Në Fedora ata planifikojnë të bëjnë një ndarje dhe ta riemërtojnë atë si Fedora Linux

Pa dyshim lZhvilluesit e shpërndarjes Fedora kanë dhënë shumë për të folur që nga semestri i fundit i vitit të kaluar dhe gjithashtu gjatë tre muajve që kanë kaluar këtë vit dhe nuk do të merret lehtë përpjekja që ata kanë treguar pasi shumë ndryshime të rëndësishme janë lëshuar për këtë shpërndarje të njohur Linux.

Dhe këtë herë nuk është përjashtim Epo, diçka e rëndësishme do të ndodhë brenda Fedora-s dhe po vetë drejtuesi i projektit (Matthew Miller) i cili njoftoi se ka marrë iniciativën për të ndarë komunitetin Fedora dhe emrat e shpërndarjes.

Dua te them brenda ndryshimit propozuar nga Matthew Miller mendohet se tha ndarja nga njëra anë, emri "Fedora" lidhet vetëm me të gjithë projektin dhe komunitetin e lidhur, ndërsa në rastin e shpërndarjes planifikohet të quhet Fedora Linux.

Shtë e vërtetë që për shumë njerëz mund të mos paraqesë ndonjë punë të madhe ndërsa për një pjesë tjetër të komunitetit kjo lëvizje thjesht nuk u pëlqen atyre (shpresojmë që kjo të mos rezultojë në një ndarje për shkak të disa pakënaqësive siç ka ndodhur në shpërndarjet e tjera), por Ky ndryshim është të menduarit në mënyrë që të bëhet një ndarje në lidhje me atë që është bërë dhe atë që ka të bëjë me të.

Me fjalë të tjera, arsyeja e ndryshimit me emër përmendet që projekti Fedora nuk është e kufizuar në një shpërndarje dhe po zhvillon gjithashtu depon e EPEL për RHEL / CentOS, dokumentacion, faqe në internet dhe mjete të ndryshme. Prandaj, kur them Fedora, do të doja t'i referohesha të gjithë projektit dhe jo një prej produkteve që krijohen.

Në të ai njoftoi bërë nga udhëheqësi i projektit Fedora Përmendet se ndryshimi i kërkuar i emrit është propozuar për Fedora version 35 ku do të zëvendësojë parametrin 'NAME = Fedora' në skedarin / etc / os-release me 'NAME = »Fedora Linux"'.

Kur flas për Projektin Fedora, dua të them: komuniteti. Shpërndarja Linux që ne bëjmë është e shkëlqyeshme, por komuniteti është çelësi. Kur njerëzit thonë "Fedora" pa një kualifikues, unë do të doja që ata të mendonin për "Project Fedora", jo copëzat që ne prodhojmë. Përveç kësaj, ne krijojmë më shumë se një gjë: EPEL, për shembull, përveç veprave artistike, dokumentacionit, faqeve të internetit dhe mjeteve që nuk janë të lidhura ngushtë me vetë sistemin operativ.

Gjatë viteve, ne nuk kemi bërë një punë të shkëlqyeshme për vendosjen e këtij dallimi. Tani, le të jemi më të qëllimshëm me gjuhën tonë.

Kohët e fundit kam kërkuar nga redaktorët e revistës Fedora që të fillojnë të përdorin "Fedora Linux" në vendet ku i referohemi sistemit operativ. Për shembull: "Përdorimi i mycoolpackage në Fedora Linux" në vend të "Përdorimi i mycoolpackage në Fedora". Menaxheri i Programit Fedora ka azhurnuar oraret dhe modelin e propozimit të ndryshimit për të përdorur "Fedora Linux" kur është e përshtatshme.

Parametri "ID = fedora" do të mbetet i pandryshuar, domethënë nuk është e nevojshme të modifikoni skriptet dhe blloqet e kushtëzuara në skedarët e specifikimit.

Në krah të edicioneve të specializuara, këto gjithashtu do të vazhdojnë të shpërndahen nën emrat e vjetër, të tilla si Fedora Workstation, Fedora CoreOS dhe Fedora KDE Plasma Desktop.

Po botimet dhe variantet e tjera? Vazhdoni të përdorni "Fedora Siç po bëjmë tashmë. Për shembull: "Fedora Workstation", jo "Fedora Linux Workstation".

Ideja e specifikimit të Fedora GNU + Linux në vend të Fedora Linux nuk ka marrë mbështetje, pasi fjalët e panevojshme e bëjnë të vështirë për tu kuptuar dhe megjithëse përbërësit e projektit GNU janë një lidhje e rëndësishme në Fedora Linux, shpërndarja nuk kufizohet vetëm në to dhe gjithashtu përfshin shumë paketa të tjera.

Gjithashtu, përdorimi i fjalës "Linux" për shpërndarjet tashmë është kapur dhe është bërë një term i pranuar përgjithësisht.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me këtë lajm, ju mund të kontrolloni detajet në postimin origjinal të blogut nga udhëheqësi i projektit Fedora Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.