Mozilla punëson Christopher Montgomery për të punuar në kodekun Daala

Për disa kohë Fondacioni Mozilla po punon për një kodek të ri video falas për t'u përballur me zëvendësimin e H264, H265. Emri i tij eshte Daala

Nëpërmjet ubunlog Zbuloj që Mozilla ka punësuar Christopher Montgomery (më parë ka punuar për Red Hat), krijues i Teora, Vorbis y ZQM për të punuar në këtë kodek të ri video.

Nënshkrimi i tij nuk është i çuditshëm pasi Christopher ka punuar në kodekë falas për më shumë se 10 vjet përmes fondacionit Xifi, dhe qëllimi i tij është që Daala të jetë gati fundi i vitit 2015, për këtë arsye, do të duhet të presim për të parë nëse do të kapërcejë H265, përveç nëse nuk doni të prisni dhe të shkarkoni dhe përpiloni kodekun dhe luajtësin për ta provuar atë. Për këtë të fundit thjesht duhet të hapni një terminal dhe të shkruani:

git clone https://git.xiph.org/daala.git

Dhe për të vazhduar azhurnimin, thjesht duhet të shkoni në dosjen ku është kodi burimor dhe të ekzekutoni:

git pull

Nga këtu unë dua të jap mbështetjen time për projektin dhe shpresoj që codec të jetë edhe më parë i gatshëm që të mund ta shijoj atë (ose të paktën që së shpejti të përfshijë një mënyrë për të kthyer një video përmes ffmepg dhe / ose GStreamer).

Faqja e projektit
Nëpërmjet ubunlog


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RLA dijo

  Natën e kaluar pashë një ëndërr, të gjithë ne përdorëm formate audio dhe video falas dhe falas në të gjitha pajisjet.

  1.    Paul Honorato dijo

   Natën e kaluar pashë një ëndërr ku të gjithë po përdornim një distro linux.

 2.   pandev92 dijo

  Ofshtë pak i dobishëm, nëse thonë se edhe vp9 nuk i afrohet h265 për sa i përket ngjeshjes / cilësisë. Ashtë një betejë e humbur për sa kohë që industria vazhdon të përqafojë këto formate.

 3.   përzierës i rëndë dijo

  Me sa di unë, krijuesit e Daala nuk janë Mozilla, ata janë Xiph.

 4.   JoseH dijo

  Përshëndetje, kjo ëndërrim është shumë e bukur, por është shumë më mirë ta bësh atë ëndërr të vërtetë. Unë jetoj tani në ëndrrën time. E cila do t'i jepte mbështetje dhe popullaritet Vorbis. Android mbështet Vorbis dhe muzikantët e rinj ose «Reprod». MP3 'gjithashtu. Kohët kalojnë dhe tani unë ëndërroj përsëri, në këtë ëndërr ne të gjithë vlerësojmë dhe përdorim softuer falas. Unë luftoj që ta bëj realitet dhe një ditë do të jetoj në atë ëndërr.