MilagrOS 3.1: Puna tashmë është duke u zhvilluar në versionin e dytë të vitit

MilagrOS 3.1: Puna tashmë është duke u zhvilluar në versionin e dytë të vitit

MilagrOS 3.1: Puna tashmë është duke u zhvilluar në versionin e dytë të vitit

Siç e dinë tashmë shumë, MXLinux përveç të qenit një GNU/Linux Distro i mirë dhe inovativ, përfshin veglat e veta të ftohta, përmirësuar dhe përditësuar me kujdes. Kjo dhe shumë më tepër, e ka bërë atë të jetë vazhdimisht në DistroWatch Top 10 të 2018. Në rastin tim, e takova pikërisht atë vit, gjë që më bëri të ndaloja përdorimin Ubuntu (18.04), me të cilën ai gjeneroi një Përgjigju i quajtur Minatorë Përmes aplikimit Kthimi i sistemit.

Ndërsa, tani dhe që nga viti 2018, deri MXLinux dhe mjeti i tij Pamje MX Unë drejtoj zhvillimin e Mrekulli GNU / Linux. Dhe meqenëse, së shpejti do të lëshoj një version i ri nën emrin dhe numrin «Mrekullitë 3.1», sot do të ndaj pak nga ai zhvillimi aktual dhe risitë e tij te perfshish.

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Dhe, para se të futemi plotësisht në temën e sotme, për lajmet që do të përfshihen "Mrekullitë 3.1", do të lëmë disa lidhje për të postimet e mëparshme të lidhura për lexim të mëvonshëm:

Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm
Artikulli i lidhur:
Respin MilagrOS: Versioni i ri 3.0 - MX-NG-22.01 i disponueshëm

Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?
Artikulli i lidhur:
Mrekullitë e GNU / Linux: Mund të ketë respin të ri! Respines apo Distros?

MilagrOS 3.1: Versioni i dytë i vitit 2022

MilagrOS 3.1: Versioni i dytë i vitit 2022

Cilat veçori të reja do të përfshijë MilagrOS 3.1 – MX-NG-22.10?

Ndërmjet lajme të paraqitura për të cilën jam duke e testuar aktualisht "Mrekullitë 3.1", për përdorimin dhe kënaqësinë e Komuniteti Linuxera duke e përdorur aktualisht, mund të përmend 5 risitë kryesore në vijim:

 1. Një madhësi ISO pak më e madhe: Nga versioni i mëparshëm (3.0) madhësia ISO e të cilit ishte 3.0 GB, tani versioni i ri do të vijë në madhësi ISO 3.6 GB. Që do të thotë se, ndërsa ai i mëparshmi zinte 9 GB në hard disk, ai i ardhshëm do të zërë 11 GB.
 2. Përfshirë mjedisin e ri të desktopit dhe menaxherin e dritareve: Ndërsa versioni i mëparshëm përfshinte vetëm XFCE dhe FluxBox tashmë të instaluara dhe funksionale, versioni i ri do të përfshijë gjithashtu LXDE + OpenBox dhe vetëm OpenBox.
 3. Pamje e re grafike për XFCE: Meqenëse XFCE është mjedisi juaj i parazgjedhur i desktopit, ai do të vijë sërish me 2 panele, por me një riorganizim të ri të të gjitha miniaplikacioneve të tij. Në atë të vjetër, kishte një panel të lartë me një menu globale dhe kuti informacioni të sistemit. Në versionin e ri, ai nuk ekziston më, por përfshin një panel anësor në të djathtë me vetëm lëshuesit për aplikacionet thelbësore, menunë e aplikacionit dhe një buton veprimi (fikje, rinisje, hibernim, dalje dhe më shumë). Ndërsa, paneli i poshtëm do të shfaqë një buton të dritareve në qendër (hapur), një orë (ora/data) në të djathtë dhe një njoftim, pulseaudio (volumi) dhe shtojca e tabakasë së statusit në të majtë.
 4. Fusion me UI Twister: E cila është një temë vizuale e avancuar e lindur në Distro Twister OS, e cila na lejon të ofrojmë një pamje grafike Linux të ndryshme dhe interesante, e cila simulon GUI-në e Sistemeve të tjera Operative të pronarit, si Windows dhe macOS. Prandaj, ne mund të përdorim automatikisht ose me porosi tema të reja grafike, paketa ikonash dhe sfonde.
 5. Përfshirja e softuerit GNOME me mbështetje për Flatpak: Për një përvojë më të mirë të përdoruesit, kur bëhet fjalë për instalimin e lehtë të çdo aplikacioni.
MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?
Artikulli i lidhur:
MX Snapshot: Si të krijoni një përgjigje personale dhe të instalueshme të MX Linux?

Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale
Artikulli i lidhur:
Twister OS dhe Twister UI: Distro për Raspberry Pi dhe temën e avancuar vizuale

5 lajme të tjera relevante

10 lajme të tjera relevante

 1. Të gjitha aplikacionet do të përditësohen deri në muajin tetor.
 2. U shtua aplikacioni Loc-OS Distro LPKG (Menaxheri i paketave të nivelit të ulët).
 3. Ai u përfshi nga paketa ia32-libs (bibliotekë me shumë arkitekturë) nga Linux Mint.
 4. Do të vijë me disa aplikacione të reja të përfshira, përveç disa të vjetrave, të panevojshme dhe të përsëritura (me funksione të ngjashme) të hequra, për përdorim më të mirë offline (Pa internet).
 5. Ai do të përfshijë, në baza eksperimentale, versionin 0.1 të LPI-SOA (Linux Post Install – Advanced Optimization Script) i zhvilluar nga Projekti Tic Tac, veçanërisht për MilagrOS.
 6. U shtuan paketat e mëposhtme: Compiz Fusion (për efekte të avancuara vizuale), Sunrise Visual Theme dhe paketë ikonash elementare, OBS Studio, Ffmpeg, Audio Jack Server, motorët Gtk2, Regjistruesi i zërit Gnome, Regjistruesi i thjeshtë i ekranit, AppMenu GTK2 dhe AppMenu GTK3, Espeak dhe Espeak NG.
 7. Paketat e mëposhtme jetimë dhe të panevojshme janë hequr: LibreOffice Dmaths dhe Texmaths, Matcha dhe Numix Temat, Virtualbox*, Spice-vdagent, Wbar dhe Valgrind.
 8. U shtuan Wallpapers të rinj të bukur, për personalizim më të mirë dhe më të lehtë të stilit të Windows, macOS dhe Ubuntu Linux. Gjithashtu, njoftimet multimediale u përfshinë gjatë fillimit të Sistemit Operativ.
 9. Ai do të konsumojë më pak burime harduerike (RAM/CPU) gjatë nisjes, dhe për këtë arsye do të nisë, do të mbyllet dhe do të funksionojë më shpejt dhe në mënyrë optimale në çdo kompjuter 64-bit, me 1 GB ose më shumë. Për shembull, në XFCE do të konsumojë +/- 700 MB, ndërsa me DE/WM-në tjetër konsumi do të jetë rreth 512 MB.
 10. Kërkesat minimale të tij harduerike për t'u instaluar dhe për të punuar në mënyrë optimale do të jenë si më poshtë: Një kompjuter 64 bit me 2 bërthama CPU dhe 1 GB RAM.
Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?
Artikulli i lidhur:
Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?
Loc-OS 22 dhe LPKG: Version i ri për kompjuterët e vjetër dhe pak burime
Artikulli i lidhur:
Loc-OS 22 dhe LPKG: Version i ri për kompjuterët e vjetër dhe me burime të ulëta

Evolucioni i MilagrOS GNU/Linux

Evolucioni i MilagrOS GNU/Linux

Për ata që mund të dinë pak për këtë Respin interesant, vlen të përmendet se këto kanë qenë versionet e lëshuara me kalimin e kohës:

 • 3.1 (MX-NG-2022.10) = 10 / 22
 • 3.0 (MX-NG-2022.01) = 01 / 22
 • 2.3 (3DE4) = 09 / 21
 • 2.4 (3DE4) = 04 / 21
 • 2.2 (3DE3) = 12 / 20
 • 2.1 (3DE2) = 08 / 20
 • 2.0 (Dhurant Omega) = 04 / 20
 • 1.2 (Prit) = 10 / 19
 • 1.1 (Fera Leaena) = 08 / 19
 • 1.0.1 (Nobilis Cor) = 05 / 18
 • 1.0 (Alpha Mater) = 10 / 18

Ndërsa për më shumë informacion rreth MilagrOS GNU/Linux, ju mund të eksploroni tuajin seksioni zyrtar përmes sa vijon lidhje. Ndërsa, për të parë pothuajse 100 pamje nga ekrani, në lidhje me këtë version të ardhshëm, mund të klikoni në vijim lidhje.

Pamjet e pamjes së tij të ardhshme

Më në fund, këtu janë disa pamje të ekranit të shumë atyre ekzistuese:

Deri tani, lajmet. Dhe mbetet vetëm të presim për tuajin nisja zyrtare në mesin e muajit të ardhshëm Tetor 2022.

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, "Mrekullitë 3.1" është një version i ri që, si të mëparshmit, synon të bëjë ndryshimin, në drejtim të përdorimit tradicional dhe të përditshëm të Distroset e GNU / Linux. Kjo do të thotë, ofroni një përdorshmëria maksimale dhe pajtueshmëria offline, për përdoruesin fillestar ose fillestar, kryesisht, në çdo kompjuter moderne me burime harduerike të mesme ose të trashë. Dhe në këtë rast të veçantë, ajo e nxjerr në pah atë pamje e re grafike, dhe inkorporimi i aplikacioneve të mëdha, si p.sh. UI Twister dhe Softueri GNOME. Përveç kësaj, përditësimet më të fundit të aplikacioneve bazë dhe të sigurisë, të MX Linux dhe Debian GNU/Linux.

Nëse ju pëlqeu ky postim, sigurohuni që ta komentoni dhe ndajeni me të tjerët. Dhe mbani mend, vizitoni tonën «filloni faqen» për të eksploruar më shumë lajme, si dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux, Perëndim grup për më shumë informacion mbi temën e sotme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Absurditet dijo

  zot cfare budallalleqe nuk instaloj as 3.5 gigabajt distro as 3 pa shaka ky eshte total antilinux, keshtu bej edhe une nje distro hamendesoj cdo gje dhe jam krenar qe ka 3.5 gb dhe mbi të thotë se është për kompjuterë me madhësi të mesme apo edhe me burime të ulëta, hahaha kjo është vërtet e mirë, për të lëvizur një shpërndarje 3.5 gigash dhe cal që është mesatare deri në mjaft e përditësuar, nëse nuk jeni qartë, këta përdorues të Linux-it më bëjnë të qesh me plastelinë me respinat e saj anti-Linux.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, marrëzi. Faleminderit për komentin tuaj dhe na jepni këndvështrimin tuaj të vlefshëm Linux për MX Respin jozyrtar në fjalë. Të gjitha pikëpamjet janë të rëndësishme dhe të rëndësishme për ata prej nesh që kontribuojnë diçka për të tjerët. Për pjesën tjetër, po aq për ju, sukses, fat dhe bekime në të gjitha kontributet tuaja për Software-in e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU/Linux, qofshin ato aplikacione, sisteme, Distros, Respines ose Documentation.

  2.    arazal dijo

   Epo, mësohu me idenë sepse sa herë që ISOS-i, jo vetëm MilagrOS-i peshon gjithnjë e më shumë, është ai që ka, prandaj rekomandohen vetëm USB-të bootable, jo CD ose DVD.

 2.   ArtEze dijo

  Pyes veten nëse është e ligjshme vendosja e dizajnit të Windows XP, Windows Vista në një sistem Linux, çfarë do të mendojë Bill Gates dhe të gjithë dizajnerët origjinalë që iu përkushtuan krijimit të atyre vizatimeve, duke parë këtë shpërndarje të MilagrOS... Unë e ndez PC dhe thuaj, oops, unë do të kompresoj hard diskun tim të çmuar NTFS, oh po, jam në Linux... Oh, do të krijoj një lidhje simbolike, oh jo, jam në Windows.

  Zakonisht kam një shirit detyrash me 3 rreshta, në mënyrë që dita e javës, data dhe ora me sekonda të shihen më mirë, si në Linux ashtu edhe në Windows... Shfaqja e sekondave është jetike, pasi më tregon nëse mbylli kompjuterin.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Të fala, ArtEze. Faleminderit për komentin tuaj. Për sa i përket të parës, nuk mund t'ju them nëse krijuesit e Twister OS po shkelin në ndonjë mënyrë ligjin, pasi me sa di unë nuk përfshijnë asgjë origjinale nga Windows ose macOS, ata thjesht bëjnë përafrime grafike të tyre. Ashtu si Kali, me programin e tij Kali Undercover Mode, i cili maskon Kali Linux si Windows. Për sa i përket të dytës, unë kam përfshirë tashmë rekomandimin tuaj për sekondat në shfaqjen e orës dhe e zmadhova madhësinë e datës/orës për vizualizimin më të mirë të saj. Çdo rekomandim dhe sugjerim tjetër është i mirëpritur, për të përmirësuar Respin e Komunitetit në fjalë.