Në Fedora 40, mbështetja për X11 në KDE do të ndërpritet

KDE Plasma 6

KDE Plasma 6 është versioni tjetër i KDE

Pak ditë më parë u dha lajmi në versionin tjetër të Fedora 40 (i cili do të mbërrinte në pranverën e vitit të ardhshëm) Mjedisi i përdoruesit të KDE Plasma 6 është planifikuar të migrohet në Wayland.

Aoife Moloney nga ekipi inxhinierik, publikoi planin që u përgatit me pjesëmarrjen e zhvilluesve Fedora të KDE SIG për të migruar versionin e Fedora 40 me KDE Plasma 6, në mënyrë që kjo ndaloni plotësisht mbështetjen e seancave bazuar në protokollin X11, duke lënë vetëm mundësinë e përdorimit të Wayland.

Vlen të përmendet për vendimin për heqjen e seancës X11 në Fedora 40 në një mjedis Plasma 6, Mbështetja për ekzekutimin e aplikacioneve X11 do të ofrohet ende në një sesion të bazuar në Wayland duke përdorur serverin XWayland DDX.

KDE Plasma 6 është pasardhësi i KDE Plasma 5 i krijuar nga Komuniteti KDE. Ai bazohet në Qt 6 dhe KDE Frameworks 6 dhe sjell shumë ndryshime dhe përmirësime në krahasim me versionet e mëparshme. Për Fedora Linux, kalimi në KDE Plasma 6 do të përfshijë gjithashtu heqjen e plotë të mbështetjes për sesionin X11, duke lënë vetëm Plasma Wayland si modalitetin e vetëm desktop të ofruar.

Ndër arsyet e përmendura për ndërprerjen Lidhur me mbështetjen e sesionit X11 në edicionin Fedora 40 me KDE Plasma 6, citohen pikat e mëposhtme:

  • Zhvlerësimi i serverit X.Org në RHEL 9 dhe vendimi për ta hequr atë plotësisht në versionin kryesor të ardhshëm të RHEL 10.
  • Zëvendësimi i drejtuesve të fbdev në Fedora 36 përmendet gjithashtu si një faktor kontribues për të lënë mbështetjen e Wayland vetëm për drejtuesin simpledrm, i cili funksionon saktë me Wayland, si dhe shfaqja e mbështetjes Wayland në drejtuesit e pronarit NVIDIA. .
  • Heqja e mbështetjes së sesionit për X11 do të reduktojë ndjeshëm përpjekjet e mirëmbajtjes dhe do të çlirojë burime që mund të përdoren për të përmirësuar cilësinë e stivës së KDE.

Kjo do të zvogëlojë në mënyrë dramatike ngarkesën tonë të mbështetjes dhe do të na japë mundësinë të fokusohemi në cilësinë e grupit të KDE Plasma dhe të vazhdojmë natyrën tonë të përparuar të veçorive. Fedora KDE SIG do të mbajë një rrjedhë të vetme kodi për të gjitha objektivat e shpërndarjes të mbështetur (Fedora Linux 40+, Fedora Extra Paketat për Enterprise Linux 10+).

Kjo gjithashtu nuk do të thotë që aplikacionet X11 nuk do të funksionojnë në Plasma 6, pasi ne do të vazhdojmë të mbështesim Xwayland për të ekzekutuar aplikacionet X11 në Plasma Wayldhe.

Përveç kësaj, përmendet se vazhdimi i ofrimit të mjedisit KDE Plasma 5 me një KDE për zhvillimin e Plasma 11 dhe zhvlerësimin e KDE Plasma 40.

Dhe siç kemi përmendur në një artikull të mëparshëm, nisja e KDE 6 u vonua kështu që është planifikuar për shkurt 2024. Në degën e re, do të ketë një kalim në bibliotekën Qt 6, do të ndryshohen disa konfigurime bazë, do të pastrohen veçoritë e vjetruara dhe grupi bazë i bibliotekave dhe komponentëve të funksionimit do të hiqet. e KDE Frameworks 6, e cila formon grumbullin e softuerit KDE do të përditësohet.

Si parazgjedhje, KDE Plasma 6 do të ofrojë një seancë duke përdorur protokollin Wayland, një ndërfaqe e re e ndërrimit të detyrave dhe një modalitet i ekranit të panelit lundrues. KDE Frameworks 6 do të përfshijë një rishikim të madh të API-së.

Duke sjellë KDE Plasma 6 në Fedora, ne demonstrojmë udhëheqjen dhe përkushtimin tonë për të sjellë teknologjitë më të fundit dhe më të mëdha nga komuniteti KDE në botë.

Në fund, për sa i përket propozimit, është e rëndësishme të përmendet se ende nuk është marrë parasysh nga FESCO (Komiteti Drejtues i Inxhinierisë Fedora), i cili është përgjegjës për pjesën teknike të zhvillimit të shpërndarjes Fedora, por duke pasur parasysh propozimet më të fundit në të paktën botimet e Fedora 33 deri në atë aktual që është Fedora 38, shumica (nëse jo pothuajse të gjitha ) janë miratuar.

Dremitje të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.