PineTime, ora inteligjente e papërshkueshme nga uji Pine64

kohët e fundit komuniteti Pine64 (kushtuar krijimit të pajisjeve të hapura) nisi orën inteligjente PineTime e cila mund të përballojë zhytjen në ujë në 1 metër.

Pajisja PineTime ishte më parë e disponueshme vetëm si një çantë zhvillimi dhe versione të përparuara që lejonin qasje të lehtë në ndërfaqet e korrigjimit të bordit, por tani është në dispozicion komercialisht.

Rreth PineTime

Pajisja dërgohet me version të ri të firmuerit InfiniTime 1.2 dhe bazohet në mikrokontrolluesin NRF52832 MCU (64 MHz) dhe është i pajisur me një sistem memorie Flash 512 KB, 4 MB Flash për të dhënat e përdoruesit, 64 KB RAM, ekran me prekje 1.3 inç me një rezolucion prej 240 × 240 piksele (IPS, 65K ngjyra), Bluetooth 5, akselerometër (përdoret si hapamatës), sensori i impulsit dhe motori i dridhjeve. Karikimi i baterisë (180 mAh) është i mjaftueshëm për 3-5 ditë jetëgjatësi të baterisë. Pesha: 38 gram.

Më lejoni të filloj me një lajm shumë të mirë për ata prej jush që janë duke pritur (jo) me durim për të marrë duart tuaja në një PineTime - Sapo zbulova se prodhimi i grupit të ri të PineTime po shkon mirë dhe nëse gjithçka shkon sipas planit atëherë njësitë individuale të vulosura të PineTime duhet të jenë të disponueshme kur ky postim të drejtohet! Këto PineTimes azhurnohen me versionet më të fundit të bootloader dhe InfiniTime, kështu që ju mund të përfitoni sa më shumë nga ora juaj në momentin që e merrni.

Siç kemi njoftuar muajin e kaluar, fabrika ishte duke pritur për këtë lëshim për të filluar prodhimin e grupit të ri të PineTimes. Si kujtesë: mungesat e vazhdueshme të komponentëve e detyruan PINE64 të përdorte një akseleometër pak më ndryshe për këtë grup të ri, pasi origjinali nuk ishte më i disponueshëm dhe InfiniTime duhej të shtonte mbështetje për këtë çip të ri për të siguruar karakteristika si numërimi i hapave dhe aktivizimi në dore. rotacioni do të funksiononte ashtu siç pritej.

Firmware i paracaktuar i pajisjes është InfiniTime dhe përdor sistemin operativ FreeRTOS 10 në kohë reale, bibliotekën grafike LittleVGL 7 dhe pirgun Bluetooth NimBLE 1.3.0. Ngarkuesi i firmuerit bazohet në MCUBoot dhe firmware mund të azhurnohet përmes azhurnimeve OTA të transmetuara nga një smartphone përmes Bluetooth LE.

Për më tepër, vlen të përmendet se ndryshimet që u bënë në versionin e ri përfshijnë përfshirjen e aplikacionit «metronom», përmirësimin e aplikacionit «kohëmatës» dhe punën për të zvogëluar konsumin e RAM dhe kujtesës së përhershme dhe gjithashtu firmware i madhësisë është ulur nga 420 KB në 340 KB.

Kodi i ndërfaqes së përdoruesit është shkruar në C ++ dhe përfshin funksione të tilla si një orë (dixhitale, analoge), një gjurmues aktiviteti (monitor i rrahjeve të zemrës dhe hapamatës), i cili tregon njoftimet për ngjarjet në një smartphone, elektrik dore, kontrollin e riprodhimit muzikë në një smartphone, duke treguar udhëzime nga një shfletues, një kronometër dhe dy lojëra të thjeshta (Paddle dhe 2048).

Përmes cilësimeve, ju mund të përcaktoni kohën kur ekrani fiket, formatin e kohës, kushtet për zgjim, të ndryshoni shkëlqimin e ekranit, të vlerësoni ngarkimin e baterisë dhe versionin e firmuerit.

Në telefonat inteligjentë dhe kompjuterët, aplikacionet Gadgetbridge (për Android), Amazfish (për Sailfish dhe Linux) dhe Siglo (për Linux) mund të përdoren për të kontrolluar orën. Ekziston një mbështetje eksperimentale për WebBLEWatch, një aplikacion në internet për sinkronizimin e orëve nga shfletuesit që mbështesin Bluetooth Web API.

Përveç kësaj, për entuziastët nga PineTime është përgatitur një firmware i ri alternativ Malila, bazuar në RIOT OS, i pajisur me një ndërfaqe të stilit GNOME (font Cantarell, ikona dhe stil GNOME) dhe i pajtueshëm me MicroPython.

InfiniTime dhe Malila PineTime gjithashtu për zhvillimin e platformës së bazuar në firmware Zephyr, Mynewt OS, MbedOS, TinyGo, WaspOS (bazuar në mikropiton) dhe PinetimeLite (modifikim i zgjeruar i InfiniTime EEPROM).

Së fundi, për ata që janë të interesuar në pajisje, duhet ta dini se kostoja e tij është 26,99 dollarë dhe mund të porositet nga lidhja e mëposhtme.

Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.