MX -21 Beta 2: Version i ri i disponueshëm i MX Linux 21 - Flor Silvestre

MX -21 Beta 2: Version i ri i disponueshëm i MX Linux 21 - Flor Silvestre

MX -21 Beta 2: Version i ri i disponueshëm i MX Linux 21 - Flor Silvestre

Disa ditë më parë, morëm lajmin e mirë nga “Distributi GNU / Linux me Vlerësime të Mëdha në DistroWatch" nga përdoruesit që e vizitojnë. Dhe kjo nuk është tjetër veçse "MX Linux"Me E cila ka lëshuar beta -në e dytë të versionit të saj të ardhshëm, domethënë, "MX-21 Beta 2" të testohet, si nga përdoruesit e tij të rregullt, ashtu edhe nga të gjithë ata që janë të interesuar për të.

En "MX-21 Beta 2" Ndër shumë ndryshime që do të shohim, ka ISO në dispozicion nga 32 dhe 64 Bit me Mjediset XFCE dhe Plasma Desktop, Dhe Menaxheri i dritareve FluxBox.

MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower

MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower

Për ata që janë të interesuar të rishikojnë çfarë lajmi MX-21 Beta 1 ISO, menjëherë do të lëmë më poshtë, lidhjen tonë postimi i mëparshëm i lidhur në mënyrë që pas përfundimit të këtij botimi ata të mund të kenë lehtësisht qasje në të:

"4 ditë më parë (23/08/2021), uebfaqja zyrtare e Shpërndarjes GNU/Linux e njohur si "MX" na dha lajmet e mirëseardhura dhe të shumëpritura në lidhje me disponueshmërinë e versionit të parë beta të MX Linux Distro në vijim falas, domethënë «MX-21». Dhe gjithçka u bë e mundur nga ekipi brilant prapa zhvillimit të "MX", duke na dhënë një vështrim të parë në ISO -në e tyre të re të bazuar në "Debian 11 Bullseye", vetëm disa ditë pasi ekipi Debian GNU / Linux ka lëshuar njoftimin për kjo 14/08/2021 data e lëshimit të së njëjtës." MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower

Artikulli i lidhur:
MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower

MX-21 Beta 2: Tani në dispozicion për testim

MX-21 Beta 2: Tani në dispozicion për testim

Lajmet në MX-21 Beta 2

Sipas botim i fundit nga faqja zyrtare e internetit MX Linux kjo është ajo që vjen në ISO -të e reja të "MX-21 Beta 2":

¿Qué hay de nuevo?

 • Aplikacione të ndryshme të reja dhe të përditësuara.
 • Një zonë e re e përzgjedhjes së ndarjes së instaluesit: E cila përfshin disa mbështetje lvm nëse vëllimi lvm tashmë ekziston.
 • Menu të reja UEFI Live Boot: Të cilat ju lejojnë të zgjidhni opsionet e ndryshme të nisjes së drejtpërdrejtë (këmbëngulja, ndër të tjera) nga menyja e nisjes dhe nënmenutë në vend që të përdorni menutë e mëparshme të tastierës.
 • Mjediset e desktopit XFCE 4.16 dhe Plasma 5.20, plus menaxherin e Windows Fluxbox 1.3.7 me konfigurime në mx-fluxbox 3.0.
 • Fjalëkalimi i përdoruesit (sudo) për detyrat e paracaktuara të administrimit: Të cilat mund të ndryshohen në opsionin e mëposhtëm të konfigurimit: MX-Tweak + Skeda të tjera.

Çfarë ndryshimesh bëtë?

 • Një instalues ​​dhe sistem i përditësuar i përditësuar me versionet e fundit.
 • Disa përditësime të përkthimit, por shumica janë ende në progres.
 • Menutë e drejtpërdrejta tani përfshijnë veçori të veçanta si opsionet e rikthimit për remastering.
 • Përfshirja e drejtuesve të vulkanit të tryezës në grupin e paketave si parazgjedhje.
 • Tema e re "mx-comfort" e përfshirë.
 • Mbështetje më e mirë për disa borde wifi realtek.
 • Repoja e sigurisë Debian është aktivizuar si parazgjedhje.

Përveç kësaj, në lidhje me ISO -të, mund të përmenden sa vijon:

 • ISOs XFCE: Paketat XFCE janë azhurnuar në rregullimet më të fundit të gabimeve. Shtojca e aksionit Thunar Samba është shtuar dhe shtesa Docklike është përditësuar.
 • ISO KDE / Plazma: U rregulluan problemet e menaxherit të skedarëve Dolphin kur u përdor "Ruaj ndryshimet në desktop" gjatë instalimit.

Më në fund, me siguri brenda një muaj ose pak më shumë ne do të shijojmë versionin përfundimtar dhe të qëndrueshëm të "MX-21".

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, zhvilluesit e "MX-21" vazhdoni të punoni në ISO ideale le të jetë pasardhësi i denjë i Saga e lëshimit të MX Linux. Personalisht, është Distro e GNU / Linux Unë e kam përdorur atë për disa vjet tani, dhe kjo është arsyeja pse e rekomandoj shumë, pasi më jep shumë vlerë, dobi dhe fleksibilitet për të punuar.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Roger hartig dijo

  mate install geht nicht auf mx linux 21 beta 2! Master PDF Editor paketim i nevojshëm, ju mund të përdorni versionin përfundimtar të funksionimit, të gjitha të drejtat tuaja të mundshme, ju mund të përdorni versionin e fundit të pajisjes, por mund të përdorni edhe kompjuterin tuaj.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Grüße, Roger. Und vielen Dank für Ihren Kommentar dhe dafür, dass Sie uns von Ihren Erfahrungen berichtet haben.