Mjetet e mia për krijimin dhe krijimin e faqeve në internet me GNU / Linux

Pasi mbarova artikullin ku fola se si shtoni një kod të shkurtër në temën tonë të WordPress, Më ra ndërmend të ndaj me ju cilat janë mjetet që përdor për krijimin dhe krijimin e faqeve në internet GNU / Linux (dhe tani në Windows 8, por kjo është një histori tjetër).

Pa dashur të flas shumë për avantazhet / disavantazhet e secilit prej tyre, mund t'ju them se i kam përdorur për më shumë se 5 vjet dhe deri më tani, nuk kam pasur nevojë të përdor aplikacione të pronarit që janë homologe.

Mjet për krijimin e faqes në internet

Edhe pse ka disa mjete për të Dizajn grafik en GNU / Linux (dhe e përsëris në Windows), unë gjithmonë përdor 2 specifikisht: GIMP e Inkscape.

me Inkscape Unë bëj gjithçka që ka të bëjë me paraqitjen dhe krijimin e grafikëve 2D për faqet. Për më tepër, pothuajse të gjithë pamjen se si do të duket faqja (Mockup) që bëj me këtë mjet.

Inkscape në Windows

Inkscape në Windows

me GIMP ajo që bëj është të punoj me sfond, të redaktoj imazhet që do të përdor dhe të ndryshoj formatin nëse është e nevojshme.

GIMP në Windows

GIMP në Windows

Para se disa përdorues të më kërcejnë në qafë, unë vendos Screenshots të aplikacioneve në Windows, sepse është ajo që po përdor tani për të këqija më të mëdha. më vjen keq

Mjetet e zhvillimit të uebit

Unë nuk jam nga ata që përdor Zhvillimi i IDE-ve, Unë preferoj redaktuesit e teksteve sepse për ato që bëj, i kam shumë prej tyre. Nëse më pyet do të rekomandoja Blueishish, por aktualisht ndihem shumë mirë me të Kllapa.

Kllapat_Funksioni

Kllapat në Windows

Unë e preferoj këtë të fundit për disa arsye, përfshirë këtu sepse është drejtuar posaçërisht HTML5, CSS3 y JS, kështu që plotësimi automatik përmban etiketat HTML shumë të azhurnuara dhe vetitë e tyre.

Mund të përdoret gjithashtu Tekst i LarteNë fakt, e kam gjithmonë të instaluar, pasi ka disa mundësi që e bëjnë punën time shumë më të lehtë, të tilla si Kërko dhe Zëvendëso në të gjitha skedarët e projektit.

Në mënyrë të përmbledhur

Gjëja më e mirë për të gjitha mjetet që kam përmendur më lart është se ato janë ndër-platformë dhe Burim i hapur. Këto ditë jam detyruar të përdor Dritaret dhe unë nuk kam ndaluar së punuari për shkak të saj.

Ajo që më entuziazmon më shumë në lidhje me këtë botë është se nuk është e nevojshme të studiosh një diplomë për ta mbaruar, vetëm të kesh ide të mira dhe burime të shkëlqyera. Aktualisht ne mund të mësojmë shumë rreth Zhvillimit dhe Dizajnimit të Uebit në Internet.

Kohët e fundit kam zbuluar Këshilla shumë të mira në Blog MisterMonkey një agjenci ku punon një mik, i cili ofron shërbime zhvillimi dhe dizenjimi i faqes në Granada, por ka shumë më tepër site me material interesant në të gjithë uebin.

Cilat mjete të tjera nuk i kam përmendur dhe a rekomandoj? Për grafikë shkumës, dhe në bërryl Geany, KATE y VIM Ndonjë rekomandim për mua?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   HakKan dijo

  Che, unë ju pyes: për PHP5.5 + HTLM5 + CSS3, çfarë rekomandoni? Aktualisht jam me NetBeans, e cila për PHP është pak a shumë (nuk arrin në 5.5), por pjesa tjetër është e varur ... Duhet të ketë mbështetje për qasje në repos dhe ssh.
  Kllapat më ranë në sy dhe unë shoh skedarët PHP atje. Do të të bëj një provë

  Përshëndetje!

  ps: mos përdorni më disq.us?

  1.    elav dijo

   Epo, në fund të fundit duhet të provoni kllapa ose SublimeText. KDEvelop tani po jep mbështetje pak a shumë të denjë për PHP. Por po, dy të parët e përmendur nuk janë IDE.

   1.    HakKan dijo

    Unë vetëm provova kllapa, dhe me të vërtetë, nuk është IDE. Nuk më bën shumë mirë, megjithëse ndërfaqja e saj e thjeshtë është tërheqëse.
    Do të provoj ST3 për të parë se çfarë po ndodh, grax!

    1.    elav dijo

     E kuptova .. 😉

     1.    cobynighter dijo

      Urrejtja ime ndaj IDE-së, është si urrejtja juaj për java elav HAHAHA.
      Unë e dua Tekstin Sublime! 😀

   2.    Gibran barrera dijo

    Keni provuar emmet, i shkëlqyeshëm për kllapa.

  2.    eliotime3000 dijo

   Unë do të rekomandoja GNU Emacs, i cili përshtatet lehtësisht me këtë lloj gjuhe programimi, dhe zakonisht është mjaft i dobishëm nëse doni të bëni pa miun.

   Kllapat gjithashtu tërhoqën vëmendjen time, pasi që është një IDE mjaft e thjeshtë që mund ta bëjë më të lehtë për mua të trajtoj dhe modifikoj skedarët bazuar në kodin burimor kur redaktoni në HTML5 dhe CSS3.

   Nga LinuxQë nga fillimi i tij, ai nuk përdor më Disqus. Ai që përdorte menaxherin e komenteve ishte Le të përdorim LinuxPërveç kësaj, i dyti po përdorte Blogger, kështu që nganjëherë ka një problem me ridrejtimin e lidhjeve me artikujt e vjetër. Për fat të mirë, merimangat e Google po azhurnojnë lidhjet për artikujt UsemosLinux para bashkohen në FromLinux.

  3.    3ndriago dijo

   Test phpStorm

   1.    HakKan dijo

    Më ishte rekomanduar, dhe nga faqja duket mirë, por unë duhet ta blej ose ta marr, dhe sinqerisht dua t'i shmang të dy situatat tani për tani ...

  4.    Drita Schneider dijo

   Ju mund të përdorni netbeans, unë e kam përdorur atë, ka një korrigjues, lista dhe posh të tjera që mund të kërkohen nga një IDE. Ai mbështet Php, javascript, java, html, c, c ++ ...

 2.   George P. dijo

  E shkëlqyeshme! Një udhëzues i vogël për paraqitjen duke përdorur InkScape do të ishte shumë i dobishëm :).

 3.   Tahuri dijo

  E vërteta është se këto mjete janë shumë të mira dhe unë i përdor të gjitha, përveç kllapave pasi puna ime është më e prapambetur sesa frontend, por kohë pas kohe e përdor për të paraqitur disa gjëra (Vetëm HTML5) meqenëse css dhe js i përdor direkt me sublime 🙂 Faleminderit shumë për ndarjen.

 4.   patodx dijo

  Unë nuk jam një krijues uebi, as më pak një shkencëtar kompjuteri, por pasi të shoh përdorimin profesional që i jepet Gimp, do ta marr më shumë parasysh dhe do ta studioj për të ndaluar një herë e përgjithmonë photoshop.

  përshëndetje.

  1.    eliotime3000 dijo

   Në fakt, GIMP është një zëvendësim i shkëlqyeshëm për Photoshop, pasi që nëse e konfiguroni siç duhet, praktikisht e harroni.

   Në rastin tim, është e vështirë për mua të mësoj të përdor shumë nga mjetet e tij për të trajtuar shtresat në GIMP edhe pse trajtimi është i ngjashëm me atë të Photoshop. Por që është e barabartë ose më e lartë se Photoshop, nuk kam asnjë dyshim.

 5.   eliotime3000 dijo

  Të them të drejtën, unë jam duke përdorur Photoshop dhe Illustrator sepse nuk jam mësuar me të. modus operandi e mjeteve të tyre, përveç kësaj ata zakonisht më kërkojnë punë të bëra me atë softuer (dhe për t'i bërë gjërat edhe më keq, unë jam mësuar me ta).

  Në fund të fundit, unë jam duke kursyer punën time në formate falas të tilla si .PNG për imazhe statike dhe .SVG që të jem në gjendje të shikoj grafikët e mi vektorë direkt në shfletuesin tim.

  Respektet e mia për ata që dinë të punojnë me GIMP dhe Inkscape.

 6.   3ndriago dijo

  Brackets Adobe nuk është një IDE, vetëm një redaktor i përparuar i tekstit me mirësjellje të Adobe (dhe unë përsëris Adobe meqë ra fjala!) XD

  1.    elav dijo

   Siç e thashë në Post, nuk është një IDE, është një Redaktues Teksti dhe po, u lansua nga Adobe por në fund mirëmbahet nga Komuniteti

 7.   taku i dobët dijo

  Emacs është më i rehatshmi / më i fuqishmi për çdo gjë, ndërsa unë isha duke ndjekur kursin për krijimin e faqeve në internet nga myriadax provova peshq të kaltër, aptana dhe kllapa, të cilat nuk janë të këqija, por në asnjë nuk gjeta rehati, pasi që atëherë u largova deri në gedit dhe i kushtova një të mirë koha për të mësuar më shumë komanda në mjetin përfundimtar EMACS.

 8.   i krishterë dijo

  Në punën time unë përdor asp.net me forma uebi, është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë për të zhvilluar aplikacione, a ka mundësi falas drrag dhe drop visual web? Unë do të vlerësoja mbështetjen tuaj pasi që prej javësh po kërkoj një zëvendësim për asp.net

 9.   vidagnu dijo

  Unë përdor Gimp për redaktimin e imazheve, nuk bëj shumë për hapësirën dhe për programimin e gvim ose vi.

  të fala

 10.   siot dijo

  Unë përdor Cloud9, kjo më lejon të vazhdoj të punoj atje ku e kam lënë në çfarëdo kompjuteri që jam. Projekti mund të strehohet në një server nga ftp ose në vetë Cloud9.

  Në funksione nuk ka asgjë për t'u patur zili për redaktorët e tjerë të desktopit.

 11.   Gibran barrera dijo

  Kam ardhur të përdor Emacs, por zhvilluesit e Adobe po bëjnë një punë të shkëlqyeshme me kllapa dhe sot e përdor atë në Windows dhe GNU / Linux, një mjet i shkëlqyeshëm.

 12.   Ekuandekuera dijo

  Eklips PHP

 13.   sadalsuud dijo

  Bacano dhe nëse është i madh ai i multiplatformës. Nuk dija për kllapa. Faleminderit, më pëlqen ky blog.

 14.   sadalsuud dijo

  Nuk i njihja kllapa. Faleminderit, do të shoh si është. Më pëlqen ky blog.

 15.   Xunorus dijo

  Përshëndetje komuniteti, faleminderit Elav për artikullin.
  Dua të sugjeroj të hedhim një vështrim në Grunt (gruntjs.com), kjo më ka ndryshuar mënyrën se si zhvilloj gjithçka që është në internet. Veçanërisht sugjeroj shtojcat e shfletuesit, shikimit, jshint, shëmtimit, imazhit dhe sass.
  Me këtë, ju mund të sinkronizoni në pajisje të shumta, të injektoni css, të përdorni sass, të kompresoni dhe të përgatiteni për në internet të gjitha skedarët e imazheve automatikisht dhe shumë më tepër.

 16.   Alberto dijo

  Dhe për çfarë distro punoni në zhvillimin e faqeve në internet?

 17.   mario dijo

  Përshëndetje, jo shumë kohë më parë unë kalova në linux dhe po filloja të mësoja se si të përdor inkscape për dizajnet e mia të internetit, megjithatë nuk kam gjetur shumë burime në internet, ai më pyeti nëse mund të rekomandoni ndonjë libër, udhëzime, ndonjë burim që më ndihmojnë me inkscape ose gimp për të hyrë në krijimin e faqeve të internetit, unë kam pak sfond në të, por me Photoshop dhe Illustrator

 18.   MSX dijo

  Një unazë për t'i sunduar të gjithë: EMACS.

 19.   Veronikë dijo

  Artikull i mirë dhe kontribut i madh për biznesin tim, faleminderit

 20.   Antonio Alcalá dijo

  Mjetet e krijimit dhe zhvillimit të faqes në internet që përmenden në këtë artikull janë me reputacion shumë të mirë, unë personalisht besoj se ka edhe mjete të tjera si WordPress, gjë që e bën më të lehtë për një përdorues më pak përvojë për të krijuar një faqe në internet. Do të doja t'ju pyesja për WordPress, a është një platformë e mirë për hartimin e faqeve në internet, blogjeve dhe dyqaneve në internet?
  Faleminderit shumë për artikullin.
  Të fala.

  1.    Sergio dijo

   Po tallesh apo jo?

 21.   Roberto Rubio Romero dijo

  I gjithë ky dizajn i faqes në internet me LINUX më duket shumë interesant, unë do të doja të shihja disa prej punëve tuaja tashmë në internet dhe duke punuar. Unë nuk jam një ekspert në këtë temë, por kjo tërheq vëmendjen time. Disa kohë më parë me ndihmën e ADOBE MUSE bëra diçka që mund të quhet faqe "shaka" por asgjë e vlefshme, tani dua të provoj në linux për të parë nëse mësoj diçka sepse me programin që përmenda më parë është thjesht një gjë për të bërë së bashku dhe unë mendoj se nuk është shumë qesharake dhe shumë më pak e vështirë. Do ta vlerësoja nëse më udhëzoni pak

 22.   federico dijo

  pershendetje Kam gjetur faqen tuaj shume interesante Unë jetoj në Argjentinë dhe unë dua gjuhë programimi, p.sh .: python, java etj dhe për të mos përmendur linux «FALEMINDERIT LINUS TORVALDS», X NJ ONE AN ​​ST I DUA SEPSE JAN FREE FALAS DHE ISSHT THE M THE E MIRA NE SISTEME, dhe nga ana tjeter i urrej sepse nuk e di me cilen te rri, une kam provuar kaq shume me mire se tjetri, mire te them lamtumire se shpejti, jam si FEDERICO KICZKA.

 23.   I krishterë dijo

  Artikull i mirë, unë kam qenë një krijues uebi dhe fronte për disa vjet ekskluzivisht në Linux (Ubuntu për të qenë i saktë), me Inkscape dhe Gimp kam marrë pjesë në shumë projekte dhe kam kuptuar që mjeti në thelb është një opsion, megjithëse është e vërtetë që ka ndryshime në zhvillimin e secilit, në terma të përgjithshëm ju mund të kryeni punë aq të mira sa të çdokujt, thjesht duhet t'i kushtoni kohë gjithçkaje. Dhe nëse shkojmë në sistemin operativ, jo në varësi të Windows është një lehtësim që kam për gati 15 vjet.
  Përshëndetje nga Peruja.

 24.   Carlos dijo

  Shikoni në të vërtetën shumë të dobët hulumtimi juaj i programeve për krijimin e faqeve në Linux, ekziston një gamë e mirë e programeve që thjesht duhet t'i kërkoni dhe ato funksionojnë shumë mirë ...