MX Linux: Vazhdon të kryesojë renditjen në DistroWatch me më shumë surpriza

MX Linux: Vazhdon të kryesojë renditjen në DistroWatch me më shumë surpriza

MX Linux: Vazhdon të kryesojë renditjen në DistroWatch me më shumë surpriza

Postimi ynë sot i kushtohet një Distro e GNU / Linux, të cilat ne i përmendim rregullisht, pasi që, ndër të tjera, ofron shumë përfitime të shkëlqyera (karakteristikat, funksionalitetet dhe përfitimet), të theksuara tashmë në botimet e mëparshme. Dhe kjo nuk është askush tjetër veç MXLinux.

Po, e njëjta që sipas të njohurve dhe vizitave Renditja botërore de Distros Linux / BSD i quajtur DistroWatch, mbeti në I parë, si gjatë vitit 2019, ashtu edhe deri më tani në vitin 2020.

MX Linux: DistroWatch

Për më pak të ditur në atë që përfaqëson DistroWatch ose cila është rëndësia ose rëndësia e saj, vlen të sqarohet se ajo, duke cituar faqen tuaj të internetit është:

"Një faqe në internet e dedikuar për diskutimin, rishikimin dhe azhurnimin e informacionit në lidhje me sistemet operative me burim të hapur. Kjo faqe është veçanërisht e përqendruar në shpërndarjet e Linux dhe aromat e BSD, megjithëse ndonjëherë diskutohen sisteme të tjerë operativë me burim të hapur. Ka shumë informacion mbi shpërndarjet e Linux dhe kjo faqe përpiqet të mbledhë dhe prezantojë atë informacion vazhdimisht për ta bërë më të lehtë për t'u gjetur.".

Dhe në lidhje me tuajin Renditja e distros më të njohur Linux / BSD, vlen të theksohet sa vijon:

"Statistikat e renditjes së vizitorëve në faqen e DistroWatch janë një mënyrë e lehtë për të matur popullaritetin e shpërndarjeve Linux dhe sistemeve të tjera operative falas midis vizitorëve në këtë faqe në internet. Ato nuk ndërlidhen me përdorimin ose cilësinë dhe nuk duhet të përdoren për të matur pjesën e tregut të shpërndarjeve. Ata thjesht tregojnë numrin e herë që një faqe shpërndarëse është aksesuar në DistroWatch.com çdo ditë, asgjë më shumë".

MX Linux: Lajme Tetor 2020

MX Linux: NjëStabilitet i lartë dhe performancë solide

Çfarë është MX Linux?

Siç kemi thënë në fillim, ne kemi folur në raste të tjera për të MXLinux, kështu që në këtë mundësi dhe vetëm për ata që mund të mos e dinë atë, ne do të citojmë përshkrimin e tij të dhënë nga e saj faqen zyrtare të internetit, dhe pastaj diskutoni lajmet e tyre të fundit.

MXLinux është:

"MX Linux është një sipërmarrje bashkëpunuese midis komuniteteve antiX dhe MX Linux. Isshtë një familje sistemesh operative që janë krijuar për të kombinuar tryeza elegante dhe efikase me qëndrueshmëri të lartë dhe performancë të fortë. Mjetet grafike të MX ofrojnë një mënyrë të thjeshtë për të përmbushur një larmi detyrash, ndërsa fotografia e trashëguar e antiX dhe mjetet Live USB shtojnë aftësi mbresëlënëse të transportueshmërisë dhe rimarrjes. Ekziston një mbështetje e gjerë në dispozicion përmes videove, dokumentacionit dhe një forumi shumë miqësor".

Në rast, ju doni të lexoni më shumë rreth MXLinux, ne rekomandojmë pasi të keni mbaruar këtë botim për të parë 2 të fundit botimet e mëparshme për këtë

Artikulli i lidhur:
MX Linux: Lajmet më të fundit për muajin shkurt 2020
Artikulli i lidhur:
MX Linux 19: Versioni i ri i bazuar në DEBIAN 10 është lëshuar

Dhe për të parë MX Linux në DistroWatch mund të klikoni në vijim lidhje.

Lajmet e fundit

Sipas Blog zyrtar i MX LinuxNë tremujorin e fundit, informacioni më i rëndësishëm për të ka qenë si më poshtë:

 • Lëshohet përgjigja personale e ISO MX 19.2 Base Edition: Një ISO që vjen me të gjitha përfitimet e MX por me aplikime minimale, domethënë një ISO i krijuar për të përmbajtur të gjitha përfitimet e sistemit MX Linux, pa desktop, aplikacione produktiviteti, lojëra, ndër komponentët e tjerë të integruar, të cilët janë zakonisht në ISO të zakonshëm (normal).
 • Publikimi i një pakete të re opsionale për MX-Fluxbox: Një paketë e re e quajtur mxfb-goodies është lëshuar për të punuar në WM FluxBox. Ai përfshin 4 funksionalitete të reja shtesë nën emrat e mëposhtëm: mxfb-pllaka, mxfb-paraqitje, mxfb-Skedarët e fundit mxfb-pavarur-sfondet.
 • Lëshimi i ISO MX Workbench 2020: Një ISO i personalizuar synon të jetë një lloj mjeti i stilit të thikës së ushtrisë zvicerane për sysadmins, pasi që përmban një mori programesh të dobishme që mund të përdoren për të klonuar disqet dhe ndarjet, për të rikuperuar skedarët, për të skanuar viruse dhe rootkits, për të vlerësuar krahasimin e pajisjeve , fshirja me makinë, ndër shumë të tjera.
 • Lirimi i azhurnimit MX-Fluxbox 2.2: Një azhurnim i ri për WM FluxBox i integruar në MX Linux, i cili ndër të tjera, tani ka një shirit i ri mjetesh dhe aplikacione lëshimi, dhe prezanton përmirësime të konsiderueshme që synojnë rritjen e kënaqësisë dhe komoditetit për përdoruesit e të gjitha niveleve të aftësive.
 • Lëshimi i ISO MX-19.2 KDE: Një ISO i paraqitur nën një version 64-bit të aktivizuar nën formatin MX Linux Advanced Hardware Support / AHS që përfshin mjedisin e KDE Plasma Desktop.

Siç mund ta shihni MXLinux është një Distro e GNU / Linux në zhvillim dhe rritje të vazhdueshme, gjë që ia ka vlejtur për të fituar pozicionin që përdoruesit i kanë dhënë DistroWatch.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" rreth Distro «MX Linux»dhe më e fundit e saj lajme (njoftime), e cila ka udhëhequr prej kohësh renditjen e njohur në internet të quajtur «DistroWatch»; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)