Modifikoni pamjen e Gnome me Gnome-Color-Chooser

Shumë herë ne instalojmë një temë Gtk që na pëlqen por me kalimin e kohës zbulojmë se ka disa detaje që nuk na pëlqejnë, ngjyra e menusë, madhësia e ikonave, gjerësia e shiritave lëvizës, ose gjëra të këtij lloji.

En xhuxh ne kemi një aplikacion që do të na lejojë, në një mënyrë të thjeshtë dhe grafike, të modifikojmë shumë elementë të temës sonë Gtk, dhe emri juaj është Zgjedhësi i Gnome-Ngjyrës.

Zgjedhësi i Ngjyrave GNOME

 

Për ta instaluar, ne përdorim Synaptic ose në një terminal vendosim:

$ sudo aptitude install gnome-color-chooser

Tani thjesht duhet të luajmë pak me cilësimet dhe nëse na pëlqen rezultati, mund t'i eksportojmë cilësimet në format .gnomecc.

Nëse na pëlqyen ndryshimet dhe duam të kthehemi në konfigurimin fillestar, ne fshijmë skedarin e konfigurimit:

$ rm ~/.gtkrc-2.0-gnome-color-chooser

dhe më vonë hapim skedarin .gtkrc-2.0 në shtëpinë tonë dhe ne eliminojmë linjën:

include ".gtkrc-2.0-gnome-color-chooser"

dhe ne rifillojmë nautilus:

$ nautilus -q

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristhian Duran dijo

  Duke folur për modifikimin e pamjes së Gnome, a mund ta ndryshoni ikonën e plehrave në navigatorin e dritares? Kam Ubuntu 11.04. Dhe unë përdor paketën e ikonave Elementare (nuk e di nëse ka të bëjë). Unë përdor koshin e plehrave nga Avant-Windows-Navigator dhe programi nuk lejon ndryshimin e ikonës. NESE ikona është në tavolinën e punës nëse mund ta ndryshoj, tema është në aplikacion

  1.    Eduar2 dijo

   Doket kanë temat e tyre, të paktën kjo është ajo që mbaj mend për to, dhe një mënyrë tjetër do të ishte redaktimi i temave për të ndryshuar një ikonë të veçantë në rastin e koshit të plehrave janë 2 ikona.

   1.    Cristhian Duran dijo

    Sigurisht, unë gjeta dosjen ku ndodhen ikonat e awn dhe dosjen ku unë kam të instaluar temën, temën elementare, por asnjëri nga dy anët nuk është ikona e plehrave. Kjo është gjëja e keqe ... dhe nuk di si ta rregulloj. As nuk është wow, por hej, ajo duhet të jetë në gjendje

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     A e përdor AWN ikonën për Plehrat që janë në paketën e ikonave në përdorim?
     Provoni sa vijon ... ndryshoni paketën e ikonave ose temën që përdorni, mbyllni dhe rihapni AWN dhe na tregoni nëse ikona ndryshoi diçka.

     të fala

     1.    Cristhian Duran dijo

      Sapo provova atë që më pyetët dhe po, përdor ikonën e plehrave të temës që është në përdorim

     2.    Cristhian Duran dijo

      PROBLEMI U ZGJIDH
      Unë përdor paketën e ikonave Elementare (babaaa)
      Ikona e koshit të plehrave është SUPER HIDDEN, kokëfortë, sapo fillova ta kontrolloj përsëri dhe gjeta ikonën. Kështu që unë e zëvendësova origjinalin me atë që doja dhe kaq it
      Ato duhet të jenë shtrirje .sgv

      Faleminderit për ndihmën!

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Një kënaqësi të dish se në fund të fundit mund të ndryshosh atë që doje desea
       Përshëndetje dhe faleminderit për ndalimin nga


     3.    chotero dijo

      Unë nuk e kuptoj një kar