hapur Vizuale: Përmbajtja

Traceroute e Hapur Vizuale

Sipas faqen zyrtare të internetit del Gjurmuesi i Hapur Vizual (OVT), përshkruhet shkurtimisht si:

"Një Hburim i hapur vizual dhe mjet ndër-platformor i rrjetit".

Çfarë është Open Visual Traceroute (OVT)?

Sidoqoftë, më gjerë mund të themi se OVT është:

një mjet i lirë dhe i hapur me bazë Java shumë e dobishme për ndjekjen vizuale dhe zbulimin e paketave të të dhënave të rrjetit, pasi që përdor një komponent të Harta 3D ose 2D. Përveç kësaj, lejon që të dhënat të eksportohen lehtësisht në një skedar imazhi ose teksti.

Përveç kësaj, ajo është në dispozicion për të ndryshme Sistemet operative me e perdorura, dmth. Linux, Mac OS X dhe Windows, dhe është shpërndarë nën Licenca LGPL v3.

Me fjalë të tjera më teknike, mund të sqarojmë se ky mjet është shumë i dobishëm kur bëhet fjalë në mënyrë grafike tregojnë hedhjet e marra nga paketat e të dhënave nga kompjuteri ynë, duke përmirësuar në mënyrë të pabesueshme, atë që ne zakonisht shohim dhe interpretojmë kur ekzekutojmë në një terminal me një komandë të ngjashme si gjurmues.

karakteristika

Përveç sa më sipër, TVO gjithashtu shërben për t'u përdorur si:

 • Një nuhatës i paketave të rrjetit që ju lejon të shihni se cilat të dhëna dërgohen mbrapsht nga sistemi lokal në Internet.
 • Një zëvendësim për komandën "whois", për shkak të funksionit të tij të shkëlqyeshëm të quajtur "Whois" (Whois) që lejon marrjen e informacionit publik në lidhje me një domen.
 • Një shikues 3D i trafikut, falë të dhënave që shfaqen në një hartë botërore 3D. Megjithëse, lejon kompjutera të ultë ose Sisteme Operative që kanë probleme me drejtuesit OpenGL të ekzekutojnë programin duke përdorur një Hartë 2D.

Versione dhe lajme

Aktualisht versioni i fundit i lëshuar është 1.7.1, e cila solli si risi azhurnimi a biblioteka për të geoip v2. Sidoqoftë, versioni i mëparshëm 1.7.0 solli mjaft i ri, ndër të cilat mund të përmendim sa vijon:

 • Característica: Shtuar funksionin e regjistrave të vendndodhjeve DNS
 • Característica: Përfshirja e cilësimeve të përdorimit të sistemit proxy kur janë të disponueshme. Tani ju lejon të specifikoni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, nëse është e nevojshme.
 • Característica: Përfshirja e shkronjave anti-aliasing.
 • librari: Përditësimi i versionit të bibliotekës Bota Botërore.
 • librari: Përditësimi i mbështetjes Java në versionin 1.8.
 • korrigjim: Rregullim për zbulimin e ndërfaqes së rrjetit të varur.
 • korrigjim: Vendosja për të rritur kohën e shkarkimit të geoip db për të shmangur problemet në fillimin e parë.

instalim

Për instalim në Sistemet Operative Linux Karakteristika paketat në formatin .deb. , .rpm dhe .sh. Për më shumë informacion në lidhje me instalimin e tij, ju mund të përdorni drejtpërdrejt në vijim lidhje. Dhe për më shumë informacion në TVO ju mund të vizitoni lidhjet e mëposhtme burimforge, GitHub y OSDN.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" në lidhje me mjetin me burim të hapur për rrjetet e quajtur «Open Visual Traceroute», i cili kryesisht ofron një funksion gjurmimi që ju lejon të shihni në një hartë botërore 3D rrugën që ndjekin të dhënat nga një kompjuter lokal në një server destinacioni; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)