Stremio: Një Qendër Moderne e Multimedias si një alternativë ndaj Kohës së Popcornit

Stremio: Një Qendër Moderne e Multimedias si një alternativë ndaj Kohës së Popcornit

Stremio: Një Qendër Moderne e Multimedias si një alternativë ndaj Kohës së Popcornit

Vazhdimi me rishikimet e aplikacioneve, të dyja në multimedia dhe arena e argëtimit në internet, si dhe ato që po migrojnë në Kod falas, ne kemi Stremio.

Megjithëse Stremio, Alreadyshtë tashmë një aplikacion i vjetër i njohur për shumë njerëz, është e këndshme të shohësh se si ka evoluar që të bëhet sot një modern dhe funksional Qendra Multimedia (Media Center), e cila ofron një zgjidhje gjithëpërfshirëse për argëtim multimedial në internet, duke përdorur mjete shtojca lehtë për tu instaluar. Dhe tani nga Kod falas.

Stremio: Hyrje

Kohët e fundit kemi shkruar për Aplikacioni për transmetimin e Kokoshvendërsa nisi një version i ri beta, 4.0, e mrekullueshme e saj aplikacion me burim të hapur. Në lidhje me këtë, personalisht, unë e kisha përdorur atë dy vjet më parë, dhe kur e provova përsëri, ajo ka vazhduar të duket përrallore, edhe pse pas disa ditësh përdorimi pa lajme, për fat të keq titrat nuk funksionojnë për mua, e cila është arsyeja pse unë u ndal duke e përdorur atë.

Artikulli i lidhur:
Popcorn Time: Versioni i ri beta 4.0 për të parë filma dhe seriale në internet

Dhe megjithëse, Stremio Isshtë shumë si Koha kokoshka në funksionimin e tij, në të vërtetë, aktualisht duket më shumë si Kodi e cila është një qendër e shkëlqyer falas dhe e hapur Multimedia, për shkak të përdorimit të shkëlqyeshëm dhe praktik shtojca lehtë për tu instaluar. Arsyeja që e bën atë më shumë si një qendër e fuqishme e multimedias cfar a aplikacion i thjeshtë multimedial përmes transmetimit.

Artikulli i lidhur:
Kodi 18 «Leia» arrin me mbështetje për DRM, emulators dhe më shumë

Stremio: Përmbajtja

Stremio: Version i ri Alpha Tani Burim i Hapur

Çfarë është Stremio?

Sipas tuajat faqen zyrtare të internetit, ky aplikacion përshkruhet si:

"Stremio është një qendër moderne mediatike, e cila përbëhet si një zgjidhje integrale për argëtimin video. Me të, ju do të zbuloni, shihni dhe organizoni përmbajtjen e videove përmes shtojcave që instalohen lehtë. Filma, shfaqje televizive, TV live ose kanale në internet, gjithçka është brenda mundësive me Stremio".

Karakteristikat e përgjithshme

Stremio ka karakteristikat dhe funksionet e mëposhtme:

 • Ju lejon të kërkoni lehtë dhe të zbuloni përmbajtje të re: Falë navigimit të tij miqësor sipas kategorive, zhanreve, klasifikimit, lajmeve, ndër të tjera, ose thjesht duke kërkuar për përputhjet e modelit të tekstit në shiritin e tij të kërkimit.
 • Lehtëson centralizimin e përmbajtjes multimediale: Përmes qasjes së përcaktuar mirë në filma, seriale, anime dhe lloje të tjera video. Për më tepër, ai menaxhon marrjen e njoftimeve për episodet dhe lëshimet e reja; dhe rekomandimet sipas zakoneve të shikimit të përdoruesit.
 • Përmirësoni organizimin e përmbajtjes së preferuar: Përmes një biblioteke video (bibliotekë video) që mund të shtohet lehtësisht me një klik të vetëm nga e gjithë përmbajtja e arritshme. Dhe rendituni sipas datës së përfshirjes ose shfaqjes, ose sipas rendit alfabetik.
 • Bëni një regjistrim të gjithçkaje të konsumuar ose që do të konsumohet: Me anë të një kalendari të thjeshtë dhe praktik.
 • Ju lejon të shijoni përmbajtjen e aksesuar nga media të ndryshme ose kompjuterë: Falë kapacitetit të tij multiplatform në lloje të ndryshme të pajisjeve dhe sistemeve operative.
 • Rritja dhe azhurnimi i aksesit në përmbajtjen multimediale: Përmes instalimit të lehtë të shtojcave zyrtare dhe të komunitetit.

Kaloni në Open Source

Sipas zhvilluesve të saj, një epokë e re për Stremio ka filluar, me lëshimin e versionit të tij alfa nën formatin e burimit të hapur, i cili mund të arrihet në GitHub. Paraqet një ndërfaqe përdorimi paksa të ridizenjuar, me një gamë të re ngjyrash dhe të përqendruar në përmirësimin e përdorshmërisë. Dhe gjithashtu, është e para që përmban një ndërfaqe përdorimi me karakteristika të plota të zhvilluara plotësisht me burim i hapur, për të cilën, është licencuar nën GPLv2.

Për më shumë informacion në lidhje me këtë lëshim, mund të përdorni sa vijon lidhje zyrtare.

instalim

Stremio merr instaluesit për GNU / Linux në formatet e mëposhtme:

 • .deb: Për shpërndarjet DEBIAN / Ubuntu dhe të ngjashme (stremio_4.4.106-1_amd64.deb)
 • .rpm: Për shpërndarjet e Fedora dhe të ngjashme (stremio-4.4.106-1.fc31.x86_64.rpm)

Po ashtu ka Depot e Arch / Manjaro (AUR) dhe burimi i saj i ngjeshur në GitHub të përpilohet në çdo Distro. Përveç kësaj, instaluesit për Windows, MacOS, Android dhe iOS.

Të shtëna në ekran

Stremio: Pamja e ekranit 1

Stremio: Pamja e ekranit 2

Stremio: Pamja e ekranit 3

Stremio: Pamja e ekranit 4

Me pak fjalë, siç mund ta shohim Stremio është një alternativë e shkëlqyeshme për përdorim duke zëvendësuar Koha kokoshka y Kodi. Personalisht, unë jam duke e përdorur atë me rezultate të kënaqshme deri më tani.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Stremio», një modern dhe funksional Qendra Multimedia (Media Center), e cila ofron një zgjidhje gjithëpërfshirëse për argëtim multimedial në internet, duke përdorur mjete shtojca lehtë për t'u instaluar, dhe tani migroi në «Código Abierto»; të jetë shumë interesi dhe dobia, Për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   John Cisneros dijo

  Unë kam përdorur Kodi dhe është i shkëlqyeshëm, do ta rishikoj këtë për të parë se si funksionon. Faleminderit

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje Juan! Faleminderit për komentin tuaj dhe shpresoj se ju pëlqen aplikimi.

 2.   64br137 dijo

  Mbase jam vonë. Por mendoj se Jellyfin është një mundësi e shkëlqyeshme për tu marrë në konsideratë. Të fala.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje Gabriel! Faleminderit për komentin dhe kontributin tuaj. Shpresoj së shpejti të flas për Jellyfin.