MX-Linux 17.1: Një Distro moderne, e lehtë, e fuqishme dhe miqësore.

MX-Linux 17.1: Një distro e mahnitshme!

MX-Linux 17.1: Një distro e mahnitshme!

MX-Linux është një Distro GNU / Linux e zhvilluar nga zhvillimi bashkëpunues midis komuniteteve ekzistuese të distros "antiX" dhe ish "MEPIS". Të dy ju kanë sjellë më të mirën nga mjetet dhe talentet e tyre.

Kjo ka rezultuar në MX-Linux aktualisht është një Sistem Operativ "me peshë të mesme" i krijuar me një desktop elegant dhe efikas, por me një konfigurim të thjeshtë., me qëndrueshmëri të lartë, performancë solide dhe madhësi mesatare ISO. Por ajo që e bën atë më tërheqëse është aftësia e tij për personalizimin DVD / USB, paketimin dhe transportueshmërinë për të krijuar Distros të ri bazuar në të.

MX-Linux 17.1 Desktop i personalizuar

Rreth MX-Linux 17.1

Kjo Distro e bukur dhe funksionale ka këto karakteristika:

 • Lloji i sistemit operativ: GNU / Linux
 • Bazuar në: DEBIAN 9.4 (Stretch) me bazën e Sistemeve Operative antiX
 • origjina: Greqia dhe SHBA
 • Arkitekturë: i386 dhe x86_64 (32 dhe 64 bit)
 • Bërthamat: 4.15.0-1 / PAE dhe Jo-PAE (Atë siguruara nga dobësitë e njohura)
 • Desktopi i paracaktuar: Xfce
 • Kategoria: Ajo vjen në një format të drejtpërdrejtë
 • Shteti: Aktual dhe i azhurnuar
 • popullariteti: në rritje
 • Faqja zyrtare e internetit: MX-Linux
 • Uebfaqe alternative: mx repo
 • Numri aktual i versionit: 17.1
 • Data e versionit aktual: 2018-03-14
 • Emri i kodit të versionit aktual: horizont
 • Lloji i instalimit: Grafiku
 • Lloji i parcelës: .deb
 • Modeli i azhurnimit: Baza e qëndrueshme e shtuar nga backportet dhe shtesat e vazhdueshme
 • Softueri i fillimit: sysv
 • Sistemi i mbështetur i skedarëve: ext3, ext4, JFS, ReiserFS, XFS
 • Gjuhët e mbështetura: en, ca, cs, de, es, fr, hu, nl, pt, br

Ai gjithashtu ka veçori të tjera të jashtëzakonshme si: Aktivizimi automatik i shumicës së drejtuesve të Broadcom, Instalues ​​UEFI (64 bit) dhe një Manual i Përdoruesit i cili është gjithashtu në internet.

Kthimi i sistemit: LibreOffice 6

Aplikacionet e paracaktuara të Shpërndarjes

Ky Distro ka aplikacione të shkëlqyera, mjaft të azhurnuara të parazgjedhura, të tilla si:

 • Navigator: Firefox 58.0.2
 • Luajtësi i videos: VLC 2.2.8-2
 • Muzikant / menaxher: Klementina 1.3.1
 • Klienti i postës: Thunderbird 52.6
 • Suite zyre: Libre Office 6.0.1-1
 • Menaxheri rezervë: LuckyBackup 0.4.9-1
 • Menaxheri i Sigurisë: Fjalëkalimet dhe çelësat 3.20.0-3.1
 • Terminal: Terminali Xfce4 0.8.3-1

Kthimi i sistemit: MX Tools

Aplikimet e vetë Shpërndarjes

Kjo Distro Ka aplikacione të shkëlqyera dhe shumë të dobishme vetjake që e bëjnë këtë distro një zgjedhje të shkëlqyeshme, shumë prej tyre janë centralizuar në një thirrje më të madhe «MX Tools». Disa prej tyre janë:

Krijuesi i Usb i Drejtpërdrejtë i MX

Seksioni i Aplikimeve "Drejtpërdrejt / Drejtpërdrejt"

 • Ndërto USB të Drejtpërdrejtë (MX Krijo USB të Drejtpërdrejtë)
 • Krijoni USB Live (Krijues USB MX Live)
 • Foto (MX Snapshot)

Këto aplikacione përdoren për të krijuar imazhe ISO Sistemi i Skedarit të Sistemit Operativ (MX Snapshot) dhe i digjni ato në disqet e ruajtjes USB (Krijuesi USB MX i drejtpërdrejtë / MX Krijo USB i drejtpërdrejtë).

Redaktori i menysë MX

Seksioni i Aplikimeve «Mirëmbajtja / Mirëmbajtja»

 • Redaktuesi i menysë (Redaktuesi i menusë MX)
 • Menaxheri i Flash (Menaxheri i Flash Flash)
 • Menaxheri i Përdoruesit (Menaxheri i Përdoruesit MX)
 • Pastrues (Pastrimi MX)
 • Çizme Riparimi (Riparimi i Çizmeve MX)

Këto aplikacione përdoren për të menaxhuar GRUB (Riparimi i çizmeve MX), Pastroni shtëpinë e përdoruesit (Pastrimi i MX), Instaloni ose azhurnoni Flash Player në Sistemin Operativ për Shfletues Uebi (MX Flash Manager), Menaxhoni menunë dhe aplikacionet e fillimit të XFCE (Menu i Redaktorit MX) dhe Menaxhoni Përdoruesit e Sistemit Operativ (Menaxheri i Përdoruesit MX).

Asistent i Rrjetit MX

Seksioni i Aplikimeve «Konfigurimi / Konfigurimi»

 • Ndihmësi i rrjetit (Asistenti i rrjetit MX)
 • Mirësevini (Mirësevini MX)
 • Conky
 • Instaluesi i Shoferit NVIDIA (Instaluesi i Shoferit MX NVIDIA)
 • Instalues ​​Kodekësh (Instalues ​​Kodekësh MX)
 • Retushimi (MX Tweak)
 • Zgjidh Audio (Zëri Zgjidh MX)
 • Tinguj sistemi (Tinguj sistemi MX)

Këto aplikacione shërbejnë për të menaxhojnë shumë aspekte të rëndësishme të sistemit operativ, të tilla si Drejtuesit e Kartave Video të Markës NVIDIA (Instaluesi i Shoferit MX NVIDIA), Kodekët (Instaluesi i Kodekëve MX), Konkret Desktop (MX Conky), Konfigurimi i Kartës së Rrjetit (Ndihmësi i Rrjetit MX) dhe Tingulli (Zëri i Përzgjedhur MX), Tingujt ose Aspektet Vizuale të Mjedisit të Përdoruesit (Tinguj të Sistemit MX / Shkulje MX), dhe Përshëndetja e Mirëseardhjes së Përdoruesit (Mirëseardhja MX).

Paketat e instalimit MX

Seksioni i Aplikimeve «Aplikime / Softuer»

 • Instaloni Paketat (Instaluesi i Paketave MX)
 • Menaxho Repos (Menaxheri MX Repo)
 • Riparimi i Çelësave GPG (Çelësat GPG të Riparimit MX)

Këto aplikacione shërbejnë për të menaxhoni paketat e sistemit operativ, të tilla si çelësat e magazinimit (çelësat MX Fix GPG), depot (menaxheri MX Repo) dhe paketat (instaluesi i paketave MX) brenda tyre.

Montoni iDevice

Seksioni i Aplikimeve «Shërbime / Shërbime»

 • Informacion i shpejtë i sistemit (Informacion i shpejtë i sistemit MX)
 • Montuesi i Pajisjes (MX iDevice Montues)

Këto aplikacione shërbejnë për të menaxhojnë informacionin teknik I afërmi i sistemit operativ dhe harduerit të pajisjeve (informacion i shpejtë i sistemit MX) dhe pajisjet PCI / USB Hapësira e magazinimit është e lidhur me sistemin.

Këto dhe aplikacione dhe karakteristika të tjera të këtij Distro janë bërë në Distrowatch renditet # 7 me një vlerësim prej 9.6 nga 10.

magazinat

Këto janë depot aktuale për këtë Distro. Dhe e njëjta gjë mund të shtohet në Distros të tjerë për të importuar aplikacionet tuaja të personalizuara. Pas shtesave, çelësat e tyre duhet të shtohen në sistemin operativ.


################################################################################
# REPOSITORIOS SECUNDARIOS DE MX-LINUX PARA MX-LINUX 17
# deb http://repo.antixlinux.com/stretch stretch main
# deb http://mxrepo.com/mx/repo/ stretch main non-free
# deb http://mxrepo.com/mx/testrepo/ stretch test
################################################################################
# REPOSITORIOS SECUNDARIOS DE MX-LINUX PARA MX-LINUX 17
# deb http://antix.daveserver.info/stretch stretch main
# deb http://iso.mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/antix/stretch stretch main
# deb http://iso.mxrepo.com/mx/testrepo/ stretch test
# deb http://mirror.cedia.org.ec/mx/repo/ stretch main non-free
# deb http://mirror.cedia.org.ec/mx/testrepo/ stretch test
# deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/antix/stretch stretch main
# deb http://mirror.cedia.org.ec/mx-workspace/mx/repo/ stretch main non-free
# deb http://mxrepo.com/antix/stretch stretch main
################################################################################

Rekomandim

Unë përdor MX Linux të pastër në kompjuterin tim personal të shtëpisë dhe e përdor atë të bashkuar me Ubuntu 18.04 duke krijuar së bashku me Systemback një Distro të quajtur MinerOS GNU / Linux. Por Vetë MX-Linux është një Distro shumë i lehtë për t’u përdorur dhe shumë i fuqishëm që bën një punë të shkëlqyeshme pa përfshirë një sasi të panevojshme softueri të jashtëm ose shtesë.

MX Linux ka në favor të tij një koleksion të mirë të aplikacioneve të veta që e bëjnë atë padyshim një Distro shumë të veçantë që kursen kohë, veçanërisht përdoruesit më pak përvojë. Dhe mbajtja e mbështetjes për arkitekturën 32-bit dhe 64-bit krahas kernelit Non-PAE është padyshim një nxitje e mrekullueshme në një shpërndarje moderne të GNU / Linux.

Në fund, ju rekomandoj që të shikoni videon e mëposhtme, në mënyrë që të shihni potencialin e këtij versioni të fundit të MX-Linux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.