Pragha Music Player: Një Player i shpejtë i bërë me GTk

Nëse ka diçka që ka mbetur në botën e softuerit të lirë, ato janë lojtarët multimedial, kësaj here ne paraqesim një Lojtar i bërë me GTk i quajtur Muzikant Pragha që ka një ndërfaqe intuitive dhe karakterizohet nga konsumi i tij i ulët i burimeve.

Çfarë është Pragha Music Player?

Është një muzikant i përparuar dhe i lehtë me burim të hapur, e zhvilluar duke përdorur gjuhën C, sqlite dhe GTk, e cila ka veçori që ju lejojnë të shijoni një lojtar shumë të plotë pa konsumuar shumë burime në kompjuterin tuaj.

Lojtar i bërë me GTk

Lojtari integrohet mirë me mjediset desktop Gnome dhe Xfce, duke ofruar një menaxhim të bibliotekës bazuar në etiketat dhe strukturën e dosjeve, ai gjithashtu ka filtrim mjaft praktik të këngëve dhe lejon krijimin e listave të shumta të dëgjimit.

Ky Player bëri me GTk ju lejon të luani dhe të redaktoni skedarë audio në formate mp3, m4a, ogg, flac, asf, wma dhe majmun, përveç leximit të listave të dëgjimit në formatet M3U, PLS, XSPF dhe WAX.

Lojtari ka njoftime vendase desktop, menaxhim të linjës komanduese dhe gjithashtu mund të zgjerojë tiparet e tij falë shtojcave. Në mënyrë të ngjashme, ajo është e pajisur me një ndërfaqe mjaft intuitive me rrjedhshmëri për t'u patur zili, gjë që e bën atë një lojtar ideal për çdo lloj kompjuteri.

Ky lojtar ka një histori të gjatë të zhvillimit dhe lëshimeve, aktualisht është në versionin 1.3.9 dhe e ka zanafillën në Lojtar i konsonancës. Që nga fillimi i saj deri më tani, ajo ka mbajtur një linjë zhvillimi që synon të ofrojë karakteristika themelore pa konsumuar shumë burime.

Si të instaloni Pragha Music Player?

Para instalimit të Pragha Music Player duhet të sigurohemi që kemi të instaluara varësitë e mëposhtme:

 • gtk + -3.0> = 3.8, glib-2.0> = 2.36
 • gstreamer-1.0> = 1.0, gstreamer-base-1.0> = 1.0
 • taglib> = 1.8
 • sqlite3> = 3.4

Atëherë ne duhet të shkarkojmë versionin më të fundit të disponueshëm nga faqe e lëshimeve, aktualisht është versioni 1.3.90 dhe atëherë mund të ndjekim hapat e Udhëzues: Instalo paketat .tar.gz dhe .tar.bz2 që do të na ndihmojë gjatë gjithë procesit të instalimit.

Pasi të instalohen, ne mund të fillojmë të shijojmë këtë Player të shkëlqyeshëm të bërë me GTk që na ofron karakteristikat thelbësore për të shijuar multimedian tonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   krijues i dritës dijo

  nuk ka riprodhim të rastësishëm të albumit, vetëm këngë: c
  Pse shumica e lojtarëve nuk e kanë atë mundësi? Unë kam kërkuar për një zëvendësim për guayadeque (e cila gjithçka duket se tregon se ka vdekur tashmë) por kjo është më e këndshme për syrin sesa mishi i ngordhur dhe nuk konsumon aq shumë burime (përveç fryrjes) si klementina .. por albumet e rastësishme janë Karakteristika që nuk mund të mungojë . di ndonje