Për ndryshimet e reja, lëvizjen e pafund dhe pushimet

Përshëndetje për të gjithë lexuesit dhe përdoruesit e Nga Linux.

Kartat e reja

Ndryshimet në temën tonë vijnë vazhdimisht dhe siç mund ta shihni, ne kemi kursyer pak hapësirë ​​në vertikale duke ridizenjuar kartat ose kutitë ku shfaqen postimet. Unë kam bërë rregullime të CSS dhe disa kodeve të tjera PHP, prandaj, çdo problem që ata paraqesin më njoftoni.

Lundrim i pafund

Së bashku me modelin e ri erdhën ide të reja dhe disa përdorues propozojnë të përdorin një lëvizje të pafund. Epo, ideja po vlerësohet, megjithëse nuk e ndaj veçanërisht atë dhe do t'ju tregoj pse.

Vendos një shembull të thjeshtë: Rrjetet sociale. Akoma në G+ të kërkosh diçka është më e lehtë sesa në Facebook. Me shpejtësinë që gjenerohet përmbajtja, ka kuptim që të kemi një lëvizje të pafund që na lejon të aksesojmë shpejt atë që ndajnë miqtë tanë.

Por jini të sinqertë dhe më tregoni sa e lehtë është të gjesh në Facebook, në faqen tonë në shtëpi, diçka që një mik i yni e postoi 3 ditë më parë? Thjesht nuk mundesh. Ju duhet të shkoni në faqen e mikut tonë dhe të luteni që ai të mos jetë nga ata që vendosin 24 marrëzi në sekondë.

Çështja ime është, unë mendoj se faqosja na lejon të kemi një sens më të mirë të orientimit kur bëjmë një kërkim ose rishikojmë një post të kaluar, sepse varësisht nga sa të shpeshtë jemi në faqe, do të kemi një ide se në cilën faqe ndodhet artikulli X, duke marrë parasysh numrin e postimeve të publikuara që nga data e postimit.

Nuk është se lëvizja e pafund është përjashtuar diskutimin, por tani unë jam duke i përqendruar përparësitë e mia në gjëra më të rëndësishme për këtë temë.

Ditët e pushimeve

Këtu në vendin tim duke filluar nga nesër do të fillojnë një seri pushimesh, kështu që ne do të jemi (nëse nuk mund të lidhemi nga një vend tjetër), jashtë linje për rreth 5 ditë KZKG ^ Gaara dhe une.

Ky nuk është problem, sepse miku ynë Paul qëndron në ballë të gjithçkaje, dhe si gjithmonë bashkëpunëtorët tanë do të jenë në gjendje të vazhdojnë të kontribuojnë në artikuj, por është mirë ta dimë në rast se ndodh diçka.

Thënë kjo, unë përfundoj postimin duke kërkuar sugjerimet dhe reagimet tuaja për ndryshimet e reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

40 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuali i Burimit dijo

  Unë nuk e kuptova mjaft se cili është problemi me lëvizjen e pafund. Unë nuk e përdor Facebook, por vizitoj blogje që kanë lëvizje të pafund dhe nga ana ime nuk ka asnjë problem.

  Dhe nga rruga, unë vazhdoj të shoh kolonat e tërhequra majtas në Chromium. 😛

  1.    i gjallë dijo

   Përveç shpenzimeve të përgjithshme në server? Epo, ju filloni të klikoni në lëvizje dhe të ulët, të ulët, të ulët, të ulët, të ulët ... duke konsumuar shumë burime në shfletuesin. Gjithashtu, të paktën kjo më bën të padurueshme sa herë që zbres kaq shumë dhe duhet të kthehem lart. Ky është problemi im me lëvizjen e pafund, e cila nuk duhet të jetë pjesa tjetër. 😉

   1.    Manuali i Burimit dijo

    E keqja që kam me dizajnin aktual është se butonat e faqes janë shumë të vogla. Nëse mund t'i bëni më të mëdha, dhe shtoni disa nga «Mëparshëm» dhe «Tjetër» (për t'i klikuar ato pa i parë, pasi është më komode të lundroni midis faqeve duke klikuar gjithmonë në të njëjtin buton për të kërkuar 2, 3, 4, etj), për sa më përket mua nuk do të kisha më nevojë për lëvizje të pafund.

    Lëvizja e pafund ishte një sugjerim më shumë se gjithçka që synonte ata që kanë rezolucione të larta të ekranit dhe po humbin një hapësirë ​​të konsiderueshme me vetëm 6 karta.

  2.    eliotime3000 dijo

   Unë ju kuptoj për kolonat në Chromium dhe Google Chrome (kur doli versioni i parë i dizajnit të ri, në Chromium në Debian tim dukej shkëlqyeshëm mirë, por më pas u shtri përsëri në një mënyrë të shëmtuar).

   Megjithëse përdor Facebook, është e vërtetë që ngop kur përdorni rrotullën e pafund, por në vetvete ai keqpërdor javascript që e bën motorin Gecko të pafuqishëm kur bëhet fjalë për të ngarkuar më shumë postime në "lajmet" (një përkthim fjalë për fjalë i «burimi i lajmeve»). Përveç kësaj, hapja e një profili në G + tregon më shumë postime dhe motori Gecko nuk ngopet menjëherë siç bën zakonisht Facebook.

 2.   Snock dijo

  Asgjë si një motor i mirë kërkimi

 3.   pavloco dijo

  Unë votoj kundër rrotullës së pafund. Në qelinë time nuk funksionon dhe nëse nuk ka faqe nuk do të jem në gjendje të shoh postimet e vjetra.
  të fala

  1.    a952 dijo

   Unë e mbështes idenë, përveç mbingarkesës për kompjuterë me pak burime, mos harroni se është një blog Linux dhe ata nuk marrin parasysh shpërndarjen e dritës, nga ana ime është e mbingarkuar dhe shfletuesi dështon.

 4.   Zironide dijo

  Më pëlqen mënyra se si është blog-u. E vetmja gjë që unë do të shtoja është applet për të zbuluar se cili sistem përdoret për të hyrë në blog 😉 (i cili nga sa kuptoj se ata synojnë të vendosin më vonë).

  Në lidhje me lëvizjen e pafund, ideja nuk më pëlqen shumë, jo vetëm që është e lodhshme në facebook, por edhe në imazhe google, pa shkuar shumë larg. Përveç kësaj, për ata prej nesh që themi "" një faqe më shumë dhe unë do të fle ... "

  1.    Ivan Barra dijo

   Kam ardhur të komentoj për të njëjtën gjë, unë jam një nga ata që them "një faqe më shumë dhe fle", një tjetër rekomandim që do të bëja, është të vendosësh një "Re të TAG" në anën e djathtë, kështu që është më lehtë të gjesh përmbajtje, të tilla si kur jo Ju e mbani mend emrin e titullit të postimit (megjithëse jam pajtuar përmes postës elektronike, e kërkoj atje), por nëse e dini për çfarë bëhet fjalë dhe filloni të përfshini më shumë TAGS në artikuj.

   Për momentin, pjesa tjetër e faqes bën mrekulli për mua, si në Chrome (Windows), ashtu edhe në Firefox (OpenSUSE 12.3).

   Përshëndetje.

 5.   xykyz dijo

  Unë gjithashtu do të votoj kundër lëvizjes së pafund, është shumë e lodhshme. Ajo që do të vendosja është të paktën një rresht më shumë karta në kopertinë sepse ato që ekzistojnë aktualisht më duken të pakta. Por sigurisht, kjo varet edhe nga mënyra se si po shkon serveri në të cilin kaloni ...

  1.    i gjallë dijo

   Dhe nuk është vetëm serveri, por SEO. Kur keni më shumë se 60 lidhje në faqen kryesore, Google ju penalizon

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Mendoj se po e ekzagjeroni pak në këtë drejtim. Gjëja e zakonshme në bloge është të kesh rreth 10 artikuj në kopertinë (i cili është numri i paracaktuar në WordPress), dhe disa si FayerWayer dhe ALT1040 kanë deri në 12 dhe shumë artikuj të paraqitur, të njohur, etj. Këtu, duke shtuar një rresht tjetër, do të ishin 9 artikuj të fundit dhe 1 të paraqitur. Unë me të vërtetë dyshoj se Google do të zemërohet për këtë.

    1.    i gjallë dijo

     Epo, hidhni një vështrim në këtë dhe më thoni nëse e ekzagjeroj

     http://www.metricspot.com/www.desdelinux.net

     1.    Ivan Barra dijo

      Më tërheq vëmendjen se aty ku thotë: «Teksti i theksuar me shkronja të zeza», shfaqet emri im!

      Cfare do te thote ajo?

      Përshëndetje.

     2.    Manuali i Burimit dijo

      Matt Cutts thotë se e ekzagjeroni: http://www.mattcutts.com/blog/how-many-links-per-page/

    2.    eliotime3000 dijo

     Unë i shoh këto faqe si mesatare, pasi që, sipas mendimit tim personal, ato nuk kanë një prezantim (do të sugjeroja të bësh një si ajo që ka MTV.com, por duke parë siç preferon të zgjedhësh këtë faqe për të gjitha llojet e gjerësisë së bandës, lereni me kaq jo me shume).

 6.   kike dijo

  Unë e dua blogun si është, dhe duke pasur një motor kërkimi, pse dikush dëshiron një lëvizje të bezdisshme të pafund? E vetmja gjë që do të shtoja është që të jem në gjendje të shtoj postimet në një seksion "Favorites" në mënyrë që më vonë të mund ta gjeni më të lehtë kërkimin për postimet që dëshironi të ruani dhe pastaj të konsultoheni përsëri në të ardhmen, por ndoshta kjo tashmë është atje dhe nuk e kam parë,

 7.   rafagcg dijo

  As unë nuk e shoh rrotullën e pafund. Merrni shumë burime.
  Unë propozoj diçka tjetër më shumë roman. Le të shohim nëse e shpjegoj veten time.
  Në kopertinë janë 9 lajmet e fundit, një rresht më shumë se tani.
  dhe poshtë në sheshet e faqeve në vend të:
  1 2 3… 5 10 15… »E fundit»
  shitje:
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »Tjetra»

  Uau.
  Numrat nuk janë faqe, ato janë DITA në krahasim me SOT.
  Dhe në secilin numër paraqiten artikujt e botuar atë ditë.

  ideja logjikisht do të duhet të lustrohet nga kushdo që e zbaton ... Unë do ta lë atje.
  Më duket mjaft e dobishme. Nëse është shumë konfuze për t'u zbatuar, atëherë duke kthyer faqe siç thotë elav efekti është pothuajse i njëjtë, përveç që siç them unë, ju merrni një ide të saktë nëse nuk keni vizituar për 6 ditë, sepse rishikoni 6 ditët e fundit të sakta, dhe për çfarë të tjerët kërkuesi.

  natyrisht nuk e di nëse kjo është shumë pulë.

  1.    eliotime3000 dijo

   Më kujton shumë faqe si "Temat e reja të WP" (http://newwpthemes.com/), por unë preferoj që ajo të ketë një dizajn të ngjashëm me atë të WP Lift (http://wplift.com/).

 8.   giskard dijo

  Voto JO për lëvizje pafund. Unë ndaj të njëjtat arsye tuaja elav. Sidoqoftë, mendoj se do të vendoste 9 postime në vend të 6 në faqen kryesore. Vetëm se. Pjesa tjetër e dizajnit është shumë moderne dhe tërheqëse.
  Dikush po përmendte diçka rreth një motori të mirë kërkimi. Ndoshta nëse mund të kërkoni sipas datës ...

  1.    giskard dijo

   Oh, dhe diçka tjetër, që vazhdon ende nga modeli i mëparshëm: klikimi në "Posto koment" zgjat përgjithmonë për tu postuar! Ndonjëherë mendoj se faqja u mbyll. Kjo më ndodh nga versioni i mëparshëm dhe në disa makina dhe shpërndarje (në defektet nuk kam provuar, por nuk e përdor atë)

   1.    Manuali i Burimit dijo

    Ju nuk jeni i vetmi (dhe halleluja sepse mendova se isha): http://foro.desdelinux.net/viewtopic.php?id=1945

  2.    giskard dijo

   Ndoshta në vend të lëvizjes ... ata mund të vendosnin një shirit navigimi sipas datave si në bloget e tjera: http://en.zimagez.com/zimage/screenshot-07242013-095642am0.php
   Dhe pasi që ne jemi një redaktor më i mirë i përgjigjeve. Ku mund të vendosni të paktën kod dhe imazhe. Ndoshta edhe një pamje paraprake, për të mos u përgjigjur dhe pastaj të vëreni se ajo që vendosim është e gabuar.

 9.   Oscar dijo

  Personalisht më pëlqen rrotulla e pafund. A nuk keni menduar për mundësinë e "pseudo-programimit" të llojit të lëvizjes? Unë do të thotë vendosjen e një opsioni që ju lejon të përdorni ose lëviz pafund ose përdorni faqe. Dhe në mënyrë të paracaktuar lëreni me faqe, në mënyrë që ata të mos thonë

 10.   Luani dijo

  Unë votoj kundër rrotullës së pafund.
  Por në rast të zbatimit të tij, për mendimin tim, nuk duhet të jetë automatik, por me një buton që na jep të zgjedhim nëse do të ngarkojmë faqen tjetër ose jo në mënyrë që të mos mbingarkojmë as serverin dhe as shfletuesin.
  Apo ndoshta një ide tjetër (as mua nuk më pëlqen, por gjithsesi është një ide) të vendosësh nën kartat e shënimeve të fundit, titujt me lidhjet e disa, për shembull të 20 postimeve të fundit për t'i gjetur ato lehtësisht.
  Gëzuar !!!

  1.    i gjallë dijo

   Hmm Ideja juaj nuk është aspak e keqe ..

 11.   diazepani dijo

  Unë gjithashtu votoj kundër. Dhe unë votoj në favor të përmirësimit të problemit të artikujve nga një autor i caktuar (gjithmonë një artikull për faqe)

  1.    i gjallë dijo

   Po .. është diçka që duhet ta korrigjojmë ..

 12.   pandev92 dijo

  Na duhet një motor kërkimi që di të kërkojë mirë xd ...

 13.   Hyuuga_Neji dijo

  Sipas mendimit tim modest ... Unë preferoj pagëzimin që jo rrotullën dhe është e vërtetë që nuk kam më shumë couta si më parë dhe kjo është arsyeja pse unë hyj në Blog pak si i tillë por prapë i ndjek gjërat përmes pajtimit të postës , sot mund të rishikoj blogun nga llogaria e një shoku dhe nuk di për ju por vë re që më ngarkon më ngadalë se tema e mëparshme që kisha. Një tjetër gjë është që unë nuk e shoh lidhjen për në webIRC që ata kishin më parë (e cila nuk duket se është shumë e dobishme nga përdoruesit)

 14.   sieg84 dijo

  jo për lëvizje të pafund

 15.   gato dijo

  Unë votoj kundër lëvizjes së pafund, për përdoruesit e celularëve dhe PC me burime të kufizuara do të jetë torturë

 16.   DanielC dijo

  Nëse vendosni rrotullën e pafund, në një faqe ku ka artikuj për konsultim, mendoj se do të prishë interesin (ose shpresën) e gjetjes së palës së interesuar shpejt.

  Nga pushimet no. Asnjë dreq, kjo as nuk shkon në konsultë, të gjithë kanë nevojë për to. Nëse nuk ka një bum të lajmeve, ajo në të cilën ata mund të përqendrohen është të japin një mendim në lidhje me të dhe jo aq shumë duke kërkuar të japin informacion mbi këtë temë.

 17.   auroszx dijo

  Rreth lëvizjes së pafund ... Nuk mendoj se është ide e mirë, bazuar në ato që tha Elav më lart. Por, ashtu si UA merret parasysh për të treguar logon e shfletuesve dhe se, ajo mund të përdoret për t'i treguar faqes nëse duhet të shfaqet faqosja apo lëvizja e pafund? Për shembull:

  -Opera Mini, Nintendo 3DS. Një version i lehtë i faqes ngarkohet. Përdoret faqosja.

  -Krom, Android. Përdoren paging, pamja dhe paraqitja e zakonshme (mos harroni se për të lëvizur Chrome ju nevojitet Android 4.0, dhe zakonisht është i pranishëm në pajisjet me 1Ghz CPU dhe 512 MB RAM, të cilat nuk do të vuanin aq shumë, mendoj).

  -Shfletuesi standard, Android. Faqe më pak e rëndë, faqosje (standardi zakonisht përdoret në pajisje të vjetra ose më pak të fuqishme, të ngjashme ose më keq se ajo e mëparshme).

  -Safari Mobile, iDevice. Vendosni dy lloje faqesh, bazuar në iDevice = iPod / iPhone / iPad (zakonisht shënuar në UA).

  -Krom Desktop / Firefox, Windows / Linux / OSX. Faqja e rëndë, lëvizja e pafund (?. E vërteta është se kjo pjesë është më konfuze.

  -Midori, Windows / Linux. Faqja diçka më e lehtë, faqosje.

  E gjithë kjo mund të zbatohet më mirë nëse vendosim diçka si "Corei7" ose "Core2Duo" ose "AMD FX" në UA. Gjëra të tilla. Na vjen keq për komentin, por unë u frymëzova xD

  1.    eliotime3000 dijo

   Quiteshtë mjaft praktike të përshtatet një faqe në internet bazuar në agjentin e përdoruesit dhe rezolucionin. Më mirë, e pamundur.

 18.   andreco dijo

  Duke folur për temën e re, unë duket se kam gjetur një të metë.
  Kur hyni në artikuj nga autori X, ato tregohen në një matricë 3 * 3 por artikulli që korrespondon me pozicionin 3 * 3 nuk shfaqet.
  të fala

  1.    andreco dijo

   Korrigjoj veten, pozicionin (3,3).

 19.   eliotime3000 dijo

  Për të thënë të vërtetën, dizajni është me të vërtetë komod dhe duket mjaft harmonik dhe dinamik (mendoj se fjalët humbën kur perceptuan kaq shumë ndryshime). Sa për kartat, ajo më kujton shumë faqet e internetit falas të shabllonit WordPress atje.

  Sa i përket lëvizjes së pafund, mendoj se është mjaft e vështirë për ta bërë atë, pasi do të duhej të mbështetej nga motori Gecko i Firefox / Iceweasel (në fakt, unë duhet të bëj F5 nëse ngarkoj mjaft postime në burimin e lajmeve , pasi që po nën FrontPage të FB, më thotë se nuk mundet më), dhe se të paktën do të dukej "shkëlqyeshëm", nëse do të ishte përshtatur në tableta (por që nuk duket si një temë e Windows 8, ju lutem )

  1.    eliotime3000 dijo

   PRIT NJË MINUTË !!! Në fund të djathtë të imazhit të kokës është postimi im rreth softuerit të lirë në vendin ku jetoj!

 20.   Uau dijo

  Në parim, mua më pëlqen rrotulla e pafund, por siç thoni në postim, do të ishte më e vështirë të gjesh diçka specifike.
  Një zbatim që do të ishte mirë do të ishte zhvendosja e aktiveve postare në një farë mënyre. Më lejoni të shpjegoj: një postim nga dje ka mbetur në faqen e dytë sepse janë shkruar disa të reja, por megjithatë komentet janë duke marrë flakë ... Unë do të vendosja një pjesë të tipit "live", e cila thekson pjesën më aktive të blogut në atë moment. Me këtë, do të ishte gjithashtu e mundur të zhvendoset postimi "i vjetër" me diskutime të reja. Do të ishte diçka si seksioni më sipër (i cili tregon rastësisht postimet e vjetra) por do të bazohej në postimet me komente të reja.