Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?

Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?

Multiarch: Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?

Për ata që kanë përdorur GNU/Linux, veçanërisht Debian GNU / Linux deri në version 8, e cila ishte e qëndrueshme ndërmjet 2015 dhe 2017, duke qenë në gjendje të shfrytëzojë përfitimet e "Multi-arkitekturë" Nuk do të thoshte shumë problem. Prandaj, shumë më tepër mund të ekzekutohen Aplikacionet 32 ​​bitSistemet Operative 64 Bit.

Megjithatë, kjo nuk mund të bëhej më lehtë në maksimum që atëherë Debian 9 nga 2017, deri më sot, vit 2022, Me Debian 10 dhe Debian 11, Debian Sid dhe Debian Experimental. Gjithashtu, me siguri edhe në të ardhmen me Debian 12. Por gjithçka nuk ka humbur, ka gjithmonë një mashtrim ose zgjidhje. Dhe këtu do të shohim një zgjidhje për instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11.

Si të ekzekutoni 32 aplikacione bit në 64 bit fedora

Dhe si zakonisht, përpara se të hyni plotësisht në temën e sotme mbi  "Multiarchitecture" në Sistemet Operative GNU/Linux, do të lëmë për të interesuarit të eksplorojnë botime shumë të vjetra që lidhen me atë pikë, lidhjet e mëposhtme për to. Në mënyrë të tillë që ata t'i eksplorojnë lehtësisht, nëse është e nevojshme, pasi të kenë mbaruar leximin e këtij botimi:

“Përshëndetje miq, këtë herë do të doja t'ju tregoja se si të instaloni një bibliotekë për të ekzekutuar programe 32-bit në një sistem 64-bit, nëse po pyesni veten se për çfarë mund të përdoret, do të ishte në XAMPP. E cila na kërkon një bibliotekë që të funksionojë në një sistem 64-bit. Epo, shkoni në punë". Si të ekzekutoni 32 aplikacione bit në 64 bit fedora

Martohem
Artikulli i lidhur:
[HowTo] Debian Testing + Mate + Programet
Debian
Artikulli i lidhur:
Manual: Çfarë të bëni pas instalimit të Debian
Artikulli i lidhur:
Zgjidhja e problemit të instalimit të aplikacioneve 32-bit në Linux Mint 14 RC 64-bit

Multi-arkitekturë në MX-21 dhe Debian-11: A është e mundur?

Multi-arkitekturë në MX-21 dhe Debian-11: A është e mundur?

Çfarë është Multiarchitecture në GNU/Linux?

Për të kuptuar "Multi-arkitekturë" në GNU/Linux, dhe konkretisht rreth Debian GNU / Linux, asgjë më mirë sesa të dish se si përcaktohet kjo nga vetë Projekti Debian. Për këtë arsye, ne do të citojmë fragmentin e mëposhtëm të tekstit:

"Multiarchitecture ose multiarch janë termat që i referohen aftësisë së një sistemi për të instaluar dhe ekzekutuar aplikacione nga objektiva të shumtë të ndryshëm binare; për shembull, ekzekutimi i një aplikacioni të arkitekturës i386-linux-gnu në një sistem amd64-linux-gnu. Ky është rasti më i zakonshëm, ka shumë shembuj të tjerë të kombinimeve të besueshme, si armel dhe armhf. Multi-arkitektura gjithashtu thjeshton ndër-kompilimin, në të cilin bibliotekat dhe titujt nga arkitekturat e jashtme nevojiten në një sistem gjatë përpilimit.

Propozimet ekzistuese lejojnë bashkëinstalimin e bibliotekave dhe titujve për arkitektura të ndryshme, megjithëse jo ende binar, kështu që mund të keni ose një version i386 ose një version amd64 të një binar, por jo të dyja njëkohësisht. Të gjitha varësitë do të instalohen dhe do të vihen në dispozicion të binarit përkatës. Multi-arkitektura është një zhvillim domethënës dhe i fuqishëm dhe ndikon në shumë procese dhe aspekte të sistemit. Efektet praktike të menjëhershme janë heqja e paketës ia32-libs dhe marrja e varësive të duhura për përpilim të kryqëzuar". Mbështetje me shumë harqe të Debian

Ndërsa, në praktikë dhe duke shkuar drejt e në pikën, kjo do të thotë se më parë Debian-9 mund të ekzekutohet e mëposhtme urdhërat e komandës dhe të jeni në gjendje të shijoni plotësisht përfitimet e "Multi-architecture" në Debian 64-bit:

apt update
dpkg --add-architecture i386
apt-get install ia32-libs ia32-libs-gtk ia32-libs-kde ia32-libs-sdl
apt update
apt install "paquete:i386 que necesitemos"

Ndërsa, nga Debian-9 deri në Debian-11 Ju mund të bëni vetëm urdhrat e mëposhtëm të komandave:

apt update
dpkg --add-architecture i386
apt update
apt install "paquete:i386 que necesitemos"

Kjo do të thotë, ne nuk e kemi më atë paketa ia32-libs e cila zakonisht kërkohet për të qenë në gjendje të ekzekutojë shumë Aplikacionet 32-bit, veçanërisht lojërat. Në të cilat ato mund të përdoren shumë mirë Debian-9 AMD-64, e tutje.

Si të instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11?

Për të qenë në gjendje ta bëj këtë me sukses, domethënë të mos vdes duke u përpjekur, në rastin tim do të përdor Përgjigje (fotografi) bazuar në MX-21/Debian-11, i quajtur Mrekulli për të instaluar paketa ia32-libs të pajtueshme. Për të ekzekutuar më pas një aplikacion të krijuar për Linux i386, i cili nuk është gjë tjetër veçse një aplikacion i një komuniteti aktual virtual në internet, i cili është ende në fazën e testimit (beta), i cili kërkon paketa ia32-libs për të punuar, dhe quhet Jeta e Dytë. E cila nga rruga, është shumë e ngjashme me rrymën Metaverses (Blockchain & DeFi Worlds).

Së pari, dhe pas përgatitjes sonë Sistemi operativ 64 bit Multi-arkitekturë bazë MX-21/Debian-11, ne shkarkojmë paketa ia32-libs në përputhje me sa vijon lidhje (Mint 20.2 / UMA) dhe instaloni atë me rendin e mëposhtëm të komandës:

sudo apt install ./Descargas/ia32-libs_2020.05.27_amd64.deb

Pasi të bëhet kjo, aplikacionet tona 32 bit, dhe në rastin tim, Jeta e Dytë, ato tani mund të ekzekutohen pa ndonjë problem që lidhet drejtpërdrejt me paketat: ia32-libs ia32-libs-gtk ia32-libs-kde ia32-libs-sdl. Siç tregohet në imazhin e mëposhtëm:

Dhe në rast se disa janë të interesuar të dinë pak më shumë rreth temës Blockchain dhe DeFi, konkretisht në lidhje me Lojëra NFT, Metaverses dhe Koleksione NFT, ju mund të eksploroni sa vijon lidhje. Ose shikoni disa nga postimet tona të mëparshme të lidhura:

Cryptogames: Lojëra të dobishme nga bota DeFi për të ditur, luajtur dhe fituar
Artikulli i lidhur:
Cryptogames: Lojëra të dobishme nga bota DeFi për të ditur, luajtur dhe fituar
Artikulli i lidhur:
NFT (Token Jo-Kërcitëse): DeFi + Zhvillimi i Softuerit me Burim të Hapur
DeFi: Financa e Decentralizuar, Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
DeFi: Financa e Decentralizuar, Ekosistemi Financiar me Burim të Hapur

"Multiarch ju lejon të instaloni biblioteka nga arkitektura të shumta në të njëjtin sistem. Kjo është e dobishme në shumë raste, por kryesisht për të instaluar paketat 32-bit dhe 64-bit në të njëjtën makinë dhe që varësitë të zgjidhen automatikisht. Në përgjithësi, do të keni mundësi të keni biblioteka nga më shumë se një arkitekturë të instaluar së bashku dhe aplikacione nga një arkitekturë ose një tjetër të instaluar si alternativa. Vini re se kjo nuk lejon instalimin e njëkohshëm të disa versioneve të programeve.". Çfarë është multi-arkitektura? – Si të Debian

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Në përmbledhje, shpresojmë që ky udhëzues ose tutorial për instaloni ia32-libs në MX-21 dhe Debian-11 të jetë shumë i dobishëm për shumë njerëz, veçanërisht për ata që kanë nevojë të vrapojnë aplikacione ose lojëra normale 32-bitësh në platformat 64-bit. Dhe madje edhe për ata përdorues, të interesuar për Aplikacionet dhe lojërat Blockchain & DeFi të cilat zakonisht vijnë vetëm në 32 Bit.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Violeta dijo

  është ajo që ju kursen dhe mund të ekzekutoni aplikacione win32 në 64 makina!

  Artikull shumë i mirë dhe shumë i kompletuar si gjithmonë!

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Pershendetje Violet. Faleminderit për komentin tuaj. Kështu që mund të ekzekutoni aplikacionet Linux32 në Linux64. Për të ekzekutuar aplikacionet Win32 ose Win64, përdoren emulatorë të bazuar në Wine ose të tjerë.