MX Linux 21 tashmë është lëshuar dhe vjen me shumë veçori të reja dhe madje me mbështetje për 32 bit

Versioni i ri i MX Linux 21 tashmë është lëshuar dhe në këtë version të ri të shpërndarjes është bërë kalimi bazë në versionin e ri të Debian 11 së bashku me Linux Kernel 5.10 dhe shumë përditësime të tjera.

Për ata që pa dijeni për MX Linux ata duhet ta dinë këtë Isshtë një sistem operativ i bazuar në versione të qëndrueshme të Debian dhe përdor komponentët thelbësorë të antiX, me softuer shtesë të krijuar dhe paketuar nga komuniteti MX, është në thelb një sistem operativ që kombinon një desktop të shkëlqyeshëm dhe efikas me konfigurime të thjeshta, qëndrueshmëri të lartë, performancë të qëndrueshme dhe hapësirë ​​minimale. Përveç kësaj është një nga shpërndarjet e pakta Linux që ende ofrojnë dhe mbajnë mbështetje për arkitekturën 32-bit.

Isshtë zhvilluar si një kompani bashkëpunuese midis antiX dhe ish-komuniteteve MEPIS, me qëllim të përdorimit të mjeteve më të mira secila prej këtyre shpërndarjeve.

Objektivi e deklaruar e komunitetit është "kombinoni një tryezë të lëmuar dhe efikase me një konfigurim të thjeshtë, qëndrueshmëri të lartë, performancë solide dhe madhësi mesatare ”

MX Linux ka depon e vet, instaluesi juaj i aplikacionit, si dhe mjete specifike MX origjinale dhe kjo tashmë e lejon atë si një shpërndarje të plotë, por tipari kryesor, nëse jo unik, i MX Linux është aftësia për të transferuar absolutisht të gjitha modifikimet në diskun e ngurtë.

Mjedise të drejtpërdrejta ekzekutohen përpara se të ekzekutoni instaluesin. Me fjalë të tjera, së pari mund të punoni me sistemin pa e instaluar atë në hard diskun tuaj.

Karakteristikat kryesore të reja të MX Linux 21

Në këtë version të ri të shpërndarjes, siç e përmendëm në fillim kaloi në bazën e paketës Debian 11, së bashku me të cilat edhe kerneli Linux është përditësuar në degën 5.10.

Në anën e mjedisit të përdoruesit mund të gjejmë Versionet e përditësuara të Xfce 4.16, KDE Plasma 5.20 dhe Fluxbox 1.3.7 si dhe një numër i madh aplikimesh.

Lidhur me ndryshimet që janë bërë në këtë version të ri të MX Linux 21, bie në sy, për shembull, se instaluesi ka përditësuar ndërfaqen për të zgjedhur një ndarje për instalimPërveç kësaj, ai ka marrë mbështetjen e zbatuar për LVM nëse tashmë ekziston një vëllim LVM.

Për më tepër, menuja e përditësuar e nisjes së sistemit në modalitetin live për sistemet me UEFI, me të cilin tani është e mundur të zgjedhim opsionet e nisjes nga menyja e nisjes dhe nënmenytë, në vend të përdorimit të menysë së mëparshme të konsolës, përveç shtimit të opsionit "zhbëj" në menu për të zhbërë ndryshimet.

Si parazgjedhje, për të kryer detyrat e administratorit përmes sudo, zbatohet një kërkesë për fjalëkalimin e përdoruesit, kjo sjellje mund të ndryshohet në skedën "MX Tweak" / "Të tjera".

Përveç kësaj, është propozuar tema MX-Comfort, i cili përfshin një modalitet të errët dhe një modalitet me korniza të trasha të dritareve dhe si parazgjedhje, janë instaluar drejtuesit Mesa për API grafike Vulkan.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri i shpërndarjes:

 • Mbështetje e përmirësuar për kartat wireless të bazuara në çip Realtek.
 • Shumë ndryshime të vogla të konfigurimit, veçanërisht në panel me grupin e ri të shtojcave të paracaktuara.
 • Shumë ndryshime personalizimi dhe skripte të personalizuara në MX-Fluxbox

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth këtij versioni të ri të lëshuar të MX Linux 21, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe provoni MX Linux 21

Për ata që janë të interesuar të provojnë këtë version të shpërndarjes, duhet të dinë se imazhet e disponueshme për shkarkim janë 32 dhe 64, me madhësi 1.9 GB dhe me desktopin Xfce, si dhe 64 bit së bashku me desktopin e KDE.

Kërkesat minimale të sistemit:

 • Procesori Intel ose AMD i686
 • 512 MB RAM
 • 5 GB hapësirë ​​falas në disk
 • Kartë zanore e përputhshme me Sound Blaster, AC97 ose HDA
 • Makinë DVD

Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.