MX Linux: Një shpërndarje e shpejtë dhe miqësore me mjete të mahnitshme

Të bashkimit të antiX dhe komunitetet antike mepis, lindi MX Linux mjaft i mrekullueshëm https://mxlinux.org/, e cila përfshin mjetet dhe cilësitë më të mira të secilës distro, në bazë të Stabil Debian. Isshtë një sistem operativ me peshë mesatare, i krijuar për të kombinuar një desktop të hijshëm dhe të lehtë si XFCE me konfigurim të thjeshtë, qëndrueshmëri të lartë dhe performancë të fortë.

Vlen të përmendet, që megjithëse kjo shpërndarje është e bazuar në Debian, përdor teknologjinë Sysvinit duke zëvendësuar më të azhurnuarit systemd, diçka që për shumë bëhet një avantazh i madh. Në mënyrë të ngjashme, falë qëndrueshmërisë së saj të lartë, kurbës së lehtë të të mësuarit, komunitetit të gjerë dhe pamjes së mirë, MX Linux paraqitet si një sistem pa sherr për të gjitha llojet e përdoruesve.

Ekipi i MXLinux Ai tashmë ka punuar në versionet e ndryshme të distroit të tij për 3 vjet, i fundit që mbërriti ishte MX-16 «Metamorfoza», të cilën ne e kemi testuar dhe ju sjellim karakteristikat e saj.

Çfarë është MX-16 "Metamorfoza"?

Isshtë versioni i fundit i distro MX Linux, i cili u zhvillua me qëllim që të jetë një distro i lehtë, bazohet në Debian 8.6 'Jessie', duke integruar karakteristika nga shpërndarje të ndryshme antiX me mjedisin desktop Xfce 4.12.2. ., përveç që është i pajisur me kernel Linux 3.16 për versionin 32-bit dhe me Linux kernel 4.7.0 për versionin 64-bit.

MX-16 «Metamorfoza» pjesë e bazës së sistemit Anti-X dhe përfshin punën dhe idetë e përdorura nga Warren Woodford për të tijat Projekti MEPIS. Përveç kësaj, ato përfshijnë Backports dhe shtesa të jashtme të tyre pushim për të ruajtur përbërësit e zhvillimeve.

Kjo distro ka kompaktësi për instalimet UEFI, si dhe një instalues ​​të shkëlqyeshëm të drejtuesit.

Çizme MX-16

Çizme MX-16

Menaxher i skedarëve MX-16

Menaxher i skedarëve MX-16

Shtëpia MX-16

Shtëpia MX-16

Mjetet MX-16

Mjetet MX-16

Instalues ​​MX Linux

Instalues ​​MX Linux

Njoftuesi Mpt Apt

Njoftuesi Mpt Apt

MX-16

MX-16

Karakteristikat e «Metamorfozës» MX-16

Isshtë një distro e qëndrueshme, e lehtë për tu instaluar, që ka njohje të shkëlqyeshme të Hardware-it dhe konfigurim automatik për çdo lloj përdoruesi.

Aspekti vizual i kësaj shpërndarjeje është mjaft konservativ, pasi që zhvilluesit e saj kanë preferuar stabilitetin dhe performancën sesa cilësitë grafike, por kjo lehtë mund të përmirësohet duke përdorur personalizimet e xfce.

Ka mundësinë e përshtatjes së lehtë të paneleve, lejon aktivizimin e tingujve të ngjarjeve dhe ka një manual të gjerë përdorimi. Në të njëjtën mënyrë, ajo vjen me mundësinë e testimit si LiveUSB me këmbëngulje të aktivizuar.

Përdoruesit e çipave AMD, Nvidia dhe Broadcom Wi-Fi duhet të jenë të qetë, sepse është bërë mjaft përpjekje për integrimin e instaluesve që plotësojnë nevojat e një pajisje të tillë.

Performanca e MX-16 «Metamorfoza»

Nisja totale e MX-16 në një makinë virtuale me 2 GB Ram ishte 26 sekonda. Sipas HTOP, konsumi i kujtesës qëndroi pak më poshtë distro si Xubuntu që gjithashtu përmban desktopin XFCE. Fillimi i sistemit është mjaft i shpejtë, siç është mbyllja. Prandaj, në këtë pjesë nuk ka asgjë për të thënë.

Aplikimet MX-16 «Metamorfozë»

Aplikimet kryesore që kjo distro na ofron janë si më poshtë:

 • Shfletuesi: Firefox 50.0.2
 • Luajtësi i videos: VLC 2.2.4
 • Menaxheri / Luajtësi i Muzikës: Klementina 1.3.1
 • Klienti i postës: Thunderbird 45.5.1
 • Automatizimi i zyrës: LibreOffice 5.2.2
 • Mbrapa: LuckyBackup 0.4.8
 • sigurisë: Fjalëkalimet dhe çelësat 3.14.0
 • Terminal: Terminali Xfce4 0.6.2

Në të njëjtën mënyrë, ajo vjen e pajisur me këto aplikacione të tjera:

 • Drejtpërdrejt: Krijoni USB të drejtpërdrejtë, mjet Remaster, Fotografi.
 • mirëmbajtjes: Riparimi i boot-it, Menaxheri i Flash-it, Redaktuesi i menysë, Menaxheri i përdoruesit.
 • Instaluesit dhe menaxherët e softverit: Menaxheri i Broadcom, instaluesi i Codecs, Pamja e paracaktuar, Orientimi në panel, Zëri i përzgjedhur, Tingujt e sistemit, Mirëseardhja, Njoftuesi Apt, Kontrolloni Apt GPG, Instaluesi i Debian Backports, Instaluesi i Paketës, Menaxheri i Repos, Instaluesi i Testit të Repos
 • Shërbimet komunale: Gjeni aksionet, Ndërroni përdoruesin, Çaktivizoni USB.
 • Aplikacione për fëmijë: Parashkollor, Fillor, etj.
 • graphics: ImageMagik, Inkscape, etj.
 • Rrjeti: Skype, Dropbox, etj.
 • Automatizimi i zyrës: GnuCash, Adobe Reader, Kalibër, etj.
 • Sistem: KDE, LXDE, MATE, etj.
 • Audio: Audacity, DeaDBeeF, Pithos, etj.
 • Video: DVDStyler, MPlayer, OpenShot, etj.

Shkarkoni MX-16 «Metamorfozë»

Ju mund të shkarkoni ISO-të MX-16 për 32-bit dhe 64-bit nga ketu. Mund të regjistrohet në një CD / DVD ose USB.

Nëse nuk dini si të digjni një ISO në USB-në tuaj, ne ju rekomandojmë këtë artikull Krijoni LiveUSB me terminal

Përfundim mbi MX Linux 16 "Metamorfoza"

Personalisht, unë e shoh këtë distro vizualisht të këndshme, mjaft funksionale dhe me mjete interesante. Gëzuar që kam një alternativë larg sistemuar, por më mungon të mos kem disa aplikacione shumë më të azhurnuara kur përdorni Debian (të qëndrueshëm), megjithëse vlen të përmendet se të paktën shfletuesi dhe LibreOffice nëse është mjaft i azhurnuar.

Në mënyrë të ngjashme, ajo ka një seri të Mjetet MX Ata ia vlen të provohen, dhe instalimi i tyre shumë pak traumatik më bën të shtoj shumë pikë në çdo lloj vlerësimi.

Në përfundim, nëse doni një të tillë shpërndarje mjaft e lehtë, por shumë funksionale e Linux Unë ju rekomandoj provoni MX Linux 16. Performanca është thjesht fantastike dhe vizualisht është e bukur dhe efikase.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   arangoiti dijo

  Shpërndarje fantastike, unë kam qenë me të për një javë dhe jam i kënaqur, super i shpejtë dhe i menaxhueshëm.

  Krejtësisht e rekomandueshme

 2.   napsix dijo

  I befasuar dhe shumë i kënaqur, shumë i rekomanduar sidomos 64 biti për bërthamën që përdor, pasi që 32 përdor bërthamën 3.16, që ka një problem me Bluetooth. Distro e shkëlqyeshme.

 3.   Kornapeca dijo

  Isshtë versioni i parë 32-bit i shpërndarjes së përdorimit të përgjithshëm që përfshin drejtpërdrejt një bërthamë jo-PAE. Vetëm për atë meriton gjithë respektin tim dhe për tu testuar plotësisht.

 4.   Ujku dijo

  Unë nuk e di se çfarë kam bërë gabim, kam instaluar versionin 32 bit në modalitetin uefi, i cili është ai që laptop mbështet, ka përfunduar instalimin, por kur fillon nuk ngarkon sistemin operativ, mbetet me shkronja të verdha

 5.   Tjetër dijo

  Lobo mbase duhet ta bësh me të dy opsionet. Unë mendoj se kur bën imazhin të jep një mundësi që të mund të zgjedhësh uefi ose të dy mënyrat. Cilido qoftë 32 ose 64, në parim, nuk ka rëndësi, në kohën e nisjes dhe instalimit, mund të ketë rëndësi më vonë kur përdorni më shumë ose më pak burime.

 6.   Rafael González dijo

  Unë provova versionin 32 bit dhe ajo thau të 4 CPU-të AMD Phenom X4 në një mënyrë të çrregullt duke prishur sistemin; atëherë instalova versionin 64-bit dhe gjeta një sistem që funksionon si duhet, madje edhe shumë më i optimizuar se xubuntu, dhe linux mint xfce, të cilin e kam shumë dashuri për linuxero; me pak fjalë, çdo pajisje është një botë.