MX Linux 21.2 "Wildflower" vjen me mjete të reja dhe një prej tyre është heqja e bërthamave të vjetra

MX Linux 21.2 "Lule e egër"

MX Linux 21.2 vjen me përmirësime të shkëlqyera, njihni ato

kohët e fundit nisja e versioni i ri i shpërndarjes linux "MXLinux 21.2", krijuar si rezultat i punës së përbashkët të komuniteteve të formuara rreth projekteve antiX dhe MEPIS.

Versioni i ri i lëshuar përbëhet nga rregullime të gabimeve, kernelet dhe përditësimet e aplikacioneve që nga lëshimi i MX Linux 21, kështu që bazohet ende në Debian 11 dhe kernel Linux 5.10, por varianti AHS i edicionit Xfce tani vjen me kernel Linux 5.18 .

Për ata që pa dijeni për MX Linux ata duhet ta dinë këtë Isshtë një sistem operativ i bazuar në versione të qëndrueshme të Debian dhe përdor komponentët thelbësorë të antiX, me softuer shtesë të krijuar dhe paketuar nga komuniteti MX, është në thelb një sistem operativ që kombinon një desktop të shkëlqyeshëm dhe efikas me konfigurime të thjeshta, qëndrueshmëri të lartë, performancë të qëndrueshme dhe hapësirë ​​minimale. Përveç kësaj është një nga shpërndarjet e pakta Linux që ende ofrojnë dhe mbajnë mbështetje për arkitekturën 32-bit.

Objektivi e deklaruar e komunitetit është "kombinoni një tryezë të lëmuar dhe efikase me një konfigurim të thjeshtë, stabilitet i lartë, performancë solide dhe madhësi mesatare”. MXLinux Ajo ka të vetat depo, instaluesi i aplikacionit tuaj, si dhe mjete origjinale specifike për MX.

Karakteristikat kryesore të reja të MX Linux 21.2

Ky version i ri i paraqitur nga MX Linux 21.2 vjen në sinkron me bazën e paketës Debian 11.4 (nëse doni të dini ndryshimet dhe korrigjimet e këtij versioni të Debian, mund t'i konsultoni ato kjo lidhje) dhe vlen të theksohet se ata që janë përdorues të MX Linux 21, nuk është e nevojshme të riinstaloni këtë version të ri, mjafton të ekzekutoni një përditësim të paketës dhe që këto të instalohen në mënyrë që të jenë në këtë version të ri.

Dhe pikërisht duke folur për përditësimin e paketave, në MX Linux 21.2 mund të gjejmë versionet e reja të ndërtime të avancuara të mbështetjes së harduerit (AHS) të cilat tani përdorin kernelin Linux 5.18 (ndërsa ndërtimet e rregullta përdorin kernelin 5.10).

Marrja e bazës nga Debian 11.4 "Bullseye" mx-installer ka disa rregullime dhe përmirësime të defekteve, plus mx-tweak ka opsione të reja për të çaktivizuar përshtatësit Bluetooth dhe për të zhvendosur butonat e dialogut të skedarëve Xfce/GTK poshtë në vend të sipërm të dialogut.

Nga ana tjetër, theksohet gjithashtu se shtoi mjetin mx-cleanup për të pastruar versionet e vjetra të kernelit dhe në këtë mënyrë është më e lehtë për ata përdorues që nuk kanë shumë përvojë në Linux, të cilët mund të kryejnë një pastrim kernel.

Së bashku me këtë mjet, vlen të përmendet gjithashtu se ai ka inkorporuar një proces kontrolli të hapësirës në disk për ndarjet /boot për t'u siguruar që një disk ka hapësirë ​​të mjaftueshme për një përditësim të kernelit përpara se të fillojë.

Përveç kësaj, ai gjithashtu thekson mjetin e menaxhimit uefi të shtuar në opsionet mx-boot-dhe një opsion të ri të mbylljes automatike të PC për mx-snapshot.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

  • Për fluxbox është propozuar një mjet i ri mxfb-look që lejon ruajtjen dhe ngarkimin e lëkurës.
  • U shtua një ndërfaqe grafike në programin Quick System Info, i cili ju lejon të gjeneroni një raport të sistemit për të thjeshtuar analizën e problemeve në forume.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth këtij versioni të ri të lëshuar të MX Linux 21.2, mund të konsultoni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe provoni MX Linux 21.2

Për ata që janë të interesuar të provojnë këtë version të shpërndarjes, duhet të dini se imazhet e disponueshme për shkarkimin e ndërtimeve 32-bit dhe 64-bit (1,8 GB, x86_64, i386) me desktopin Xfce, si dhe 64-bit ndërton (2,4 .1.4 GB) me desktopin e KDE dhe ndërtime minimale (XNUMX GB) me menaxherin e dritareve fluxbox. Lidhja është kjo.

Siç u përmend tashmë, nëse tashmë keni të instaluar MX Linux 21, mund të kryeni gjithashtu një përmirësim të thjeshtë në versionin më të fundit, duke përdorur komandat e mëposhtme në terminal:

sudo apt update
sudo apt full-upgrade


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.