MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

MX-21: Si të përditësoni dhe optimizoni këtë Distro bazuar në Debian 11?

Postimi ynë i sotëm, siç thotë edhe emri, i kushtohet versionit të ri të MXLinux thirrje "MX-21". E cila bazohet në Debian GNU / Linux 11 (Bullseye).

Dhe meqenëse, të dyja «MXLinux 21» si Debian GNU / Linux 11 janë liruar disa muaj më parë, dhe janë në 10 Shpërndarjet më të vlerësuara GNU / Linux në DistroWatch, në pozicionin 01 dhe pozicionin 07 respektivisht, ne do të bëjmë këtu të zakonshmen tonë tutorial ose udhëzues për të cilat aktivitetet dhe paketat mund të kryhen dhe instalohen optimizoni dhe përmirësoni ato su performancës dhe funksionalitetit.

Azhurnoni dhe optimizoni MX-Linux 19.0 dhe DEBIAN 10.2 pas instalimit

Azhurnoni dhe optimizoni MX-Linux 19.0 dhe DEBIAN 10.2 pas instalimit

Dhe si zakonisht, përpara se të futeni plotësisht në temën e sotme se si të përditësoni dhe optimizoni versionin aktual të Distro MX Linux, që është, "MX-21", do të lëmë për të interesuarit të eksplorojnë disa Postimet e mëparshme të ngjashme në MX-19 dhe Debian-10, lidhjet e mëposhtme për to. Në mënyrë që t'i eksploroni lehtësisht ato, nëse është e nevojshme, pasi të keni lexuar këtë botim:

"Mos harroni se veprimet dhe paketat e rekomanduara këtu për të ekzekutuar dhe instaluar janë vetëm ato, "pako rekomandohet" dhe i takon secilit të ekzekutojë dhe instalojë të gjitha ose disa prej tyre, pse janë të nevojshme ose të dobishme, në afat të shkurtër ose të mesëm, t'i njohë dhe t'i përdorë, pasi i ka ekzekutuar ose instaluar tashmë. Dhe mbani në mend se, ju mund të dini paraprakisht se për çfarë përdoret çdo paketë, duke klikuar këtu." Azhurnoni dhe optimizoni MX-Linux 19.0 dhe DEBIAN 10.2 pas instalimit

Azhurnoni dhe optimizoni MX-Linux 19.0 dhe DEBIAN 10.2 pas instalimit
Artikulli i lidhur:
Azhurnoni dhe optimizoni MX-Linux 19.0 dhe DEBIAN 10.2 pas instalimit
DEBIAN 10: Cilat paketa shtesë janë të dobishme pas instalimit?
Artikulli i lidhur:
DEBIAN 10: Cilat paketa shtesë janë të dobishme pas instalimit?

MX-21: Emri i kodit Wildflower (Wildflower)

MX-21: Emri i kodit të luleve Lule e egër

Komandat dhe paketat ideale për përditësimin dhe optimizimin e MX-21 dhe Debian-11

Më poshtë do të shihni një komanda dhe lista e komandave të paketës, sugjeruar dhe rekomanduar, që ju mund ekzaminoni dhe instaloni pa probleme të mëdha në a Distro e GNU / Linux "MX-21" o Debian 11 me Xfce mundësisht:

1.- Përditëso Sistemin Operativ të Bazës

«sudo apt update; sudo update-apt-xapian-index; sudo aptitude safe-upgrade; sudo apt install -f; sudo dpkg --configure -a; sudo apt --fix-broken install»

«sudo update-grub; sudo update-grub2; sudo aptitude clean; sudo aptitude autoclean; sudo apt-get autoremove; sudo apt autoremove; sudo apt purge; sudo apt remove»

2.- Paketa të plota për XFCE

«sudo apt install xfce4-appfinder xfce4-appmenu-plugin xfce4-battery-plugin xfce4-clipman xfce4-clipman-plugin xfce4-cpufreq-plugin xfce4-cpugraph-plugin xfce4-datetime-plugin xfce4-dict xfce4-diskperf-plugin xfce4-docklike-plugin xfce4-dxreminders-plugin xfce4-eyes-plugin xfce4-fsguard-plugin xfce4-genmon-plugin xfce4-panel xfce4-helpers xfce4-indicator-plugin xfce4-mailwatch-plugin xfce4-mount-plugin xfce4-mpc-plugin xfce4-multiload-ng-plugin xfce4-netload-plugin xfce4-notes xfce4-notes-plugin xfce4-notifyd xfce4-places-plugin xfce4-power-manager xfce4-power-manager-data xfce4-power-manager-plugins xfce4-pulseaudio-plugin xfce4-screenshooter xfce4-sensors-plugin xfce4-session xfce4-settings xfce4-smartbookmark-plugin xfce4-sntray-plugin xfce4-sntray-plugin-common xfce4-statusnotifier-plugin xfce4-systemload-plugin xfce4-taskmanager xfce4-terminal xfce4-timer-plugin xfce4-verve-plugin xfce4-wavelan-plugin xfce4-weather-plugin xfce4-whiskermenu-plugin xfce4-xapp-status-plugin xfce4-xkb-plugin»

3.- Paketën e plotë MX-Linux 21 me XFCE / FluxBox

«sudo apt install mx21-artwork mx-apps mx-apps-fluxbox mx-boot-options mx-bootrepair mx-cleanup mx-codecs mx-comfort-themes mx-conky mx-conky-data mx-datetime mx-debian-firmware mx-dockmaker mx-docs mxfb-accessories mxfb-art mxfb-docs mxfb-goodies mx-fluxbox mx-fluxbox-about mx-fluxbox-data mx-goodies mx-gpg-keys mx-greybird-themes mx-icons-start mx-idesktool mx-idevice-mounter mx-installer mx-iphone mx-iso-template mx-live-usb-maker mx-menu-editor mx-network-assistant mx-packageinstaller mx-packageinstaller-pkglist mx-pkexec mx-remaster mx-remastercc mx-repo-list mx-repo-manager mx-select-sound mx-snapshot mx-sound-theme-borealis mx-sound-theme-fresh-and-clean mx-system mx-system-sounds mx-tools mx-tour mx-tweak mx-tweak-data mx-usb-unmounter mx-user mx-viewer mx-welcome mx-welcome-data fbpager fbautostart»

4.- Paketa e lojërave bazë GNOME e pajtueshme me XFCE

«sudo apt install gnome-games gnome-games-app game-data-packager game-data-packager-runtime gnome-cards-data games-adventure games-arcade games-board games-card games-chess games-console games-education games-emulator games-finest games-fps games-minesweeper games-mud games-platform games-programming games-puzzle games-racing games-rogue games-rpg games-shootemup games-simulation games-sport games-strategy games-tetris games-tasks games-thumbnails games-toys games-typing»

5.- Paketa e lojërave shtesa të ndryshme për Linux

«sudo apt install 0ad 7kaa a7xpg abe ace-of-penguins alex4 armagetronad asc atomix bastet berusky biniax2 blobby bloboats blobwars blockattack bsdgames btanks burgerspace bzflag-client caveexpress cgoban chromium-bsu cultivation dreamchess empire enigma epiphany extremetuxracer flare-game flightgear foobillardplus freeciv freecol freedroidrpg freeorion frozen-bubble funguloids funnyboat gnubg gtkatlantic hedgewars holotz-castle hyperrogue kobodeluxe koules lincity-ng liquidwar lmemory lugaru manaplus marsshooter megaglest micropolis minetest nethack-console nettoe neverball neverputt nexuiz numptyphysics open-invaders openarena openclonk openttd pacman parsec47 pathological performous pinball pingus pioneers pokerth powermanga pybik pysolfc raincat redeclipse ri-li scorched3d searchandrescue sgt-puzzles solarwolf sopwith springlobby supertransball2 supertux supertuxkart tecnoballz teeworlds torcs torus-trooper tuxfootball tuxmath tuxpuck ufoai unknown-horizons warmux warzone2100 wesnoth widelands xmoto freesweep xbomb xdemineur angrydd blockout2 crack-attack cuyo flobopuyo freealchemist galois gemdropx gtetrinet ltris netris petris quadrapassel stax tetrinet-client tetrinetx tint vitetris xbubble xwelltris»

6.- Paketim bazë shtesë

«sudo apt install neofetch lolcat toilet figlet tasksel tasksel-data»

më shumë informacion

Në dërgesat e ardhshme, ne do të sugjerojmë paketa të tjera shtesë që mund të jenë të dobishme për t'u instaluar dhe përdorur në çdo kohë dhe nevojë, si në "MX-21" si Debian-11. Dhe pastaj për disa këshilla personalizimi për të arritur të ketë një "MX-21" o Debian-11, kështu që e plotë, efikase dhe e bukur, si ai që po përdor tani për të zëvendësuar të mëparshmen Përgjigje (fotografi) bazuar në MX-19 dhe çfarë quhet Mrekulli. Siç tregoj në pamjet e mëposhtme të ekranit:

MX-21: Pamja e ekranit 1

MX-21: Pamja e ekranit 2

MX-21: Pamja e ekranit 3

MX-21: Pamja e ekranit 4

MX -21 Beta 2: Version i ri i disponueshëm i MX Linux 21 - Flor Silvestre
Artikulli i lidhur:
MX -21 Beta 2: Version i ri i disponueshëm i MX Linux 21 - Flor Silvestre
MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower
Artikulli i lidhur:
MX -21: Versioni MX Linux beta 1 në dispozicion - Flor Silvestre / Wildflower

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, të dyja "MX-21" si Debian 11 mund të përditësohet dhe optimizohet lehtë dhe shpejt duke e përdorur me kujdes këtë udhëzues i rekomanduar i paketës sipas kategorive, pra të përmirësojë performancën dhe përdorshmërinë e tij. Për më tepër, shpresojmë që të dyja Distroset e GNU / Linux vazhdojnë të rriten dhe zhvillohen për të mirën e të gjithëve  Komuniteti IT Linuxera sa shumë i përdor.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre, Código Abierto y GNU/Linux». Dhe mos harroni ta komentoni më poshtë dhe ndajeni me të tjerët në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë kryesore në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Senpai dijo

  Hi
  Në versionin MX21 Fluxbox, cila do të ishte paketa "e vetmja" Fluxbox?
  Falënderim
  Një përshëndetje

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Paketa bazë bazë MX për FluxBox është: mxfb-accessories mxfb-art mxfb-docs mxfb-goodies mx-fluxbox mx-fluxbox-about mx-fluxbox-data. Por mund të instaloni dhe përdorni pothuajse çdo mjet ose paketë aplikacioni origjinal GNOME/XFCE që funksionon mirë me të.

 2.   Raphael Sanchez dijo

  FALEMINDERIT. Vendosa të kaloj nga LINUXMINT në MX, gjithçka që vendose ma bëri jetën të lehtë. s JU JAP MË SHUMË IDE KREATIVE DO TË VLERËSOHEN GJITHASHTU.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Raphael. Faleminderit për komentin tuaj dhe, sigurisht, ne do të vazhdojmë të japim këshilla krijuese për MX.