Në dispozicion Linux Mint 15 "Olivia" Xfce RC

nenexhik_xfce

Për përdoruesit e Linux Mint dhe sidomos të Xfce, sot dita ka filluar me një lajm të shkëlqyeshëm: Versioni kandidat i Linux Mint 15 Xfce.

Çfarë na sjell kjo nisje? Asgjë e re për shumë njerëz. Ndryshimet e njëjta dhe më të mira nga versionet e tjera të Mint në lidhje me MDM, Menaxherin e Programeve, Menaxherin e Drejtuesit, sfondet e reja dhe natyrisht, Xfce 4.10.

Ju mund ta shihni njoftimin zyrtar në Blog Linux Mint dhe mu në atë postim, lidhjet e shkarkimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gjerësia dijo

  Mirësevini, mbase e provoj në një kompjuter diçka të vjetër që kam, asgjë më shumë sesa të ngatërrohem me të

 2.   peterçeko dijo

  Jam i lumtur për përdoruesit e Linux Mint, por ajo që më mbush vërtet me Elav është azhurnimi i bërthamës që të gjithë përdoruesit e testimit të Debian kanë marrë që kur u azhurnua në versionin 3.9.6-1: D.

  Në të njëjtën mënyrë, përdoruesit e testimit të Debian tashmë kanë XFCE 4.10 për një kohë: D.

  1.    peterçeko dijo

   Në të njëjtën kohë unë ju informoj se ky bërthamë është gjithashtu i disponueshëm për versionin e qëndrueshëm të Debian përmes backport-wheezy back

   1.    shejtani AG dijo

    A dini si ta azhurnoni atë bërthamë në Wheezy? Më jep një gabim varësie kur dua të azhurnoj kernelin.

    1.    peterçeko dijo

     Përshëndetje,
     është e mundur të azhurnohet në një mënyrë shumë të thjeshtë. Shtoni repo wheeyz-backport në burimet tuaja. lista:

     debutuese http://ftp.debian.org/debian/ kontributi kryesor i back-wheezy është pa pagesë
     deb-src http://ftp.debian.org/debian/ kontributi kryesor i back-wheezy është pa pagesë

     Pastaj hapni terminalin dhe azhurnoni:

     su
     (shkruani fjalëkalimin tuaj kryesor)

     apt-get Azhurimi

     apt-get -t wheyy-backports dist-upgrade

     Me dist-azhurnimin e parë azhurnohet gjithçka që është e nevojshme për të qenë në gjendje të instaloni kernelin e fundit në mënyrë që të vazhdojmë përsëri:

     apt-get Azhurimi

     apt-get -t wheyy-backports dist-upgrade

     Dhe voila

     1.    shejtani AG dijo

      Asgjë Më tregon se paketat janë ruajtur: linux-image-686-pae dhe linux-headers-686-pae

     2.    peterçeko dijo

      Ekziston një varësi (linux-image-3.9-0.bpo.1) e cila ende nuk është ngarkuar dhe është në zhvillim e sipër siç raportohet në vetë Debian, por ju gjithmonë mund ta instaloni këtë bërthamë duke shtuar testimin e repos

      http://packages.debian.org/wheezy-backports/linux-image-amd64

     3.    shejtani AG dijo

      Oh ne rregull. Të paktën e di që nuk është diçka që është vetëm në sistemin tim. Do te vije

     4.    patodx dijo

      Të dhëna të mira Petercheco, por më trego diçka, si po shkon Jessie? e qëndrueshme, gabime ...
      Nga rruga, informacion i mirë për Mint XFCE, linux minta një distro për të cilën kam shumë dashuri.
      faleminderit elav për informacionin tuaj.

     5.    peterçeko dijo

      Përshëndetje Patodx,
      Deri më tani nuk kam pasur një problem të vetëm në Debian Wheezy si dhe Jessie kështu që nuk kam asnjë mundësi tjetër për të rekomanduar: D. E njëjta gjë mund të thuhet nga Elav ose kushdo tjetër që përdor degën e testimit. Vini re se dega e testimit të Debian është shumë më e qëndrueshme se dega e qëndrueshme e Ubuntu ose Linux Mint :).

    2.    Striders dijo

     @ Peter: A keni probleme me Bluetooth? Unë kam një dongle usb që bën që sistemi të mbyllet dhe të kërkojë një rindezje. Kalon në Ubuntu 12.04 (i386) /13.04 (x64) dhe Fedora 19 (x64)

     1.    Striders dijo

      dhe në debian 7, ende nuk kam provuar debian jessie

     2.    peterçeko dijo

      Epo unë përdor një stilolaps Bluetooth në debian me aplikacionin gnome-bluetooth në gnome dhe në kde unë përdor bluedevil pa ndonjë problem por kjo varet nga pajisja juaj. Mund të provoni me aplikacionin blueman nëse dy të mëparshmit nuk ju lejojnë .. 🙂

 3.   pandev92 dijo

  Në rregull, unë do të instaloj edicionin xcfe në kompjuterin e mamasë time.

  1.    peterçeko dijo

   Jolines Pandev92,
   Unë shoh që Mac OS X juaj nuk ka zgjatur .. Çfarë ndodhi?

 4.   Leper_Ivan dijo

  Me siguri që unë do të bëj të njëjtën gjë si @ pandev92, unë do ta instaloj versionin me XFCE në laptopin e nënës sime .. Duke bërë thashetheme pak, zbulova se RC me KDE ka disa gabime.

  1.    me seksi dijo

   Djathtas, Ivan: Përveç që LM15 KDE RC u refuzua disa herë, unë e ula atë dhe ajo nuk filloi. Ajo i dha frikë fazës së kernelit. Deri sa të jetë gati, do të jetë si një muaj mbështetje !!

 5.   WaKeMaTTa dijo

  Epo do ta provojmë

 6.   anicca dijo

  Çfarë problemesh mund të krijoni kur mbaroni mbështetjen?

  1.    sieg84 dijo

   nuk ka më azhurnime

 7.   Miguel dijo

  Epo do ta provoj

 8.   Hkhiquis! dijo

  Sa bukur, ky version ka mbështetje gjuhësore në Spanjisht. 🙂

bool (e vërtetë)