Disku GNOME: Një menaxher i dobishëm ndarjesh për GNU/Linux

Disku GNOME: Një menaxher i dobishëm ndarjesh për GNU/Linux

Disku GNOME: Një menaxher i dobishëm ndarjesh për GNU/Linux

Kur bëhet fjalë për GNU/Linux, ka ende shumë që besojnë se problemet e viteve të para vazhdojnë ende. Një shembull i mirë i kësaj është, mbi të gjitha, në lidhje me të pamundurën për të pasur, luajtur dhe shijuar aplikacione lojërash me cilësi të lartë, të cilat shumë prej nesh tashmë e dinë se kjo është kapërcyer në masë të madhe dhe se hendeku ekzistues po zvogëlohet gjithnjë e më shumë. cdo dite.. Megjithatë, në gjërat më të vogla dhe teknike, një shembull i mirë i kësaj është në lidhje me aftësinë për të menaxhuar lehtësisht dhe shpejt disqet, njësitë e ruajtjes dhe ndarjet e tyre përkatëse.

Por, e vërteta është se edhe kjo pikë tashmë është mjaft e kapërcyer. Meqenëse, ekzistojnë aplikacione të ndryshme për menaxhimin e diskut dhe disqeve të ruajtjes, të cilat mund të jenë për një mjedis të vetëm Desktop ose për disa. Në rastin tim, unë përdor shumë përveç Formatit USB (Nga MX Linux) për të formatuar shpejt çdo disk memorie USB që përdor në kompjuterin tim, për të "GNOMEDisk" (GNOME Disk Utility) në anglisht, ose Disqet (Disk Utility për GNOME) në spanjisht, për çdo nevojë që lidhet me disqet e mia IDE, SATA, SCSI, USB dhe më shumë. Për këtë arsye, sot ky botim do t'i kushtohet njohjes së çfarë ka të re në të, pas më shumë se 7 vitesh nga hera e fundit.

GNOME Disqet për të diagnostikuar hard diskun tuaj

Por, përpara se të filloni këtë postim në lidhje me aplikacionin aktual "GNOMEDisk", ose thjesht Disqet, ju rekomandojmë që më pas të eksploroni postimi i mëparshëm i lidhur që i kemi kushtuar shumë kohë më parë:

Artikulli i lidhur:
GNOME Disqet për të diagnostikuar hard diskun tuaj

GNOME Disk Utility: Disqet (Disk Utility për GNOME)

GNOME Disk Utility: Disqet (Disk Utility për GNOME)

Çfarë është GNOME Disk Utility sot?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit i aplikacioneve të Komunitetit GNOME është Aplikimi i disqeve Aktualisht përshkruhet si:

Një mjet i menaxhimit të diskut GNOME. Kështu, Disks ofron një mënyrë të thjeshtë për të inspektuar, formatuar, ndarë dhe konfiguruar disqet dhe bllokimin e pajisjeve. Dhe si rezultat, është në gjendje të shikojë të dhënat SMART, të menaxhojë pajisjet, të kryejë teste të performancës së diskut dhe të krijojë imazhe të pajisjeve USB.

Karakteristikat e përgjithshme aktuale

Dhe sipas tuajit seksioni zyrtar në Wiki GNOME Karakteristikat e tij kryesore të përgjithshme dhe aktuale janë si më poshtë:

 • Është i aftë të ndajë dhe formatojë disqe: Prandaj, ai mbështet sistemet e zakonshme të skedarëve dhe enkriptimin (LUKS).
 • Ju lejon të krijoni dhe rivendosni imazhet e diskut: Rrjedhimisht, e bën më të lehtë bërjen e kopjeve të nivelit të ulët dhe imazheve të diskut të bashkangjitur të pajisjeve të ciklit virtual.
 • E bën të lehtë monitorimin e shpejtësisë dhe shëndetit të disqeve: Përveç kësaj, integrimi i tij i shkëlqyer dhe i plotë me GNOME, e lejon atë t'ju njoftojë nëse disqet dështojnë në lidhje me vlerat e vendosura kritike SMART.

Pamjet e ekranit të ndërfaqes së saj aktuale vizuale

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 1

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 2

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 3

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 4

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 5

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 6

Pamjet e ekranit të ndërfaqes vizuale të aplikacionit Discos - 7

5 alternativa ekzistuese

 1. GParted
 2. Menaxheri i Ndarjes KDE
 3. fdisk
 4. cfdisk
 5. Të ndarë

Së fundi, dhe në rast se dëshironi të dini më shumë rreth Aplikimi i disqeve dhe në lidhje me veprimet e ndryshme që mund të kryejmë me njësitë tona të ndryshme të ruajtjes së lidhur, ju lëmë sa më poshtë lidhjen e ndihmës gnome mbi temën

GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME
Artikulli i lidhur:
GNOMEApps1: Aplikimet Themelore të Komunitetit GNOME

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Utiliteti i diskut GNOME" o Disqet (Disk Utility për GNOME) Është një aplikacion i plotë dhe solid për të menaxhuar disqet tona dhe ndarjet e tyre. Përveç kësaj, GNOME vazhdimisht shton veçori të reja (përmirësime, ndryshime dhe korrigjime) si në të ashtu edhe në të Backend i UDisks, e cila tashmë është në rrugën e saj versioni i fundit 2.10.0, dhe përfshin një përditësim të jashtëzakonshëm që përfshin një numër të madh ndryshimesh të brendshme. Në rastin tim, unë e përdor atë në krye të XFCE në MX Linux pa asnjë problem, gjë që konfirmon shkathtësinë dhe pajtueshmërinë e saj të madhe në mjedise të tjera desktop përtej GNOME.

Dhe nëse ju pëlqeu ky postim, mos ndalo së ndari me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Së fundi, mbani mend vizitoni faqen tonë kryesore en «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme. Dhe gjithashtu, bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   dizajni i faqes në internet barcelona dijo

  Për kompresim, mbreti i padiskutueshëm është komanda 'tar', shkruani 'tar -czvf file.tar.gz file_or_folder' në terminal për të krijuar një skedar .tar.gz. Nëse dëshironi kompresim të shpejtë, hiqni 'z', por ju humbni kompresimin. Bum!

  Për ta zbërthyer, kthehu me 'tar', bëj 'tar -xzvf file.tar.gz' dhe ke mbaruar. Gjithçka fluturon jashtë! Nëse preferoni zip, përdorni 'zip file.zip folder_or_file' për të zip dhe 'unzip file.zip' për të unzip.