Në dispozicion Pink 2012 Beta: Një tjetër distro me bazë në Mandriva

Rosa është shpërndarje "një tjetër" GNU / Linux, mirëmbahet nga një kompani ruse, e cila ka si një veçori të veçantë në të cilën bazohet çak, kështu që ne kemi "një alternativë më shumë" përveç Magjia 😀

ROZË 2012 do të ketë 5 vjet mbështetje, kështu që do të jetë e para LTS (Përkrahur Afatgjatë) të shpërndarjes ruse. Ky version është koduar 'maratonë'dhe përdorimin KU 4.8.1 si Mjedisi i desktopit. Në këtë version të ri, performanca është përmirësuar, në a Kernel 3.0.26. Në shikim të parë mund të shihni se ka një Artwork kujdesur shumë mirë, gjë që unë e dua. Rosa përmban mbështetje për të reja Intel 'Sandy Bridge' dhe mund të shkarkohet nga lidhja vijuese:

Shkarkoni Trëndafilin

Më shumë informacion: @distrowatch.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Josue dijo

  Çfarë distro e bukur, por a do të jetë ajo kompani ruse si Canonical me Ubuntu? Me azhurnimin e programeve online ?? Duket interesante, mendoj se do të lëviz !!! 😀

  1.    isar dijo

   Nuk e di nëse do të përfundojë si kanunor. Por për momentin ai ka dhënë një kontribut që për mendimin tim është interesant.

  2.    Të ndryshme dijo

   Kjo distro, për ata që nuk e dinë, është Mandriva - version rus -, pasi bazohet tërësisht në të, përdor të njëjtat mjete, dhe gjithashtu, e njëjta kompani është ajo që zhvillon një pjesë të mirë të Mandriva aktuale, përfshirë vepra arti, e cila me sa duket është saktësisht e njëjtë me ato të përdorura në shpërndarjen e tyre.

   Zhvendosja e fytyrës e Mandriva aktuale është tërësisht për shkak të njerëzve në ROSA Labs, të cilët kanë zhvilluar aplikacione dhe mjete interesante për KDE, siç është dosja plazmoid Stack Folder.

 2.   Oscar dijo

  Duket si një distro shumë interesante por ... Unë kurrë nuk kam qenë në gjendje të adaptohem në RPM, kam instaluar Mageia dhe Mandriva për të provuar, por nuk mund të ankoroj.

  1.    Të ndryshme dijo

   Në terma praktikë, çfarë ndryshimesh ka midis RPM dhe DEB në mënyrë që të mos mund të çiftëzoheni me të parën? Sepse të dy kanë të njëjtën strukturë për të instaluar ...

   1.    Oscar dijo

    Ndoshta keni të drejtë dhe ato janë vetëm idetë e mia, aktualisht në PC-në time kam Debian dhe në një tjetër ndarje Chakra, me këtë të fundit nuk e kam pasur të vështirë të adaptohem dhe ndihem jashtëzakonisht mirë.

   2.    targoni dijo

    YUM oO nëse flasim për fedora. Nuk është e njëjtë me një APT-GET D: Unë gjithashtu e kam të vështirë të ngas RPM-të ...

    1.    Annubis dijo

     Ashtu si kur keni kaluar në Linux e keni pasur të vështirë të mësoni disa gjëra? Dhe kjo është arsyeja pse DEB (e cila është e gabuar, pasi duhet të thuash DPKG) është më e mirë se RPM? Ergo Windows është më i mirë se Linux? xD

 3.   Nano dijo

  Unë e shoh të jashtëzakonshme, tryeza e Rosa-s është punuar shumë mirë, le të shpresojmë që ata të fillojnë të marrin forcë.

 4.   Marco dijo

  Unë e kam provuar Mandriva diku, veçanërisht në fazën e rinovimit që kur skuadra e Rosa doli në skenë, dhe në përgjithësi dukej mirë, por unë kurrë nuk kam marrë wifi të lumtur për të punuar. U lodha dhe shkova të jap Chakra.

 5.   Guxim dijo

  Unë do të betohesha që Rosa është ajo që është përgjegjëse për veprën artistike të Mandriva.

  Epo, ata bëjnë mirë të krijojnë distroin e tyre, kështu që për të përdorur këtë vepër arti nuk keni nevojë të përdorni Mandriva, të cilat, siç e dimë tashmë, janë franceze dhe të kopjuara në Mac.

  Ajo që më bezdis për këtë është se ata janë një kompani, kështu që midis 3 prej tyre qëndroj larg me Mageia.

  1.    Të ndryshme dijo

   Dhe që kur, nëse ka ndonjë gjë, e keni kopjuar Mandriva te Mac? O_o
   Mark Shuttleworth ka pranuar që ka marrë frymëzim nga Mac për dizajnin e Ubuntu në GNOME, por Mandriva? Në çfarë e kopjoni? : S

   1.    Guxim dijo

    Do të të gjej një foto, ajo që di është se ishte me 2011:

    http://ext4.files.wordpress.com/2011/07/mandriva-2011-rc2.png

    Në bankën e të akuzuarve, dhe nga rruga, ato butona janë shumë Vista

    1.    Të ndryshme dijo

     Pra, nëse një distro vjen me një bankë të të akuzuarve (ose një panel që simulon një bankë të të akuzuarve si në këtë rast), dhe me një përzierje ngjyrash që në një pikë të caktuar i ngjan asaj të Mac-it, po kopjoni në Mac?

     Dhe gjëja e butonave është thjesht një plazmoid, me atë rregull a do të thotë se të gjithë ata që përdorin plazmoidet e tipit Icon-Only Tasks po kopjojnë Windows? Dhe edhe nëse është kështu, ngrije dorën që nuk ka kopjuar kurrë askënd. Që kur Windows është një pikë referimi për sa i përket inovacionit të vet në desktop?

     Nga ana tjetër, ju po kritikoni Mandriva-n diçka që është bërë edhe në distro të vetë ROSA Labs, pasi mjedisi është saktësisht i njëjtë, vetëm se fotografia e desktopit të Rosa tregon desktopin me efektet grafike të çaktivizuara (kjo është arsyeja pse paneli i poshtëm shfaqet në gjendjen e tij të paracaktuar) ndërsa në foton që më keni vendosur në desktopin e Mandriva efektet ishin aktivizuar tashmë (gjë që bëri që paneli të merrte formën e një doku). Kjo do të thotë, nuk ka asnjë ndryshim, në Mandriva 2011 kur nuk aktivizove efektet grafike KDE pamja ishte saktësisht e njëjtë me desktopin e Rosa, dhe unë imagjinoj që kur efektet e desktopit të aktivizohen në këtë të fundit do të ndodhë e njëjta gjë si në Mandriva, dhe ai panel do të marrë formën e një doku.

     1.    Guxim dijo

      Pra, nëse një distro vjen me një bankë të të akuzuarve (ose një panel që simulon një bankë të të akuzuarve si në këtë rast), dhe me një përzierje ngjyrash që në një pikë të caktuar i ngjan asaj të Mac-it, po kopjoni në Mac?

      Po kjo është.

      Dhe gjëja e butonave është thjesht një plazmoid, me atë rregull a do të thotë se të gjithë ata që përdorin plazmoidet e tipit Icon-Only Tasks po kopjojnë Windows?

      në mënyrë efektive

      ju po kritikoni Mandriva-n diçka që bëhet edhe në distro të ROSA Labs

      Unë nuk e dija atë, por hej brenda asaj që i përshtatet Rosa nuk është franceze, e cila është një pikë shumë pozitive për ta

     2.    Të ndryshme dijo

      Epo, më lejoni t'ju them se keni një koncept disi sipërfaqësor të kopjimit, sepse ka aq skema ngjyrash sa në ylber, por ato që janë më të lehta për tu parë në një desktop janë dukshëm më të vogla, kështu që vendosni një përzgjedhje të ngjyrave gri me bojëqielli nuk duket se kopjon Mac.Më së shumti një frymëzim i lehtë, por jo një kopje, e cila nuk është e keqe hej, këtu ne të gjithë kopjojmë të gjithë.

      Dhe para se Windows të përdorte ato butona në panelin e saj, tashmë kishte plazmoidë për KDE që bënin të njëjtën punë, kështu që kam frikë se në çdo rast Windows është ai që kopjon.

      Dhe së fundmi, po për francezët?

      PS: Mandriva është francez-brazilian që kur Mandrake u bashkua me Conectiva, dhe tani me hyrjen e ROSA Labs ajo gjithashtu ka anën e saj ruse.

      1.    Guxim dijo

       Dhe së fundmi, po për francezët?

       A ju kujtohet një postim i caktuar në Mandriva ku Malcer? Jam shumë i sigurt se kishte komente nga ju.

       Dhe para se Windows të përdorte ato butona në panelin e saj, tashmë kishte plazmoidë për KDE që bënin të njëjtën punë, kështu që kam frikë se në çdo rast Windows është ai që kopjon.

       Në atë rast, ai që kopjon është Windows, si zakonisht.

       Frymëzohuni, asgjë nuk ndodh, por ajo simulim dok është një kopje e Mac


     3.    Të ndryshme dijo

      Epo, kam lexuar dhjetëra postime në lidhje me Mandriva, por nuk mbaj mend se cilin e keni fjalën apo çfarë roli kishin francezët në vetvete ...

      Dhe ç'është me dokun, e vërteta, nuk më kujton më shumë një Mac se sa çdo desktop GNOME me dokun e tij më kujton. Dhe kjo ishte pikërisht një nga gjërat që më tërhoqi vërtet vëmendjen në Mandriva 2011, që duke u përqëndruar plotësisht në KDE, ajo kishte një pamje më "gnomera" se kurrë, duke përdorur një modifikim të temës Elementare dhe ikonave GTK si temën e paracaktuar. .

     4.    Të ndryshme dijo

      Ende nuk e di cili është problemi juaj me francezët.

      1.    Guxim dijo

       Ata lavire spanjolle, ma kane bere mua


     5.    Të ndryshme dijo

      Çfarë ju kanë bërë francezët?

      Por sipas mënyrës suaj të të menduarit, nëse, për shembull, një norvegjez më kafshon, a kam të drejtë të urrej të gjithë norvegjezët? Çfarë ju bën të mendoni se të gjithë janë njësoj dhe se sjellja e tyre është e lidhur me vendin në të cilin jetojnë?

      1.    Guxim dijo

       Për mua dhe për shumë më tepër njerëz, siç thashë ku Malcer në postim, gjëja e Kupës së Botës, gjëja Dofu $ dhe jam i sigurt se më shumë gjëra që as nuk i mbaj mend.

       Në përgjithësi, njerëzit e secilit vend kanë tendencë të jenë një mënyrë, për shembull kinezët janë zakonisht jo miqësorë siç mund të shohim në dyqanet kineze ose rumunët që janë të dehur që vjedhin në Metro, atje janë në lajme.


     6.    Të ndryshme dijo

      Do të bënit mirë të moderonit paragjykimet tuaja. A janë të gjithë kinezët jomiqësorë? Jo
      A janë të gjithë rumunë lypës të dehur që vjedhin në metro? Padyshim që jo. Se nuk keni parë asgjë tjetër nuk do të thotë se nuk ka asgjë tjetër, bëni kujdes kur pemët nuk ju lënë të shihni pyllin, sepse padyshim nëse shkoni në Rumani do të shihni gjithçka, nga të dehurit që vjedhin në metro, e deri te njerëz të shkolluar dhe të mirë që respektojnë të gjithë. Nuk është në rregull që të prerë të gjithë nën të njëjtin model.

      Dhe e njëjta gjë ndodh me francezët, çfarë bëri një nga ju? Epo djalë, ke pasur fatin e keq të hasësh në një të padëshirueshme. A do të thotë se janë të gjithë njësoj? Sigurisht që jo. Ju do të gjeni francezë që kanë apati për ne dhe të tjerët që kanë ndjeshmëri për ne. Por ajo që natyrisht nuk do të bëj është të krahasoj njerëzit e vendeve të ndryshme për sjelljen e tyre në futboll ose në ndonjë sport tjetër, kur shfaqen rivalitete të këqija, ata të gjithë bëhen të egër, nga do të vijnë.

      1.    KZKG ^ Gaara dijo

       Këtu pajtohem pa dyshim Të ndryshme
       GuximNë Kubë, shumica dërrmuese dëgjojnë reggeatón, atyre u pëlqen të kërcejnë dhe ahengje, ata adhurojnë karnavalet dhe ato kongregacione të tepruara dhe më shumë ... Sidoqoftë, të thuash se të gjithë Kubanët janë të njëjtë është po aq gabim sa të thuash që Marku është shoku yt, dhe Shembullin e gjallë e keni këtu çdo ditë, sepse as madje i gjallë as nuk na pëlqen të kërcejmë, nuk na pëlqen diskoteka, ne e urrejmë reggeathon dhe etj ...

       Përgjithësimi është padyshim i dëmshëm


     7.    isar dijo

      Por a ka ndonjë dobi në përpjekjen për të marrë guximin të kuptojë atë frymëzim! = Kopjoni dhe se kopjimi nuk është i keq? Për të çdo gjë që është minimalisht e ngjashme është një kopje.

      Nëse ai madje më tha që desktopi im ishte një kopje e unitetit duke vendosur shiritin e paracaktuar kde (me detyrat e detajuara për dritare) në të majtë.

     8.    Guxim dijo

      Nëse ai madje më tha që desktopi im ishte një kopje e unitetit duke vendosur shiritin e parazgjedhur kde (me detyrat për dritare) në të majtë

      Nxirr komentin sepse nuk mbaj mend.

      A janë të gjithë kinezët jomiqësorë?

      Në shumicën dërrmuese të dyqaneve kineze ata flasin keq për ju, madje në një kam parë se si ata shkëputën një shok klase nga shkolla e mesme pak më shumë se një vit më parë.

      Në përgjithësi, është kështu, që nuk ka asnjë rregull pa përjashtim, po, por zakonisht ato janë tehe

      A janë të gjithë rumunë lypës të dehur që vjedhin në metro?

      Nëse ata kanë famën që kanë, nuk mendoj se është sepse e bëjnë.

      Vendosa një çështje, vitin e kaluar, ditën e fundit para festave të Krishtlindjeve.

      Nuk më pëlqen të pi dhe më pak në park për shkak të majave dhe trungjeve.

      Epo, unë jam shumë mirë duke luajtur futboll dhe një rumun po shkonKZKG ^ Gaara ju e dini kush është, ai që po mendon) dhe koricea një shishe vodka.

      Ajo kap, mbush një gotë, del mbrapa meje, ma vendos në gojë dhe më bën të pi vodka sepse asaj i pëlqen.

      Çfarë kam gjetur me një të padëshirueshme? Po, por është në lajmet atje kur rumunët po grabitin metronë dhe fyejnë ose kërcënojnë reporterët.

      Nëse shkoni në Rumani do të shihni gjithçka, nga të dehurit që vjedhin në metro, te njerëzit e shkolluar dhe të mirë që respektojnë të gjithë

      Unë njoh një tjetër (jo të padëshirueshëm) i cili kur kthehet nga pushimet thotë se ky vend është bërë një mut dhe plot me **.

      Disa do të ruhen sepse nuk ka asnjë rregull pa përjashtim, por zakonisht ato janë të tërbuara.

      Dhe e njëjta gjë ndodh me francezët, çfarë ka ngacmuar njëri prej jush? Epo djalë, ke pasur fatin e keq të hasësh në një të padëshirueshme. A do të thotë se janë të gjithë njësoj?

      Le të kujtojmë një fakt historik, Spanja kishte një luftë me Francën pasi që ata donin të vendosnin José Bonaparte si sundimtar këtu.

      Aty fillon gjithçka.

      Gjëja e Kupës së Botës nuk është për shkak të tifozëve, pasi Spanja ka më të keqen, por për shkak të FIFA-s, gjyqtarët më të këqij ishin Spanja (Howard Webb) gjithmonë duke fishkëllyer kundër Spanjës. Shembulli më i qartë është goditja e De Jong ndaj Xabi Alonso.

      Gjobë për ekipin spanjoll për numrin e gabimeve në finalen e Kupës së Botës.

      Dhe siç isha duke thënë, gjëja Dofu $, që jo vetëm më kanë kafshuar mua, por disa, dhe madje edhe ata që nuk janë as Spanjollë as Francezë ankohen për keqtrajtimin që u bëhet në atë lojë të vogël.

      Spanjisht dhe Frëngjisht nuk janë marrë kurrë mirë.

      1.    elav <° Linux dijo

       Çfarë të kam thënë që të ofendosh të tjerët Guxim? Nëse nuk ju pëlqen rumunët, kinezët, indianët, Mark Shuttleworth, Bill Gates, Steve Jobs dhe ubunto, atëherë gëlltisni atë që mendoni, ose të paktën, mos e vendosni DesdeLinux, sepse që nga fillimi, nuk ka asnjë lidhje me të GNU / Linux as Softueri i Lirë në Përgjithësi.


      2.    Guxim dijo

       Të shohim, burrë, ti nuk e di.

       Unë kam thënë, si pikë kundër Rozës, se ata janë francezë.

       Çfarë lidhje ka me Linux? Shumë.

       Përveç kësaj, unë nuk po ofendoj askënd, është ajo që ata janë dhe shihet nëse jo në lajme është se ata e kanë bërë atë ose nëse jo një të njohur.

       Dhe të mos flasim se nuk ka asnjë lidhje sepse keni shtrembëruar (si shumë) atë që nuk është shkruar.


 6.   Merlin The Debianite dijo

  Kam lexuar komentet tuaja dhe e vërteta është LOL.

  Nuk e kuptoj pse Guximi mërzitet kaq shumë dhe pse të gjithë po përpiqen ta bëjnë atë të ndryshojë.

  Almostshtë pothuajse si të kërkosh nga një Taliban që të mos bëjë vetëvrasje në emër të Allahut.

  Mendim i përgjithshëm për të gjitha komentet tuaja:
  LOL.

  Kjo distro nuk më tërheq vërtet vëmendjen, megjithëse e pranoj që në shikim të parë duket mirë.

 7.   Guxim dijo

  as elav dhe as unë nuk duam të kërcejmë, nuk na pëlqen diskoteka, ne e urrejmë reggeatón dhe etj

  HAHAHA

  Unë dyshoj shumë, mund të të bëj një bisedë, nuk do ta bëj sepse çmendesh.

  Ka këngë dhe video të Nu Metal që janë reggaeton, kështu që do të thotë që të pëlqen.

  Kushdo që nuk e pranon që kënga Jet Pilot nga System Of A Down mbart një pasazh reggaeton është se ai është i shurdhër i humbur dhe një postues.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Epo mirë ... hahaha ... më mirë flas për vete vetëm HAHA.
   Dhe nga rruga, unë nuk jam një tifoz i SOAD ... një ose dy këngë janë vetëm ato që më pëlqejnë.

   1.    Guxim dijo

    The System Of A Down Unë them më shumë për elav, por ju prapë ju pëlqen Linkin Park dhe Slipknot (videoja e Kujtimeve të Vdekura është reggaeton)

    1.    elav <° Linux dijo

     Ju më keni në topa tashmë me këtë temë. Çfarë ka rëndësi për ju se çfarë pëlqejnë të tjerët? Nuk kam pse të jem më keq se ti për të mos dëgjuar muzikën që të pëlqen. Tani koleg, fillo të kërkosh një të dashur dhe na le vetëm .. Për Zotin !!!

     1.    Guxim dijo

      Ajo që më bezdis është që ti e quan "mut" atë që nuk të pëlqen.

      Ditën tjetër ju përfundova me vezët në IRC

     2.    komentatori dijo

      Këtu ju fshini mesazhe për njerëzit kur nuk jeni dakord me një person të caktuar?
      Nëse është kështu, më thuaj të mos kaloj këtu përsëri.

      1.    elav <° Linux dijo

       Si në çdo faqe në internet, është normale që ato të formohen flakët me komente që nuk kanë asnjë lidhje me artikujt që botojmë. Normalshtë normale, dhe në DesdeLinux ka qenë politika jonë të respektojmë lirinë e shprehjes. Por një gjë është Liria e shprehjes, dhe nje tjeter Mosrespektimi. Këtu nuk do të lejojmë kurrë diskriminim racor ose seksual, ose shkelje të pjesës tjetër të përdoruesve, sepse për më tepër, ky nuk është qëllimi shoqëror i këtij blogu.

       Nëse duke vendosur një koment ofendoni një përdorues, është e qartë se ai do të eliminohet në mënyrë që të mos shkaktojë flakë. Nëse nuk jeni dakord me këtë, atëherë është zgjedhja juaj e lirë të kaloni këtu përsëri ose jo.


      2.    Guxim dijo

       Qij më mëso ta kem atë prekje i gjallë se e marr qumeshtin e keq menjehere hehehehe


      3.    Guxim dijo

       Fyerjet fshihen këtu, jo komentet që unë nuk i ndaj.

       Nëse doni të kaloni apo jo varet nga ju.


     3.    komentatori dijo

      Më mirë të kthehem te esdebian

      1.    elav <° Linux dijo

       Epo, ju jeni plotësisht të lirë ta bëni atë. Kënaquni.


 8.   Annubis dijo

  Guxim, e juaja është tashmë një gjykatë detyre. Unë nuk do të përpiqem të të ndryshoj, sepse nëse je idiot dhe të pëlqen të zhytesh në pabesueshmërinë tënde (si një derr zhyt në baltë ose mut) dhe je i lumtur ashtu, mirë për ty. Por bëj favorin e ekspozimit të vetes. Sepse me ato paragjykime që tregoni me kaq gëzim, është e vetmja gjë që merrni, të bëni budalla.

  1.    Annubis dijo

   : g / Por bëj favorin e ekspozimit të vetes. / s / / Por bëj favorin duke u përpjekur të mos ekspozohesh. / g

  2.    Guxim dijo

   Tashmë ai që më mungonte.

   Macho Unë tashmë ju thashë ku Malcer

  3.    komentatori dijo

   Unë tashmë i thashë njërit prej autorëve të blogut. Duhet patur kujdes gjatë zgjedhjes së bashkëpunëtorëve.

   1.    komentatori dijo

    "Bashkëpunëtorë"

   2.    Guxim dijo

    Trolololololol xD

 9.   Sergio Esau Arámbula Duran dijo

  Unë e dua punën e saj artistike, por duket si i njëjti MDV 2011 me një emër të ri dhe spërkatje, por me KDE 4.8

 10.   Germaine dijo

  Veryshtë shumë kurioze të hysh në një forum dhe pasi të kesh një përgjigje kuptimplote për pyetjen e bërë ose temën në fjalë, ata që nuk kanë asgjë për të kontribuar, e nxjerrin çështjen në gjëra të tjera të parëndësishme dhe përfundojnë në fyerje të ndërsjella, kjo është ajo që Kjo bën që shumë faqe të humbin seriozitetin dhe që të gjithë ne që jemi të ri në Linux të mendojmë pak para se të migrojmë përfundimisht në ndonjë distro Linux kur shohim se ka njerëz që krijojnë ndonjë "superlinux" sikur të ishin ata krijuesit dhe në vend që të ndihmonin rishtarët përfundojnë duke i zhgënjyer ata. Shpresoj që ta marrin parasysh përpara se të kritikojnë dhe nëse vërtet duan ta bëjnë, mendoj se nga një deputet ose një email ata mund ta bëjnë atë pa përzier askënd tjetër dhe pa gjeneruar kaos.

 11.   proshutë e tymosur dijo

  jo ti, por meqenese kam vizituar kete blog, mezi i lexoj artikujt dhe i kaloj komentet… ata pothuajse gjithmone me argetojne

  1.    Guxim dijo

   Po, më shumë se një herë e kam penalizuar sepse shoh që komentet në këtë blog janë të veçanta

 12.   jonathan dijo

  Pyetja ime është se si dreq janë instaluar programet shtesë? A ka ajo një qendër softuerësh, cilat komanda duhet të vendos në tastierë për të instaluar atë që dua? A nuk do të doja një ndihmë të vogël ???

 13.   Forumi Rosa Linux dijo

  Për mua ka qenë një shpërndarje e shkëlqyeshme. Nuk ka dyshim se ata kanë bërë një punë të mirë. Ajo e bazuar në Mandriva e bën atë më tërheqëse të vëmendjes (për mendimin tim) dhe kështu të jesh në gjendje të shkosh shumë larg.