Modifikoni Turpial për tu lidhur me StatusNet

Siç ju thashë, unë jam përdorim Hotot për tu lidhur me një server StatusNet që ne implementojmë në rrjetin tim të punës.

Çështja është, një nga alternativat që më pëlqente më shumë ishte I turbullt, për shkak të prestigjit dhe ndërfaqes së tij, por nuk më dha opsione shtesë konfigurimi, përveç lidhjes me të Twitter tashmë Identi.ca. Por pastaj mendova: I turbullt es Burim i hapur dhe është shkruar në Piton e vertete? Pse nuk e modifikoj atë në mënyrë që të lidhet ku të dua unë?

Fillova të kërkoj dhe gjeta skedarin që më duhej, i cili përmban preferencat për të Identi.ca en /usr/share/pyshared/turpial/api/protocols/identica/identica.py. Nga ajo dosje, linjat e vetme që më interesuan ishin këto:

class Identica(Protocol):
def init(self):
Protocol.init(self, 'Identi.ca', 'http://identi.ca/api',
'http://identi.ca/api', 'http://identi.ca/tag/',
'http://identi.ca/group', 'http://identi.ca')

Që natyrisht e modifikova, duke e lënë kështu:

class Identica(Protocol):
def init(self):
Protocol.init(self, 'Identi.ca', 'http://servidor_local/index.php/api',
'http://servidor_local/index.php/api', 'http://servidor_local/index.php/tag/',
'http://servidor_local/index.php/group', 'http://servidor_local/index.php')

Gati Unë e ruaja skedarin (gjithmonë bëja një ruajtje përpara) dhe ekzekutova I turbullt. Unë zgjodha hyrjen nga Identi.ca, Unë vendos të dhënat e mia dhe voila !!!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Jini të kujdesshëm sepse e njëjta gjë në punë nëse ju shohin të vendosni "er tweet" ju mund të shkoni atje ku ne tashmë e dimë ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Hahaha aspak. Ne e vendosëm këtë sistem brenda rrjetit të ISP tim .. ..

 2.   KZKG ^ Gaara dijo

  Gjynah që është GTK ... po të ishte Qt do ta doja shumë më shumë
  Mbase jam më se i kënaqur me Choqok hehe ...

  1.    elav <° Linux dijo

   E njëjta gjë si për TavK7. Edhe pse Hotot nuk është i keq ...