Në dispozicion OpenSUSE Bris 42.3 bazuar në SUSE Linux Enterprise 12 SP3

Faleminderit Buletini i OpenSUSE kemi zbuluar se tani është në dispozicion për shkarkim Hapi OpenSUSE 42.3 e cila bazohet në të njohur SUSE Linux Enterprise 12 SP3 dhe që u drejtohet të gjitha llojeve të përdoruesve, nga individët te kompanitë. Ky version i ri i OpenSUSE vjen i ngarkuar me shumë përmirësime, instalimi si një sistem operativ desktop dhe server, plus integrimi i shkëlqyeshëm i reve.

Hapi OpenSUSE 42.4 është rezultat i më shumë se 8 muajve të përpjekjes për zhvillim nga ekipi OpenSUSE, ai integron kernel 4.4, një larmi e madhe softuerësh të azhurnuar që shpërndahen në zona që i kushtohen lojrave, shëndetit, automatizimit të zyrës, monitorimit të rrjetit ndër të tjera.

Rreth OpenSUSE Bris 42.3

Ne e kemi testuar këtë version dhe mund të vërtetojmë stabilitetin e tij, mjedisi i desktopit GNOME ndihet mjaft i lehtë dhe zgjedhja e madhe e softuerit të instaluar do të thotë që ne të mund të shijojmë një sistem operativ për të gjithë përdoruesit në një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë.

Midis shumë veçorive të ofruara nga ky version i ri i OpenSUSE mund të rendisim si më poshtë:

 • Bazuar në lëshimin e ndërmarrjes SUSE Linux Enterprise 12 SP3.
 • Mbështetje e zgjatur.
 • Mjet i fuqishëm dhe i thjeshtë i instalimit, i cili na udhëheq nëpër të gjitha fazat e nevojshme për të filluar OpenSUSE Bris 42.3.
 • Synojnë të gjitha llojet e përdoruesve: nxënës, ekspertë, administratorë serverësh, zhvillues, etj.
 • Siguron një sistem operativ ideal për ambiente fizike, virtuale ose resh.
 • Ai siguron mbështetje të shkëlqyeshme për të luajtur në Linux, duke mbështetur Steam, Wine dhe PlayOnLinux si dhe duke ofruar integrim me shumicën e lojërave të zhvilluara për Linux.
 • Ai ka një shumëllojshmëri aplikacionesh të instaluara si parazgjedhje, që u drejtohen profesionistëve dhe përdoruesve të zakonshëm, që mbulojnë automatizimin e zyrës, softuer të dedikuar, shkencë dhe fusha të ndryshme.
 • Një numër i madh i paketave të azhurnuara, me udhëzime të gjera të sigurisë dhe mbështetje për një shumëllojshmëri harduerësh.
 • Ai përfshin Linux Kernel 4.4.
 • Pajisur me mjedisin desktop KDE 5.8 si parazgjedhje plus aftësinë për të ekzekutuar GNOME 3.20 (Rekomandohet). Në mënyrë të ngjashme, një larmi mjedisesh desktop mund të shtohen duke përdorur mjetin e zgjedhjes së desktopit OpenSUSE.
 • Ideale për tu implementuar si server, pasi siguron të gjitha mjetet yast pa nevojën e një mjedisi grafik.
 • Pajisur me Borg një mjet i fuqishëm rezervë.
 • Teknologji dhe mjete të ndryshme për zhvilluesit, veçanërisht të orientuara drejt shërbimeve cloud.
 • Përfshirja e parazgjedhur e mjeteve, gjuhëve dhe bibliotekave për programues si Python, Ruby, Perl, Go, Rust, Haskell ndër të tjera.
 • Falas, e qëndrueshme, e shpejtë, e sigurt dhe me performancë të lartë.

Si të shkarkoni OpenSUSE Leap 42.3

Për të marrë OpenSUSE Leap 42.3 thjesht shkoni te Qendra e softverit OpenSUSE dhe shkarkoni versionin në dispozicion sipas arkitekturës sonë. Përdoruesit e një versioni të mëparshëm të OpenSUSE mund të azhurnojnë nga mjeti në sistemin e destinuar për atë qëllim ose, duke mos arritur atë, të ndjekin udhëzues i azhurnimit nga ekipi i OpenSUSE.

Ky është një distro i orientuar nga çdo përdorues, qëndrueshmëria e tij dhe shumëllojshmëria e gjerë e softuerit e lejojnë atë të jetë një alternativë reale dhe e fuqishme ndaj çdo distro tjetër, kështu që ne rekomandojmë që ta provoni dhe të dashuroheni me një me garancinë SUSE


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis Bárcenas Cabron dijo

  Zvarritni çështjen e varësive dhe është akoma shumë e fryrë

 2.   George E. dijo

  Një shpërndarje shumë e mirë, unë kam punuar me hap të parë 42.2 për 2 vjet, dhe unë nuk ankohem për asgjë, duke qenë përdorues i dritareve, kjo është distro me të cilën unë qëndroj, pasi provova shumë që janë gjithashtu të shkëlqyera kjo më bindi, ne do të përpiqemi të shohim se si.