Wbar-config: Mjet për të personalizuar dhe konfiguruar Wbar

Në artikullin ku foli Lëmsh, Unë u thashë atyre se për të konfiguruar këtë aplikacion vizualisht ju duhej një aplikacion nga një person i tretë i thirrur Wbarconf.

Epo siç duket tashmë Lëmsh Përfshin mjetin e vet të konfigurimit dhe nuk e kisha vërejtur. Për të dhënat që ky mjet është i pranishëm në archlinux dhe unë nuk e di nëse në Testimi i Debian Shtë përfshirë në paketën e Lëmsh, kështu që do të ishte mirë nëse ata do të më bënin a Feedback rreth. Gjithsesi ..

Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ wbar-conf

Dhe ne duhet të marrim diçka si kjo, e cila është ajo ku konfigurohen ikonat ose lëshuesit:

Në skedën tjetër mund të shohim opsionet për të vendosur madhësinë dhe llojin e shkronjave, sfondin e Lëmsh, pozicioni në ekran .. etj.

Dhe së fundmi kemi skedën ku konfigurojmë efektet: Madhësia e ikonave, Efekti kur vendos kursorin mbi to, Transparenca e ikonave dhe sfondit ... etj.

Shenim: Ju lutemi nëse dikush po përdor Lëmsh en Testimi i Debian ose ndonjë shpërndarje tjetër që do të më tregojë nëse është gjetur paketa wbar-konf, për të shtuar të dhënat në artikull.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Unë u përpoqa në testimin e Debian dhe nuk është kështu. +1 për Arch, hahahaha.

 2.   i duhur dijo

  wbar kurrë nuk ka përfshirë një GUI konfigurimi: Po, në fakt, ato imazhe që vendosni janë nga GUI që duhet t'i instaloj për të konfiguruar grafikisht wbar: S

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, në Archlinux kam instaluar vetëm wbar dhe kam GUI që shihni në artikull. Nëse wbar e përfshin atë, ose nëse është përfshirë nga mirëmbajtësit e paketave në Arch nuk e di. Kjo është arsyeja pse unë kërkova një koment në lidhje me të në shpërndarjet e tjera.

 3.   chlesdwin dijo

  Paraprakisht, faqe shumë e mirë, punë e mirë.

  Unë e kam pasur pyetjen për një kohë tani, por nuk kam gjetur një zgjidhje. Unë kam instaluar wbar në dy shpërndarje (nuk mbaj mend cilat tani), por ai qëndron gjithmonë poshtë dritareve, unë do të doja që të jepte mundësinë për të qëndruar mbi dritaret e maksimizuara. Në një moment kam përdorur një parametër të ngjashëm me diçka si kjo: »- sipër tavolinës», që mendova se do të zgjidhte problemin për mua, por nuk ishte ajo që doja, mendoj se ishte në rast se nuk shfaqej në desktop dhe nuk kishte asnjë lidhje me të. kështu që do të shfaqet mbi dritaret e maksimizuara. 🙂

  1.    elav <° Linux dijo

   Hmm, kurrë nuk kam pasur nevojë që Wbar të jetë mbi dritare. Unë do të duhet të hetoj

   1.    chlesdwin dijo

    Epo nëse e shoh të dobishme, pasi që nëse i kam maksimizuar dritaret dhe më duhet të hyj në një lidhje wbar, do të më duhej të minimizoja dritaret që të kisha mundësi të hyja në të. Nuk më duket praktike.

 4.   i duhur dijo

  chlesdwin, edhe unë një herë e kisha atë pyetje, konfigurova gjithçka që munda dhe fatkeqësisht wbar nuk e ka atë mundësi. Isshtë kostoja e të qenit doku më i lehtë i GNU / Linux.

 5.   antolieztsu dijo

  Përshëndetje, unë jam duke përdorur LMDE dhe wbar-config nuk është atje ... gjithashtu kompjuteri im është 64 bit kështu që nuk ka asnjë paketë për arkitekturën time = (

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirësevini antolieztsu:
   Nëse nuk ju shqetëson, mund të krijoni konfigurimin tuaj manualisht brenda skedarit ~ / .wbar. Dosja duhet të ketë diçka si kjo:

   i: /usr/share/wbar/iconpack/wbar.osx/osxbarback.png
   c: wbar --bpress --above-desk --vbar --nofont --pos right --isize 32 --idist 5 --nanim 3 --jumpf 0.900000 --balfa 23 --falfa 84
   t: /home/elav/.fonts/ubuntu-font-family/Ubuntu-R/10

   i: /home/elav/.icons/Faenza/apps/96/Thunar.png
   c: thunar
   t: Thunar

   i: /home/elav/.icons/Faenza/apps/96/gnome-terminal.png
   c: terminal
   t: Terminal

   Gjëja më e rëndësishme është 3 linjat e para, pjesa tjetër janë shtambat ...

   1.    antolieztsu dijo

    Faleminderit për mirëseardhjen ... e dini që në fund të fundit nuk më ngarkoi mirë = S pata gabime, kështu që unë vendosa për docky ... është mirë që në linux të kemi mundësi të shumta.