Në servera, çfarë shpërndarjeje Linux mund të përdor?

Si specialist i zonës, është një pyetje e bërë shpesh. Publikimi mund të bëhet disi i paqartë kur kërkon një përgjigje, e vërteta është se të gjithë kanë mendimin dhe përvojën e tyre mbi këtë temë. Ju do të shihni disa se si ata mbrojnë çështje të tilla si siguria, disponueshmëria, menaxhimi, pajtueshmëria, mbështetja, efikasiteti, efektiviteti, ndër të tjera.

Unë jam këtu për të thjeshtuar jetën tënde.

Ok mendo për një moment burimet vs kostos, ju e gjeni veten në një dilemë monetare. Si specialist i zonës, mund të më thoni se ky nuk është problemi juaj sepse thjesht nuk keni studiuar ekonomi, aq më pak mbani llogari të ndërmarrjes. Por ky është gabimi juaj i parë, megjithëse nuk është fusha juaj, ju prekeni drejtpërdrejt, sepse një server nuk është ekonomik, aq më pak mirëmbajtja e tij dhe mbështetja e pajisjes, përveç çdo mb RAM, secili GB disk, secila mhz të CPU dhe çdo vat që konsumon përfaqëson një kosto për kompaninë, dhe ju duhet ta justifikoni atë në një farë mënyre.

 • E para ime rekomandimi është të shmangni humbjen e burimeve sa më shumë që të jetë e mundur, kështu që mos instaloni shërbime të panevojshme dhe çinstaloni shërbime që vijnë si parazgjedhje dhe nuk do t'i përdorni kurrë.

Ok tani fundi "efikasiteti", dilema e përjetshme për të cilën ata vazhdimisht na kritikojnë, se nëse bëjmë diçka, ata na kritikojnë sepse nuk e kemi bërë në mënyrën më të mirë.

 • E dyta ime rekomandimi do të jetë dhe është deri më sot (kur ta publikoj këtë postim)
 1. Gentoo bazuar në aftësinë tuaj, njohuritë dhe përvojën tuaj në këtë fushë, për ata që janë ekspertë, ata kanë kohën dhe përkushtimin për të ndërtuar diçka me porosi.
 2. Debian për ata që kërkojnë një sistem të qëndrueshëm, mjaft të pajtueshëm, praktik, të shpejtë dhe të sigurt.

 

Tani Gentoo vs Debian, mirë që nuk do t'i vendosja të dy në një unazë, do të ishte si ai paradoks «Po sikur një forcë e pandalshme të përplaset me një objekt të paluajtshëm? " Për mua Debian është ajo forcë e pandalshme dhe Gentoo është objekti i paluajtshëm.

gentoo-logo-transparente

Gentoo: Ju mund të jeni i sigurt që keni përpiluar një sistem në masën tuaj, me modulet e nevojshme për të bërë që hardueri dhe aplikacionet tuaja të funksionojnë si duhet, unë i mbështes këto sisteme në tema dhe skenarë të tillë si shërbimet e jashtme, mjediset statike të prodhimit, sigurinë ekstreme, ato që çdo të faturës së burimeve. (shkarkoni këtu). Unë do të vendosja një rezultat prej 4.8 në një shkallë të 1 të 5 (mirë asgjë nuk është perfekte, mos më gjykoni). Dhe nëse më pyet mua ia vlen?shikoj Ditën që ju të zotëroni këtë distro, krijoni mjedise prodhimi dhe formoni idetë tuaja me këtë sistem operativ për t'i bërë ato të vërteta, ju do të ktheheni në këtë post për të më falënderuar.

Ka të këqijat e saj, së pari kërkon njohuri. (pikë) Nëse e shkruaj në mënyrë të qartë sepse ekziston gjithmonë ai budalla laboratorik që do të thotë se është një copë tortë, jo, për ata që po e fillojnë do të jetë një detyrë e mundimshme, ata që vijnë nga mjedise të parapërgatitura do të jetë disi e komplikuar dhe për ata që vijnë nga ambiente windows të stilit Linux si ubuntu mbase duhet të mendojnë dy herë.

Diçka shumë e zakonshme në softuerin e lirë që mbështetet ose jo nga komunitetet, me zhvillime bashkëpunuese, janë rregullime sigurie, të cilat shpesh janë gjysmë zgjidhje dhe priren të ndiqen, kështu që do të duhet të përpiloni dhe konsumoni burime sa herë që shkoni. Për të azhurnuar një pako. As nuk është se Gentoo qëndroi në epokën e gurit, gjithçka është përmes komandave të thjeshta, "dalin" trajton paketat binare dhe burimin (burimet), por e vërteta është se procesi prapa kësaj komande është përpilimi dhe kjo kërkon kohë dhe harxhon burime.

Në këtë pikë nuk do të flas më shumë për këtë temë, pasi një shkrimtar i të njëjtit blog bëri një artikull shumë të mirë "Gentoo e vërteta prapa mitit"

logo-debian

Debian: i preferuari imNëse po, unë ju mbajta fjalimin e mëparshëm dhe tani unë them se kjo është e preferuara ime, jini të durueshëm dhe lexoni. Stabiliteti, mbështetja dhe pajtueshmëria janë vetëm 3 nga tiparet që do të shihni kur e përdorni. Debian është për mendimin tim personal diçka si pimp, pimp, në këtë botë serverash dhe softuerësh të lirë, është i qëndrueshëm, i thjeshtë për t’u administruar, i lehtë për t’u përshtatur pothuajse të gjitha llojeve të arkitekturës ekzistuese (i ri ose i vjetëruar), mbështetet nga shumat, wiki, komunitetet, forume, kompani (pagesa), ju mund të mbani veten nga forume të tjera dhe mbështet si ubuntu, linux-mint, etj ... Unë do të vendosja një rezultat prej 4.5 në një shkallë të 1 të 5

Tani ju shpjegova më parë që gjithçka ka vendin dhe kohën e vet. "E gjitha varet". Në një server, ju nuk do të instaloni gnome Debian ose Debian kde, JO! Do të instaloni një shpërndarje mikro-të instaluar në internet(shkarkoni këtu), me më të domosdoshme për të nisur pajisjen tuaj, ku ndoshta gjatë instalimit do t'ju duhet të ngarkoni disa firmware që mungojnë përmes një mjedisi të jashtëm (pendrive për shembull), por do të jeni i sigurt që keni një instalim të rregulluar në harduerin tuaj.

Aplikacionet si serveri i uebit, kornizat e punës, serveri i skedarëve, serveri i printimit, serveri i postës, përfaqësuesit, mesazhet e çastit, muret e mbrojtjes, rrugëzuesit dhe lista vazhdon dhe vazhdon, janë të disponueshme nga këtu me një komandë të vetme apt-get ose aptitude.

EMPHASISA NGA KETU TETU

Mjedise popullore si Virtualization me xen, qemu dhe kvm, OpenStack shumë i njohur, ndër të tjera, ato janë plotësisht të pajtueshme dhe mbi të gjitha më të lehta për tu konfiguruar.

E thjeshtë, tani si administrator server, inxhinier ose teknik, duhet të jesh në ballë, tani kjo është e ardhmja "Virtualizimi", "Re", menaxhoni burimet në distancë dhe shtrydhni çdo pikë të fundit nga një server, duke e kthyer atë në 50 ose më shumë servera virtual.

Ata ju kërkojnë një server me disa karakteristika, hapësira në disk, memoria ram, procesorët, sistemi operativ, etj. 5 minuta më vonë ju tashmë keni krijuar serverin, në një mjedis miqësor dhe të besueshëm të quajtur Debian. Pastaj ata ju tregojnë se aplikacioni është jashtëzakonisht i sigurtqë praktikisht ta hidhni çelësin e asaj brava sapo ta mbyllni atë derë, ju ju vini dhe instaloni Gentoo në makinën tuaj virtuale.

Ata do t'ju telefonojnë 50 vjet më vonë për të mbyllur ata servera sepse ata janë ende duke punuar.

Mirë djema dhe këtu unë hap një derë tjetër për një post të ardhshëm, Virtualizimi. Si gjithmonë çdo pyetje, unë pres komentet ose mesazhet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

32 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   panço dijo

  Komentoni për të bërë pjesë në 10 vjet duke punuar me serverat.
  Centos nuk më kanë dhënë kurrë një problem.
  Debian 2 poshtë (Të dy në debian 5).
  Gentoo hapi tjetër
  Raporti Centos / Debian në fillim 50/50 tani 70/30

  1.    brodydalle dijo

   Faleminderit per komentin tuaj Nga ana ime, unë jam shumë i kënaqur që ju përdorni CentOS linux, unë e kam provuar atë në të kaluarën dhe më pëlqeu, unë do të doja të më shkruani përvojën tuaj me CentOS dhe heqjet tuaja të Debian në emailin tim për të bërë një përmbledhje në subjekt dhe më ndihmoni të pasuroj më shumë për lexuesit tanë ... Në vijim, siç kam shkruar në postim, është një sugjerim për mendimin tim profesional dhe personal, postimi titullohet "Mundem", nuk është detyrim.

 2.   Pllakë dijo

  Kam shqetësimin e instalimit të Gentoo në një kompjuter të vjetër që kam, problemi është që sa herë që e kam provuar për ndonjë arsye nuk funksionon. Unë dua të bëj një hap nga Arch në Gentoo

  1.    brodydalle dijo

   Hahaha, ju nuk jeni i pari dhe as nuk do të jeni i fundit që provoni dhe dështoni me Gentoo. Por mos u dekurajoni hyr këtu https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:Main_Page/es zgjidhni arkitekturën e kompjuterit tuaj dhe ndiqni udhëzuesin hap pas hapi. Ka 11 hapa pak a shumë, unë ju rekomandoj që të filloni me një makinë virtuale në dosjen tuaj, të relaksuar, me durim, një kafe dhe biskota, shkruani çdo hap të suksesshëm (në rast se lodheni dhe lëreni për një ditë tjetër). Pasi të jetë një sukses, përsëritni procesin të paktën 3 herë. Unë premtoj të bëj një udhëzues se si të instaloni Gentoo për mjediset x86 dhe x86_64

  2.    freebsddick dijo

   Unë përdor gentoo në kompjuter si pentium III dhe powerpc pa probleme ..!

 3.   Alberto cardona dijo

  Uau, ky blog më befason gjithnjë e më shumë.

  Artikull i shkëlqyeshëm

  1.    brodydalle dijo

   Faleminderit, ndiqni nga afër këtë blog

 4.   MeksikanJuaker dijo

  & CentOS, Fedora, RedHat, Bugbuntu, Oracle ???

  Ata po mungonin, hehehe

  1.    brodydalle dijo

   Faleminderit për pjesëmarrjen tuaj, shkruaj në emailin tim për përvojën tënde personale në mjediset e prodhimit me ato shpërndarje, mirëpo megjithëse në thelb të gjitha vijnë nga RedHat, por unë e pranoj që nuk kam parë kurrë një server me një fedora, aaaaah geez. Epo në RedHat tashmë kam planifikuar një postim së shpejti. Dhe le të mos flasim për Bugbutu tani për tani XD

 5.   Fitimtar dijo

  Unë votoj pro për atë post \ udhëzues për të instaluar gentoo ... Unë kam instaluar hark për rreth 3 vjet dhe është ende si i ri atje ... Por do të ishte mirë të instalonit gentoo në një makinë tjetër

  1.    Juan Pedro dijo

   Në wiki janë të gjitha hapat për ta instaluar.

 6.   Jose Viera dijo

  I preferuari im në servera: CentOS

  Lehtë, e qëndrueshme, e sigurt dhe e bazuar në RedHat, kompania që kontribuon më shumë në kernelin linux.

  Përshëndetje!

  1.    brodydalle dijo

   Faleminderit për komentin tuaj, shpresoj më shumë detaje në emailin tim. Së shpejti do të bëj një përmbledhje të RedHat dhe derivateve në mjediset e prodhimit.

 7.   Rodrigo dijo

  Së pari, shumë faleminderit për ndarjen e njohurive tuaja. I marr mrekullisht.

  Kam ardhur në blog sepse po kërkoja informacione për ato që ata më kanë kërkuar të bëj: të ndërtoj një server (tani e di që Debian do ta ketë). Kam një mijë dyshime, kështu që nëse është e mundur do të doja të më udhëzonit pak me disa sugjerime përpara se të bëni pazar.
  Moodle duhet të ekzekutohet në kompjuter dhe ideja është (përveç sugjerimit më të mirë) të krijoni një kompjuter që mbështet një mjedis virtualizimi.

  Prandaj mendoj për një ekip me këto karakteristika:
  - procesori i7
  - Kujtesa: 32 GB (për çdo rast)
  - Burimi: 600w

  -Disk:
  Unë duhet ta përgatis atë për të punuar në bastisje me të paktën 2 disqe prej 2 TB (ose më shumë). Dyshimi i parë:
  Cila kartelë e kontrolluesit të bastisjes është më e mira për pajtueshmërinë e Debian? ose mund të blej ndonjë xhenerik.

  -Neto:
  A keni nevojë të keni karta të shumta të rrjetit? sepse do të doja të ekzekutoja shumë servera moodle në të njëjtën makinë.

  Gjëja e fundit, çfarë mjedisi virtualizimi rekomandoni që është i thjeshtë dhe i qëndrueshëm.

  Faleminderit një milion paraprakisht dhe ju lutemi vazhdoni gjithmonë blogun.

  1.    brodydalle dijo

   Bueeeeh atë të "gjenerikut", do të duhet të më jepni më shumë detaje, në përvojën time personale të gjithë kontrollorët kontrollojnë punën e aacraid (adaptec) dhe hpsa (hp) (është më e zakonshmja në vendin tim), gjithashtu edhe dell megaraid. Por mos më besoni, shkoni në këtë faqe dhe mashtroni me sytë tuaj https://wiki.debian.org/LinuxRaidForAdmins .

   Çështja e virtualizimit është të menaxhosh më mirë burimet, është e qartë që mund të marrësh 100 servera moodle përmes së njëjtës ndërfaqe rrjeti, por do të kesh një ngushtim. Ju duhet të vlerësoni sasinë e trafikut që keni ndërmend të merrni.

   Unë besoj se këto dy terma nuk shkojnë krah për krah për sa i përket virtualizimit falas, virtualbox është i thjeshtë (megjithëse nuk është shumë praktik) por bën punën e tij. Relativisht e thjeshtë është kvm dhe qemu. Pak më shumë nivel dhe pa ndërfaqe grafike ose duhet të instaloni një gui shtesë xen.

 8.   pa emër dijo

  Në Server CentOS / Rhel & freeBSD nuk ka më!

  Unë ende nuk e shoh hirin për të gentoo, a është sepse ata duan të shkëlqejnë pasi përdorin Arch disa prej tyre shkojnë në Gentoo?

  Unë e kam instaluar dhe ende nuk e shoh vështirësinë e instalimit, përkundrazi ndjej se është sistemi ai që më ka bërë të humbas më shumë kohë, në botën e linux, a do të zgjasim më shumë se 7 orë në nje instalim me i7? dhe gjithashtu azhurnoni një herë në muaj dhe merrni 8 orë? faleminderit por ajo gje nuk shkon me mua. Kam nevojë për diçka të shpejtë dhe jo për një breshkë kur instaloj diçka. (ahhh por ju keni binaret, ahhh por mbase nuk i keni flamujt e konfiguruar si duhet, ahhh por kjo portë ahhhh ……… ..) dhe ajo e shpejtësisë është objektive Arch më duhen 8 sekonda të jem në shfletues nga cilën pjesë, gento u deshën 15-20. Prandaj shpejtësia është subjektive.

  Nga serverat e dështuar që kam parë, unë kurrë nuk pashë një CentOS me probleme, problemet janë në Debian dhe Ubuntu.

  1.    mario dijo

   Por a flisni si përdorues ose pronar i një serveri apo kompjuteri desktop? Stage3 është tashmë e parapërgatitur, ju vetëm duhet të përpiloni kernelin personal, grub dhe shërbimet komunale që ju nevojiten. Kur shkuan ora 7 dhe 90 gradë? Shpresoj se nuk po përpilon Gnome dhe bibliotekën e saj të tmerrit: libwebkitgtk

   Pse përmend Arch dhe shfletuesin kur kjo shënim ka të bëjë me serverat?

   1.    pa emër dijo

    Unë kam një server me centos kvm, lvm, që ekzekuton disa makina virtuale, nëse kërkoj falje që nuk jam shprehur për gentoo, do të flisja për desktop dhe po, ishte me gnome, i cili është ambienti që unë përdor. Arch tbm punon për servera, madje edhe një mik ka makina virtuale që funksionojnë në hark, megjithëse nuk do ta përdorja për server.

  2.    brodydalle dijo

   Unë nuk jam një adhurues i madh i ubuntu XD ... nuk është për shkak se është keq, mendoj se ka bërë një punë të shkëlqyeshme si linux mint duke sjellë linux te të gjithë, por sepse puna ime janë serverat ...

   Mendoj se kam krijuar pak polemikë, kam mësuar me degën debian, shumë prej jush që shkruani, keni mësuar me RedHat. ClearOS nuk është i keq, e kam provuar vetë dhe më ka pëlqyer, ne do të bëjmë një postim në lidhje me clearOS në serverat lol

   Lidhur me Gentoo, WOW 7 orë në servera? dhe me virtualizim? Çfarë shërbimi keni menduar të instaloni që mund t'ju marrë 7 orë? Unë mendoj se po flisni për një rast shumë specifik të një kompjuteri desktop.

   1.    pa emër dijo

    Unë nuk do të përdorja ubuntu në server edhe pse përfshin aparmor. Unë preferoj SElinux, kam mësuar me kapele të kuqe para se të isha ndërmarrje, ndoshta kjo është arsyeja pse unë përdor vetëm rhel dhe centos xD, me debian marrëdhënia ime nuk ka qenë kurrë e mirë, por kjo është një histori tjetër. Gjëja gentoo ishte në kompjuterin tim personal, unë zgjata 6 muaj pastaj u ktheva në hark. Edhe kështu mendoj që ju duhet të kishit përfshirë Rhel dhe derivatet e saj, në internet ka disa fije mjaft rëre midis Rhel apo Debian xD është më i mirë, ahhh gjëja tjetër është që freeBSD tbm është një mundësi e mirë, por kjo ishte vetëm nga distro linux.
    Përshëndetje!

 9.   Juan Pedro dijo

  Unë shoh që ju nuk keni filozofinë e një binari të para-përpiluar për ta përpiluar atë për pajisjen tuaj. Siguria, burimet e përdorura më mirë të pajisjeve etj.

  1.    pa emër dijo

   Koha kur unë nuk kisha vërejtur ndonjë ndryshim në vlerat e shpejtësisë vs harkut. Dhe nëse e kuptoj atë të "përpilimit për sistemin tuaj" por siç ju thashë nuk gjeta asnjë ndryshim në shpejtësi. Nga ana tjetër, nuk kam kohë të përpiloj gjithçka. Ende përpiqem të kuptoj ata që përdorin gentoo, por në rastin tim nuk kam shmangur ndonjë përfitim, përkundrazi më është dashur të vëzhgoj se si CPU-ja ime u ngrit në temperatura edhe në 90C °, kështu që falënderoj por e kalova atë.

 10.   John dijo

  Urime!
  Cilësi shumë e mirë e artikujve të fundit

  1.    brodydalle dijo

   faleminderit, më ndiq këtu

 11.   I butë dijo

  Më pëlqeu shumë postimi (i ri këtu) nga ata që pyesin për virtualizimin në nivelin e serverit, unë do të rekomandoja proxmox, shumë i lehtë për t’u instaluar, thjesht kompleks për të vendosur grupe dhe mjedise të dështimit, por asgjë të veçantë. Përdorni qemu (kvm) për të virtualizuar makineritë dhe openvz për të virtualizuar mjediset linux.

  Përshëndetje të rekomanduara plotësisht

 12.   tabris dijo

  CoreOS, docker, fitim.

 13.   J.Gelbes dijo

  Për atë që ata synojnë të përdorin Gentoo, unë shkoj te FreeBSD + Pudriere + Pkg, sepse nuk duket e përshtatshme të përpilosh në një server, është një humbje burimesh në një mjedis në të cilin disponueshmëria duhet të jetë 100%. Në skajin tjetër, CentOS, pastaj Debian.

  1.    brodydalle dijo

   bueeeeeeh Unë mendoj se e shpjegoj vetëm atë, që nuk më duket e dobishme të vendos gentoo në një server por në një makinë virtuale për një shërbim specifik ... Unë mendoj se nuk do të azhurnoni çdo ditë serverin Apache të faqes në internet të kompanisë suaj, do të ndaloni një ditë pasi të keni testuar azhurnimin në një server cilësor (testimi) ose zhvillimi

   1.    J.Gelvez dijo

    Unë kam thënë se cili është mendimi im, nëse është një server duhet t'i afrohesh dështimeve 100% dhe zero. Nga ana tjetër shoku, pa synimin për të argumentuar, një makinë virtuale që ofron një shërbim është pikërisht "një server", ne nuk do të lejojmë që shërbimi në internet të ndalojë së qenuri i disponueshëm për gjysmë ore vetëm sepse është një VPS në vend të një serveri fizik, ju lutem.

 14.   Carlos Rodriguez dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë tashmë kam lexuar të gjitha komentet tuaja, unë jam duke kërkuar për Linux për të vënë si një server në një kompjuter, dhe të jetë në gjendje të përdorin një sistem të internetit, të dhënat, raportet, në një rrjet, që ju do të më rekomandoni, veçanërisht për , duke marrë parasysh dikë që i pëlqen, që dëshiron të mësojë. Pershendetje

 15.   RAUL dijo

  Patjetër që CENTOS është më i miri në mjedisin e serverit, në fakt është shumë më i mirë se Red Hat pavarësisht se del nga ajo shpërndarje. CentOS duke qenë i lirë përmirësoi ndjeshëm stabilitetin.

  regards

 16.   Lester Bolanos dijo

  Unë kam disa makina të vjetra PIV që dua t'i përdor si një server e-learning, me klaroline, por tashmë kam provuar me shumë shpërndarje linux, ubunti 9.04 10.04, server, debian 8, 9 dhe nuk kam pasur një rezultat të mirë. Depot nuk mund të shkarkohen më ose nuk gjen dot drejtues, a ka ndonjë version linux që mund të më ndihmojë? Unë dua të dhuroj serverat për disa shkolla.