MOC (muzikë në tastierë)

mocp_lista për luajtje

Përshëndetje, dhe mirëpritur në këtë artikull të shkurtër, emri im është Martín, dhe sot unë do të flas për lexuesin audio OMC.

Hyrje.

Sapo lexova artikullin rreth MPD botuar në këtë faqe, më duket një kontribut i shkëlqyeshëm. Sidoqoftë, para se ta dini MPD u takua OMC.

«OMC është një lexues audio që funksionon në një tastierë duke përdorur një ndërfaqe të thjeshtë të bazuar në ncurses. Formatet audio të mbështetura përfshijnë OGG, MP3, WAV, ndër të tjera. »

Nxjerrë nga faqet e burrit.

Kur të përdoret OMC?

Kur filloj udhëtimin tim nëpër botë GNU / Linux, U takova me menaxherin e dritares KDE. Unë u trondita nga shkrimi mbi të, aq sa qëndrova për më shumë se gjashtë muaj. Por një ditë erdha në shtëpi dhe vendosa të provoj diçka të re (rregulloni mjedisin tim të punës), dhe Fluxbox ai ishte gati, duke pritur një shans.

Pastaj makina ime filloi të merrte frymë, kështu që shumë procese u ndalën (procese që nuk i kërkonin në të vërtetë); por KDE ishte akoma aty -me Amarok- dhe kjo më bëri të shqetësohem.

Një ditë e zbulova OMC, ishte befasuese sepse nuk ishte e nevojshme ndonjë konfigurim shtesë, unë thjesht vrapoj mocp në një terminal komandues ose lëshues komandash Ndalet + F2 dhe futni: xterm -e mocp.

Programi përgjigjet me disa seksione, në të djathtë kemi drejtoritë tona, dhe në anën e majtë do të shfaqet lista jonë e dëgjimit.

Konsultohuni me ndihmën.

Pasi të fillojmë, ne shtypim butonin h. Programi përgjigjet me një listë të opsioneve në dispozicion.

Ndër më të rëndësishmet që kemi:
q -> Dil nga luajtësi. Thjesht lëre, mos ndalo luajtjen.
a -> Shtoni një skedar ose direktori në listën e dëgjimit. Për të përdorur këtë opsion duhet së pari të lundrojmë me tastet e shigjetës dhe të zgjedhim direktorinë ku ndodhen skedarët tanë audio.
A -> Shtoni një direktori në mënyrë rekursive në listën e dëgjimit. Për të përdorur këtë opsion duhet së pari të lundrojmë me tastet e shigjetës dhe të zgjedhim direktorinë ku ndodhen skedarët tanë audio.

p -> Luaj këngën e zgjedhur.
n -> Luaj këngën tjetër.
b -> Luaj këngën e mëparshme.
s -> Ndaloni luajtësin.
p o Hapësirë -> Ndalo lojtarin.
Tab -> Lundroni midis listës për luajtje dhe sistemit të skedarëve të përdoruesit.

Por çfarë ndodh, ky nuk është në të vërtetë avantazhi juaj i madh. Idealisht, për mendimin tim, ngarkoni serverin gjatë hyrjes dhe aktivizoni luajtjen duke përdorur shkurtore të tastierës. Për këtë, duhet të konsultoheni me manualet e luajtësit.

Fluxbox + MOC

Kur vraponi mocp njeri, ne kemi qasje në dokumentacionin që vjen me të MOCP. Nga atje ne kemi marrë atë për të filluar serverin, ne kemi nevojë mocp -S, e cila lejon fillimin e serverit.

Thenshtë atëherë që ne të redaktojmë cilësimet tona të hyrjes, atëherë ne tregojmë se si ta arrijmë këtë në Fluxbox.

Fluxbox ruan skedarët e tij të konfigurimit në një direktori të fshehur brenda direktorisë shtëpiake të çdo përdoruesi / .fluxbox /. Aty gjejmë skedarët: apps, INIT, çelësat, menu, mbulesë, startup, ndër të tjera; dhe disa direktori të konfigurimit.

Ne do të fillojmë me redaktimin e skedarit startup. Nga një terminal që ekzekutojmë vim ~ / .fluxbox / fillimi dhe shtojmë mocp -S, pak para vijës fluxbox ekzekutues, siç tregon fotografia

mocp_edit_startup Ne i ruajmë ndryshimet dhe i mbyllim vrull. Një vrull jo për pëlqimin tuaj, mund të përdorni ndonjë redaktues tjetër të tekstit.

Opsione të tjera që më interesojnë nga manualet OMC, tij tjetër, i mëparshëm, stop, luaj, bëj një pauzë, heq pauzën, kërkoj, temë. Korrigjo një shkurtore për të luajtur, tjetër, paraardhëse, ndalo, ...

Pastaj ne editojmë skedarin çelësat. Ka shumë për të eksploruar në këtë skedar, do të përpiqem të jem sa më i shkurtër. Ne duhet te Mod1 është ekuivalente me çelësin Ndalet, kështu që do ta përdor për të përcaktuar lidhjet e mia:

Shkurtore për moc

Mod1 Shift Z: Exec xterm -bg black -fa monospace -fs 11 -e mocp - tema e gjelbër_tema
Mod1 P: Zhvendos ekzekutimin e mocp -t, autonext - lojë
Mod1 S: Ekzekutoni mocp - ndalet
Mod1 N: Exec mocp - tjetra
Mod1 B: ekzekutimi i mocp - i mëparshëm
Mod1 L: Ekzekutoni mocp - pauzë
Mod1 K: Ekzekutoni mocp - pauzë
Mod1 Shift S: Ekzekutoni mocp --kërkoni -3

Duke përcaktuar kombinimet e mëparshme ne mund të:

 • Hapni lojtarin me: Ndalet + Ndryshim + Z, Unë gjithashtu kam treguar që dua të përdor temën jeshile_tema. Për më shumë tema, ekzekuto ls /usr/share/moc/themes/
 • Në mënyrë të ngjashme, ne fillojmë të luajmë me Ndalet + P. Opsioni -t riorganizimi, autonext tregon që unë dua të përdor modalitetin e zhvendosjes dhe të luaja pjesët audio njëra pas tjetrës.
 • me Ndalet + N ne luajmë pjesën tjetër, dhe kështu me radhë me pjesën tjetër të shkurtoreve të tastierës.

Dhe ... në KDE?

KDE + MOC

Shume mire, mocp ju ka pëlqyer por dëshironi të qëndroni në KDE. Le të zbatojmë të njëjtat cilësime:

 • Ndalet + F2, ne prezantojmë: përcaktimet e sistemeve
 • Ne vazhdojmë në hyrje dhe gjeste të shpejta
 • mocp_edit_acceses_ fast tani Kliko me të djathtën > Grup i ri

  mocp_edit_accesos_rapidos1

 • Ne vendosim një emër në grupin tonë
 • Kliko me të djathtën> E re> Shkurtore globale> Rendit / URL:

mocp_edit_accesos_rapidos2

 • Tani në skedën e këmbëzës vendosni shkurtoren e dëshiruar
 • mocp_edit_accesos_rapidos3 Dhe në skedën Action vendosim komandën e duhur për secilën shkurtore.

Epo kjo është me këtë udhëzues të vogël. Shpresoj t'ju pëlqejë dhe vazhdoni ta personalizoni GNU / Linux.
[specifikimet]

 • Laptop: Samsung RV415
 • OS: GNU / Slackware Linux v14.1
 • WM: Fluxbox, KDE
[/ specifikimet]
Për këtë manual, ne fillojmë nga një instalim i plotë i Sistemit Operativ GNU / Slackware Linux; prandaj, të gjitha paketat e programeve janë të instaluara. Nëse ky nuk është rasti juaj, ne hyjmë si superpërdorues dhe përdorim MARKDOWN_HASH0ac53b8a47f34f5ed67043157642cf65MARKDOWN_HASH.

referencat:

http://moc.daper.net/

http://www.slackware.com
http://fluxbox-wiki.org/index.php/Keyboard_shortcuts
http://www.fluxbox.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

21 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Bla bla bla dijo

  Unë ende preferoj ncmpcpp ...

  1.    AKK dijo

   Unë i përdor të dyja, (në të vërtetë më shumë se ncmpcpp (mpd), preferoj phpMpReloaded), megjithëse i përdor për gjëra të ndryshme, mpd për bibliotekat statike (ose listat e dëgjimit përmes avullimit) dhe moc e përdor për të dëgjuar në lëvizje ( para shtimit në bibliotekë ose krijimit të listës), mendoj se është atributi më i madh i moc, i cili është pak i komplikuar në mpd.

 2.   F3niX dijo

  E vërteta është lojtari më i mirë në tastierë, unë e kam përdorur atë për një kohë të gjatë dhe është më i miri. Por unë kurrë nuk do të largohesha nga Kde për fluxbox, haha ​​jam shumë mirë këtu.

 3.   eliotime3000 dijo

  Shumë e dobishme, për ata njerëz që duan minimalizëm të pastër. Dhe nga rruga, unë jam gjithashtu duke përdorur Slackware.

  1.    Richard dijo

   ndryshimi i temës: a është e mundur të përmbushen vartësitë automatikisht në Slackware? Gjithmonë kam dashur të provoj por nuk guxoj

 4.   AurosZx dijo

  Interesante 🙂 Një tjetër mundësi e mirë është MPD, e cila pasi të konfigurohet, mund ta përdorni me ndërfaqe të ndryshme. Cantata në KDE, Sonata në desktopët GTK, disa opsione në terminal ... Kontrolloni atë në distancë nga Android / iOS / PC të tjerë ... Më shumë potencial, por të shijoni ngjyrat

  1.    tarkuin dijo

   Ju e keni thënë atë, MPD është më e fuqishme por në fund të ditës ajo që ka rëndësi është se si përdoruesi përshtatet me lojtarin

 5.   Luani dijo

  Artikull shumë i mirë, është i dobishëm për mua. Unë do ta përdor në Openbox në Arch, pasi falë një djegieje në një modul RAM kam mbetur me 1 GB.
  Faleminderit për kontributin.

 6.   Algabe dijo

  Shumë mirë edhe që preferoj të përdor ncpcpp dhe madje më vonë provoj moc në mënyrë që të mos qëndroj pa e provuar dhe të jem në gjendje të jap mendimin tim për të, përshëndetje dhe falënderime! 0 /

 7.   Algabe dijo

  Na vjen keq që dua të them * ncmpcpp

 8.   Nebukadnetsari dijo

  Unë rekomandoj shumë më të lehtë, më të thjeshtë dhe minimalist.
  E kam në Gentoo tim me openbox në shtëpi dhe në punë në një server freebsd gjithashtu me openbox.

 9.   RAW-Bazë dijo

  Faleminderit! .. .. vjen në një mijë margaritarë .. .. Unë do ta përshtat atë në Openbox tim në Arch ..

 10.   Seachello dijo

  Unë gjithashtu e përdor këtë lojtar ndonjëherë. Perfectlyshtë plotësisht solvent për të kënaqur nevojat e mia muzikore në përgjithësi dhe nga terminali.

  Më pëlqen shumë edhe fluxbox! Mashtrimi i shkurtoreve është shumë i dobishëm!

 11.   Tesla dijo

  Post i shkëlqyeshëm, shumë i detajuar dhe origjinal!

  Unë përdor Banshee për të menaxhuar bibliotekën time të muzikës e cila është mjaft e ngathët. Megjithatë për të riprodhuar diçka specifike më pëlqen në këtë mënyrë. 🙂

  Unë do të vë në praktikë! Të fala!

 12.   Gonzalo dijo

  Mund të jetë gjithashtu me mplayer

 13.   Wada dijo

  E shkëlqyeshme, por prapë preferoj MPD + NCMPCPP

  PD ¿Banda MS? Espinoza Paz? hahahaha Përshëndetje nga Sinaloa

 14.   Od_ajër dijo

  Moc është lojtari më i mirë në botë dhe rrethinat e saj… ..

 15.   e2391 dijo

  mpd + ncmpcpp> *

  Salu2

 16.   taku i dobët dijo

  shkëlqyeshëm, po e testoj dhe nuk mendoj se po kthehem në ndërfaqen grafike!

 17.   të nuancuar dijo

  Shume mire!

 18.   sgmart dijo

  Përshëndetje për të gjithë, jam i lumtur të di se ekziston një komunitet dhe se ai është i interesuar për alternativa falas.

  Një korrigjim i vogël, çelësi 'p' nuk është për lojë, përdorni 'Enter' për atë qëllim.

  Unë jam përpjekur të redaktoj postimin por me sa duket ai opsion nuk është menduar, hehe.